Kitaba yeni başlamama rağmen beni hemen etkisi altına aldı… Belkide modern psikoloji ve sufizmin harmanlandığı eserleri çok sevmemdendir. Bu güzel kitapta, kişisel gelişim adı altında anlatılmaya, öğretilmeye çalışılan ne varsa, kendi kültürümüz kendi topraklarımızdan çıkan Yunus, Mevlana, Hacı Bektâş ve Hacı Bayrâm gibi manevi önderlerimizin zaten yıllar önce anlatmaya çalıştıklarıyla aynı şeyler olduğunu görüyorsunuz. Yazarında dediği gibi “Neden anlamını dahi bilmediğimiz kelimelerle; sahte, sentetik, sığ, alengirli, cafcaflı, tüketime davet eden, riyakar, konfornist, hâz yumağına sarmallanmış, kültürel kodlarımıza yabancı olan derinliksiz ve niteliksiz kişisel gelişim enstrümanlarıyla birlikte gelecek nesillerimizi ve de milli ve manevi kimliğimizi inşa etmeye çalışıyoruz? Otantik zamanların ve bu toprakların bilgeliğini yadsıyan ‘Modern Psikoloji’ bize ne verebilir ki?” Modern psikoloji ve psikoterapilere alternatif bir yaklaşım sunan ve birbirinden güzel hikayerle sıkmadan verilen bilgileri yutar gibi alıp, keyifle okuyacağınız, okudukça arınacağınız, ruhsal yılculuğunuzda size arkadaşlık edecek muhteşem bir eser… İnsanın anlam yolculuğunda bilmesi gereken ne var ise yaşadığımız bu topraklardan çıkmış sufi önderlerin hikayeleri ve söylemleriyle öğrenmek; sufilerin yolunu kolaylıkla anlayıp uygulayabileceğiniz su gibi berrak bir yoldaş arıyorsanız, izin verin “Sufi Terapi” sizin mürşidiniz olsun… ??

****
“Yaşamdaki engellerin ve zorlukların mucizevi öğretmenler olduğunu asla unutmamalıyız. Acılarımız, mutsuzluklarımız ya da sıkıntılarımız en nihayetinde bizi olgunlaştırır ve güçlendirir… ”
Sufi Terapi – M. Hakan Alşan
Başımıza ne gelirse gelsin, her şeyin bizim ve bütünün en yüksek hayrına olduğunu hatırlayalım. İçinde bulunduğunuz güç durumlarda niyetiniz her zaman o durumun içindeki hayrı, yaşam dersini ve iyiliği görmek olsun. “Neden başıma geldi bu?” demektense, “Bu durumun içindeki hayrı görmeye niyet ediyorum” ya da “Bu durumu nasıl şifalandırabilirim?” gibi daha yapıcı, olumlu bir niyetiniz olsun her zaman. Karşılığını kısa sürede alacaksınızdır… Unutmayın, dövünürseniz, lanet ederseniz hayat size daha çok dövüneceğiniz ve lanetler okuyacağınız aksilikler ve engeller sunacaktır. Şifa arayan, çözüm arayan, cevap arayan gönüller ise aynı şekilde aradıklarını bulacaklardır… Hepimize şifa olsun… ???