İngilizcesini okuduğum içinmi bilmem başlarda kitap çok ağır geldi. Hatta bıraksam daha sonra mı devam etsem dedim kendi kendime. Fakat sayfalarda ilerledikçe aslında ağır gelenin Eckhart’ın anlatım şeklinin değil, anlattığı şeylerdeki derinlik olduğunu farkettim. An’da kalmak sizce ne demek? An’da kalarak hayatınızda neleri değiştirebilirsiniz? An’da kalmak ruhsal yolculuğunuzda size nasıl faydalar sağlar? An’la ilgili birçok soruya cevap bu kitap. Eckhart’ın sokaklarda yaşarken nasıl bambaşka bir anlayış seviyesine ulaştığını, ve aydınlanma yolculuğuna çıktığına şahit oluyorsunuz bu kitapla… Ve tabiki çok daha fazlası… İyi okumalar ☺️??

****

Siz partnerinize ‘aşıksınızdır.’ Bu başlangıçta çok derin bir doyum veren bir aşamadır. Siz kendinizi bu aşamada son derece canlı, yaşam dolu hissedersiniz. Varoluşunuz birden anlam kazanmıştır, çünkü birisi size ihtiyaç duymakta, sizi istemekte ve sizin kendinizi özel hissetmenizi sağlamaktadır ve siz de onun için aynı şeyi yapmaktasınızdır. İkiniz birlikteyken, kendinizi bütün hissedersiniz. Bu his öyle yoğunlaşabilir ki dünyanın geriye kalan kısmı sizin için önemini yitirebilir.
.
Ancak, siz bu yoğunluğun bir muhtaçlık ve bir tutunup yapışma niteliğine sahip olduğunu da fark etmiş olabilirsiniz. Siz diğer kişiye bağımlı hale gelmişsinizdir. O insan sizin üzerinizde bir uyuşturucu etkisi yapmaktadır. Siz bu uyuşturucuyu bulduğunuzda yükseklerde uçarsınız, ama onu bulamayacağınız olasılığı ya da düşüncesi bile sizi kıskançlığa, tahakküm etmeye, duygusal şantaj yaparak kurnazca yönlendirme girişimlerine, suçlamaya götürebilir; tüm bunlar onu kaybetme korkusundan kaynaklanır.
.
Eğer bu insan sizi terk ederse, bu çok şiddetli bir düşmanlığa ya da çok derin bir üzüntü ve çaresizliğe neden olabilir. Bir anda, sevecen şefkat ve duyarlılık vahşi bir saldırıya ya da korkunç bir üzüntüye dönüşebilir.
.
Sevgi şimdi nerededir? Sevgi bir anda kendi zıddına dönüşebilir mi? O aslında sevgi miydi, yoksa sadece bağımlı (hırslı) bir biçimde tutunup yapışma mıydı?” Şimdi’nin Gücü – Eckhart Tolle
.
-sevgi bir anda kendi zıddına dönüşebilecek kadar bayağı mıdır? Sevdiğini sananların yaşadıkları, hırsa batmış çarpıklığın sevgi olmadığını anladığı; sevgi’nin adını, kutsallığını kirletmekten vaz geçtiği günler diliyorum. ?❤️