Bu ara pek yeni kitap paylaşamadım. Çünkü hala Sirius Gizemi’nde kaybolmuş durumdayım. Hem bitsin istiyorum hem de bitmesin. Bitsin istiyorum çünkü seyahate bu 500 sayfalık külçe yerine daha ince bir kitapla gitmek istiyorum. ???? Bitmesin istiyorum çünkü kitap sevdiğim her şeye sahip. Zihnimi de ruhumu da doyuruyor, merakımı körüklüyor. Ayrıca idollerimden biri olan Robert Bauval’a ilham olmuş, bu araştırmasıyla insanlık tarihine yeni bir sayfa açan Robert Temple’ın satırları gerçek anlamda çok kıymetli. Anlatılanlar çok enteresan ve ufuk açıcı. Kitapta bol bol Mısır, Sümer ve Yunan mitolojisi, antik tarih ve bilim var. Okurken aralarındaki bağlantıyı gördükçe şaşırıyorum. Afrikalı minnacık bir kabile olan Dogonlar, bizim modern bilimimizin yeni keşfettiği evrensel sistemleri binlerce yıldır nasıl biliyorlardı? Acaba şu an anlamadığımız ama bahsettikleri diğer şeyler, bilim adamlarımızın henüz keşfetmediği gerçekler olabilir mi? Eğer öyleyse bizi çok şenlikli bir gelecek bekliyor demektir. ???

Günümüz bilim insanlarının yeni keşfettiği pek çok verileri, Afrika’nın ıssız bir bölgesinde yaşayan Dogon Kabilesi’nin binlerce yıldır bildiğini ve inançlarının temelini oluşturduğunu nasıl açıklayabilirsiniz?

Bu keşfi yapan Robert Temple, kitabı bilgiyle yoğurmuş mu boğmuş mu anlamadım. ‘Konuyu açıklamak için başka bir yolum yoktu, detayları paylaşmam gerekiyordu’ dese de okurken öyle zorlandım ki, iş keyif almaktan çıkıp bir nevi inatlaşmaya döndü. ⚔️ Neyse ki kitabın son bölümleri çok daha anlaşılır ve merak uyandırıcıydı da yazarın okura yaptığı bu kötülüğü affedebildim. ?? Bir de yazar, aşırı detaylı bir çalışma yaptığının bilincindeymiş ki her bölümün sonuna bölümü özetleyen mini bölümler koymuş. Bazı yerlerde önce özeti okuyup, sonra bölümü okuyup, sonra tekrar özeti okumak her şeyi daha anlaşılır kıldı. Bazı yerlerde de sadece özeti okuyup geçmek istedim. (Çünkü özetler sahiden de çok daha yalın ve anlaşılırdı. Ama vicdanım el vermedi. ?) Gene de bu konu hakkında akademik bir çalışma yapmayacakları gereksiz bilgi yüküyle doldurmuş olması ve 20 gündür bu kitapla mücadele etmeme sebep olmasından dolayı hafiften bir kırgınlığım olmadı değil. ?
.
Şaka bir yana, ezoterizm meraklıları için bu konu çok önemli ve pek çok araştırmacıya ilham olan bu çalışma dolayısıyla Robet Temple’e teşekkür ediyorum. Kendimi de öyle-böyle bu kitabı bitirebilme azmimden dolayı kutluyorum. ☺️?? .
(Kitap, benim çok hareketli bir dönemime denk geldi. Umarım siz okurken çok daha kolaylıkla okursunuz. Ki bence okuyun.?)
.
Keyifli pazarlar. ?