Beğenirsinisiniz, beğenmezsiniz, kabul edersiniz, kayıtsız kalırsınız, uçuk dersiniz, sağlam dersiniz ama ortaya çıkan senaryo böyle! Benim ürettiğim bir şey değil. Parçaların anlamları, tek tek izi sürülerek hayretle karşıma çıkan gerçekler!…
.
Hemen onaylanmasını da beklemiyorum. Bu konular daha çok araştırılmalı. Varsa benim de hatalarım ortaya çıkmalı ki ortak keşifler alanı gerçeğe daha da yakınlaşsın.” Serhat Ahmet Tan – Zülkarneyn

Keşke her araştırmacı egoya düşmeden bu amaçta birleşebilse.

Vay canına!’ diyerek bitirdiğim bir kitapla karşınızdayım. Bu kitabın yorumunu bekleyen çok kişi vardı. Görseli hikayede paylaştığımda mesaj yağmuruna tutulmuştum.?Ve işte yorumum burada.???‍♀️
Yukarıda yaptığım alıntıdan da anlayacağınız gibi, Zülkarneyn oldukça sıradışı bir kitap. Serhat Ahmet Tan, Kur’an-ı Kerim’deki Kehf suresinin hikmetini günümüz bilimsel verileri, kelimelerin olası sembolik anlamları ve gelinen nokta ışığında güncel ama oldukça farklı bir yorum getirmiş. Yazarın onuncu kitabı ama benim kendisinin okuduğum ilk kitabı oldu.

Zülkarneyn, Kuran‘da zamanda yolculuk yaptığı belirtilen ve kendisine yetkiler verilen bir zat. Ancak bu bilgilerin olduğu ayete (Kehf) bu zamana kadar yapılan yorumlar öyle sığ kalmış ki bu sebeple arkasındaki derin sembolik manâları pek anlayamamışız. Serhat Ahmet Tan ise aykırı olmaktan çekinmeyip çok daha güncel ve okuduğum pek çok ezoterik kitapla da bağdaşan yenilikçi bir yorum getirmiş.

Yine de bu kitabı kavrayabilmek için bilim, ezoterizm ve spiritüel konularda okuma yapıyor olmak ve bazı kavramlara aşina olmak şart bence. Öbür türlü bilim kurgu senaryosu sanabilirsiniz. ? Yani; ilk kez ezoterik bir kitap okuyacak olanlar, okumaya bu kitaptan başlamamalı derim:) Ben Serthat Ahmet Tan’ın kıymetli yorumlarına katıldığı programlardan (sıkı takipçisi olduğum Kayıt Dışı ve Öteki Gündem) aşina olduğum için, ve başka yazarlardan ezoterik okumalar yaptığım için bu garip bulmadım. Aksine ufuk açıcıydı.

Serhat Bey der ki:
“Ayetlere farklı bir gözle bakmalısınız. Yoğun sembolik kelimelere asıl anlamlarını verecek şekilde yaklaşarak ve orjinal cümle yapısına uygun kelimeleri anlayarak değerlendirmelisiniz.”

Kur’an düz metin gibi okunmamalı. Kelimelerin içerdiği yoğun sembolik anlamlar çözümlemeleri bilimsel ve ezoterik ilimler ışığında yapıldığında karşımıza geçmişten ve gelecekten bilgiler içeren muazzam bir kozmik kitap çıkmaktadır.
.
Kısaca, bu kitap Kur’an-ı Kerim’de ki Kehf suresinin çok güncel bir yorumu. Ayetteki sembolik anlamlar da incelendiğinde hem kainat hem de yaradılışı anlayışına, ‘Nereden geldik? Nereye gidiyoruz?’ sorularına da bir cevap buluyorsunuz.
.
Bu tarz kitapların ön yargısız ve açık fikirlilikle okunması gerektiğini düşünüyorum. Farklı yorumların ufuk açıcı bulduğumu ve çok sevdiğimi daha önce de söylemiştim. Yine söyleyeyim. 🙂 Beni bu anlamda oldukça doyurdu. İyi ki okudum. Konuya çekilenler ve ezoterizm sevenler okuma listesine mutlaka alsın derim. ??
Ama ne yapıyoruz? Tek kitaba, tek disipline bağlı kalmıyoruz. Farklı disiplinlerden faydalanarak kâinatı okumaya, araştırmaya, incelemeye devam…. ?
.
‘Ben oldum. Cevabı buldum!’ dediğin an aslında başladığın yere döndüğün andır… Öğrenmenin, bilmenin sonu yok… Sınırsız bir varlığın, varlığına dair yaptığı yolculuğun nasıl olur da bir sonu olur?
.
Faydalı kitaplar okuma merakınızın körüklendiği, bol okumalı, sorgulamalı bir hafta diliyorum… ?