Şu an ne mi okuyorum? Phillip Gowins’in Sufizm adlı eserini. Tasavvuf severlerin ve ruhsal gelişim yolunda ilerlemek isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir eser. Yazar diyor ki “Sufizm’in kapısı, içsel olana ve derinliğe açılır. Bu yol bize, kabuktan ve şekilsellikten çok daha fazlasını vadeder. Bu kapıyı açıp içeri girebilene ve yürümeye başlayana da bu derinlikteki sonsuz güzellikleri sunar. Hem de hiçbir ayrım gözetmeden. Sufizm, İslamın mistik kalbidir ve batıni yüzünü ifade eder. Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli ve daha niceleri bu ekolün temsilcileridir. Her biri eserleriyle ve yaşam biçimleriyle insanlığa ışık tutmuş kişilerdir.” Bu kitap, bu gizemli kapıyı daha önce aralayanların gördüklerini bizimle paylaşıyor. Teorik bilgilerin yanı sıra, kendi kendinize yapacağınız bir çok içsel çalışmaları (nefes egzersizleri, meditasyonlar vb) bizimle paylaşıyor. Tamamen yaşanmış bir sürecin öyküsü olan bu kitap, sufi hocaların, bugün kendiside bir Sufi hocası olan yazar Phillip Growins’e özel olarak aktarıldığı 15 konu ve 18 ayrı teknikle, Sufizm’i merak eden ve bu yolda yürüyen herkese ışık olacak bir kitap. İyi okumalar ????

****
“Başkalarını yargıladığımızda, hiç kuşkusuz onları yaratan sanatçıyı yargılıyoruz. Bunu kavradığımızda, Tanrı’nın varlığının her yerde vuku bulduğunu hissetmek hiç de zor olmayacaktır.” Sufizm – Phillip Gowins
Bu güzel kitapta sonunda bitti. Çok şey öğrendim. Çok şey fark ettim. Sufi yazar Phillip’in çıkmış olduğu tasavvuf yolunda adeta onla yanyana yürüdüm. Sizde bu deneyimi yaşamak istiyorsanız, Sufi kamplarında neler oluyor, Sufiler hangi aşamalardan geçiyor neler yapıyor merak edenlere nefis bir kaynak… ☺️❤️?? Okuyanlara şifa olsun.