Bir kitabın ilk sayfalarına aldanıp tamamını yargılasaydım elime aldığım ilk birkaç sayfadan sonra bunu da bırakırdım sanıyorum.
.
Okurken ilk bölümdeki olay örgüsü, isim fazlalığı ve karmaşık anlatım şekliyle karşılaşınca çok şaşırdım. Sanırım bunda biraz beklentiyle başlamış olmamın da etkisi var. Neyse ki ben yılmayıp okumaya devam ettim, kitapta beni şaşırtmaya devam etti. İlk bölümü zorlayarak bitirip ikinci kısıma geçmem, yazarın anlatım şeklinin değişmesi ve olay örgüsünün açılmasıyla hikaye bir anda beni sarıverdi….
.
Kitap Nicholai Aleksandroviç Hel adında, Şangay’da doğmuş, bir Japon generali tarafından büyütülmüş, babası Alman, annesi Rus bir delikanlı. Kitapta bu adamın çocukluktan yetişkinliğe uzanan hayat hikayesine tanık oluyorsunuz. Nicholai’nin hayata ve toplum yapısına yönelik zaman zaman yaptığı tespitlerle kitap aynı zamanda modern topluma bir eleştiri niteliğine bürünmüş gibi.
.
Kitabı okurken, bazıları şekil değiştirmiş bazıları direk olarak anlatılmış pek çok yaşanmış terör olayını, devlet sırrını ve devletler arası mekanizmanın ve yaptırımların nasıl işlediğini görüyorsunuz. İşin ilginci bu kitap 1979 yılında basılmış. Ta o zamanlardan böyle öngörülü ve isabetli bir kitap yazmış olması dolayısıyla yazarı bayağı merak ettim. Yazar kendi adını kullanmaktansa Trevanian takma adını kullanarak çıkartıyor kitaplarını. Gerçek adı Rodney William Whitaker. 1931 doğumlu Amerikalı bir yazar. Kitapta yer verdiği konular hayli enteresan bu sebeple yazarın gerçek adı diye verilen isminin de doğruluğundan şüpheliyim. Yazarın pek çok bilgiyi hikaye örgüsüne yerleştirerek bir nevi okuru bilinçlendirme amacı güttüğünü düşünmekteyim. Örnek vermek gerekirse; Azra Kohen’in Fi, Çi ve Pi de yaptığı gibi hikaye örgüsüne kişisel helişim ve spiritüel kitaplarda geçen yararlı çoğu bilgiyi ekleyerek okuru bilinçlendirme yoluna gitmesi gibi. Tek fark, Şibumi’deki bilgiler ağırlıklı olarak derin devlet ve devletlerin arkasındaki güçleri konu alması…. Eh tabi Nicholai’nin meditasyon merakı ve bu esnada deneyimledikleri, spiritüel alanda da okuyucuyu bayağı etkileyecek güçte…

Kitap hakkında daha fazla yazarsam heyecanı kaçacak gibi hissediyorum. ‘İyi ki’lerim arasına muhteşem bir kitap daha eklemenin memnuniyetiyle doluyum… ☺️
.
Ben keyifle oludum… Okuyana şifa olsun….?