‘Sırlar Bilgisi’ sembollerle inisiyatik öğretilerin içinde günümüze kadar taşınmıştır. Bu semboller dinlerde de kullanılmıştır. Bu semboller çözülmeden dinlerin gerçekte ne olduğu ve ne anlatmak istediği anlaşılamaz. Günümüzde farklı dinsel yorumların olması, bu sembollerin çözülememesinden ve anlaşılamamasından kaynaklanmaktadır.
.
Dinlerin en temel kavramlarının bile yanlış anlaşıldığı bir dönemde, bu kitabın yayınlanması cesaret isteyen bir işti…. Ancak birilerinin bunları anlatması gerekiyordu…” Kitap arka kapağından…
.
Müthiş bilgilerle dolu müthiş bir kitaptı… Okuduğum pek çok ezoterik kitabı resmen bu kitaba hazırlanmak için okumuşum gibi hissettim…
.
Son üç peygamberin hayatına ve anlattıklarına ezoterik bilgiler ışığında bakmak kafamdaki pek çok karanlık noktanın aydınlanmasına vesile oldu. Hele ki üç farklı din gibi yozlaşarak günümüze ulaşan temeli kadim öğretiler olan bu bilgilerin nasıl aşama aşama şekil değiştirdiğini okumak; pek çok soruma ‘cevap’ , zaten hissettiklerime de ‘onay’ oldu.
İyi ki iyi ki iyi ki okudum…
‘Bu kitapla her şey oturdu!’ deyip yetinecek miyim? Tabiki hayır. Başka kaynaklardan da okumaya araştırmaya devam…
.
Not olarak düşeyim: Kitabın giriş kısmında da belirtilmiş gerçi ama tekrar etmekte fayda var. Bu kitaptaki bilgileri ‘doğru’ şekilde kavrayabilmek için; öncesinde yine Sınır Ötesi Yayınları’ndan çıkmış ‘Gizli Sırlar Öğretisi’ kitabını okumanızı öneririm. Zaten kitabın pek çok yerinde ‘Konunun detayları için Gizli Sırlar Öğretisi Sayfa: 55’ gibi notlar var. Yani sizi o kitaba yöneltip tazelemenizi istediği bilgi notları düşülmüş. Ben bunu bir adım daha ileri götürüp, Ergun Candan’ın Ezoterizme Giriş’ kitabını da okuyup sonrasında bu kitabı okumanız çok çok daha aydınlatıcı ve derinleştirici olacaktır diye inanıyorum. Hatta belki ‘Antik Mısır Sırları’nı da bu listeye ekleyebiliriz. ☺️
.
Ufkum genişledi. Bu sene okuduğum, beni en çok aydınlatan kitap oldu kendisi. Ve tabiki tereddütsüz ‘2018 EN’ listesinin en tepesine alıyorum bu eseri. (Galiba bu sene sonunda 10 değil 20 kitaplık bir top-list yapacağım?)

Kitaptan alıntı yapmak istediğim, paylaşmak istediğim pek çok yer vardı aslında. Yukarıda bahsettiğim kitapları okumamış olanlar için ‘aykırı’ olabilecek bilgiler olduğu için; en iyisi önce iki kitabın (Gizli Sırlar Öğretisi ve Ezoterizme Giriş) ve sonra bu kitabın tamamının okunması diye düşündüm ve paylaşmamaya karar verdim. Hikayede’de kitap sayfalarından mümkün olduğunca az şey paylaşmaya çalıştım. Amaç bütünlük bozulmasın. Her şey doğru anlaşılsın. Bu tek posta aldanıp, kitapta paylaşmaya, alıntı yapmaya değer bir şey bulamadım sanılmasın.
.
Bugünün cevapları tarihte yatıyor. Çok eski nesiller bizim şimdi cevaplarını aradığımız her şeyi zaten biliyor ve uyguluyordu. Bu bilgiler bize gelene kadar unutturuldu. Üstü örtüldü. Şekil değiştirdi.
Pek çok şey bize anlatıldığı gibi değil aslında. Araştırdığınızda, okuduğunuzda göreceksiniz. Geçmiştekiler şu an yaşadığımız şeyleri zaten yaşamış. Farklı bir yol izleyebilmek için onların düştüğü hatalara düşmemek için gidebildiğimiz kadar eskiye gidip, o zamanki insanların ne yaptığını okumamız-araştırmamız lazım. Çünkü yaşam bir döngü. Zaman ilerlese de seçimlerimiz değişmediği sürece bu çarkın içinden çıkmamız mümkün değil.
.
Temennim: kadim zamanlar tarihine daha meraklı, karşılaştığı bilgilerin doğruluğunu araştıran, okuduklarını kabul etmeden önce kendi akıl ve kalp süzgecinden geçiren, sorgulayan, sorgulayan, daha çok sorgulayan bir kalabalık görmek. İnşallah bu paylaşımlarım sizi biraz olsun heyecanlandırıyor ve bu konulara olan ilginizi besliyordur….
.
‘Lütfen okuyun.’
Ve ‘Okutturun.’
.
Mutlu hissettiğiniz, bol okumalı, araştırmalı bir pazar günü dilerim. ?