Şu an ne mi okuyorum? OSHO’nun Zen Yolu/Tasavvuf Yolu adlı eserini. Bu eser OSHO’nun Zen ve Tasavvuf üzerine yaptığı derin sohbetlerden derlenmiş oldukça akıcı şahane bir kitap. OSHO’nun kitaplarında anlatım dili zaman zaman ağır olabiliyorken, Sertaç Kartal’ın yaptığı bu derleme nefis olmuş. OSHO’nun sufizm ve tasavvuf sohbetlerini dinlemek isteyenler bu kitabı mutlaka okumalı. Özellikle Zen ve Sufizm birbirinden ne kadar farklı görünsede özünde sizi götürecekleri yer aynıdır. Bunu OSHO öyle güzel anlatmışki bir kez daha hayran oluyorum kendisine bu kitapla birlikte… “Kendi özünü görmek” ☀️(Zen deyimi) / Gönül gözünü açmak” ☀️ (Sufilerin deyimi) isteyenlere ışık olacak bu kitap…. ?✨❤️???

****

“Sufizm bir dünyadır, bir dünya görüşü değildir. Sufizm bir aşkın bilgelik halidir ama bir aşkın bilgelik felsefesi değildir. Sufizm teori anlatmaz, pratik ipuçları verir. Sufizm varoluşun sırrını çözmez. Tüm sistemler bunu yapar; tüm işleri gizemi ve harikaları yok ederek bilinmeyeni bilinir kılmaktır. Sufizm sizi bir harikadan diğerine götürür, harikalar diyarının derinliklerine. Bir sistem değildir çünkü hiçbir şey hakkında hiçbir zaman tam bir açıklama vermez. Yalnızca çok çok ufak ipuçları, içgörüler verir. Dönüp dolaşıp aynı yere gelmez, felsefe yapmaz; sürekli hikayeler, anekdotlar, mecazlar, deyişler ve şiirler ortaya koyar. Bir metafizik değil, mecazdır. Ay’ı işaret eden parmaktır. Parmağı analiz ederek Ay’ı anlayamazsınız. Ama içtenlikle o yöne bakarsanız Ay’ı görürsünüz. Parmak, Ay değildir, parmak Ay olamaz ama Ay’ı gösterebilir. Sufi hikayeleri felsefi değildir. İnce ipuçları ve fısıltılardır. Sufizm bağırmaz, hafifçe fısıldar. Doğal olarak sadece içtenlikle dinleyecek olanlar -yalnızca içtenlik değil empati ile de- güvenle kalplerini açıp teslim olmaya hazır olanlar Sufizmin ne olduğunu anlayabilir. Sufizm uçları reddeder. Sufizm ortadakini seçer, tam ortadakini.
.
Zen’deki anahtar kelime ‘dikkat’tir. Sufizmdeki anahtar kelime ise ‘yürek’tir. Zen, zihne karşıdır. Sufizm zihne tamamen kayıtsızdır. Sufizm yüreğe yoğunlaşmıştır; kısacası zihni umursamaz. Yüreğe inanır. Sufi’nin yolu aşığın yoludur. Zen yolu savaşçının, samurayın yoludur. Sufi hikayesi bir bilmece değildir, bir meseldir. Bir şoktur, bir kılıç değildir; ikna edicidir, baştan çıkarıcıdır. Aşığın, gönül vermişin yoludur. Çok duyarlı, yumuşak ve dişildir. Zen çok erildir. Zen sizi çıldırtır; zihinde çıldırtıcı bir durum yaratarak zihni aşmanızı sağlar. Sufi hikayesi yavaş yavaş sarhoş eder, yavaştır ama kaçınılmazdır. Sufi hikayesi üzerinde düşünülmez, özümsenir. Zen hikayesinin üzerinde düşünmek gerekir. Bir sistem, varoluşu tamamıyla açıklar. Sufizm bir sistem değildir; varoluş için bir açıklaması yoktur, varoluşun gizlerine giden bir yoldur.” OSHO – Zen Yolu/Tasavvuf Yolu