Okuduğum en güzel kitaplardan biri diyebileceğim bir kitabın daha sonuna geldim. Çok ama çok güzeldi.
.
Kitabın çeyreğini bitirdiğimde, içeriğin güzelliğinden gözlerim öyle kamaşmıştı ki bu bilge cümleleri kuran yazarın kim ve neci olduğunu çok merak ettim. Bu derin anlatımın sol beyinden (zihinden) çıkmadığı o kadar belliydi ki, acaba kanal bilgisi kullanılmış mı ya da başka ezoterik kaynaklardan esinlenilmiş mi ya da yazar belki de uzun bir süre bilge bir hocayla çalışmıştı ve dolayısıyla böyle bir kitap yazabilecek seviyeye ulaşmıştı diye düşündüm.
.
Kitabın içinde olmasa da kitabın sonunda yazarın mini bir biyografisini paylaşmışlar. Zaten hayat hikayesini okuduktan sonra, bu müthiş kitabın ardındaki gizem de benim için anlam kazanmış oldu. Mario’nun hayatı ve yaşadıkları bana göre yazdığı bu kitap kadar önemli olduğu için kendi web sitesinde yazan biyografisinin bir kısmını paylaşmak istiyorum:
.
”Mario Mantese; İsviçre’nin dağları ve göllerinin kucağında doğar. On üç yaşında, çoktan tutkulu bir basçı olmuştur. Yirmi yaşında, o sıralar İsviçre’deki küçük bir gece kulübünde çalan Amerikan müzik grubu “Heatwave” ile tanışır. Birkaç yıl sonra grup İngiltere’ye taşınır. Bu noktadan sonra da grubun başarıları hızlanır. “Boogie Nights”, “Always and Forever” ve “Groove Line” gibi muazzam hitleri; Amerika ve diğer birçok ülkenin listelerini fetheder. On milyondan fazla plak satılır. Dört Grammy Ödülü de başarılarını taçlandırır.
.
Fakat Mario’nun hayatında, sürekli olarak derin bir spritüel boyut vardır. Daha çok erken yaşlarından itibaren gizli dünyanın bilinmeyenlerine ilgi duymaktadır. Metafizik ve felsefe tarafından cezbedilir ve spritüel şiirler yazmaya başlar. Daha o zamanlardan itibaren farkında olmadan kendisini geleceğine hazırlamaktadır. Hayatının en önemli dönüm noktası, Londra’daki bir gala akşamı sonrasında meydana gelir. Mario o gece kalbinden bıçaklanır. Altı dakika boyunca klinik olarak ölü durumda kalmıştır ve hastaneye ulaştırıldığındaysa aşırı derecede kan kaybetmiş durumdadır.

Uzun süren cerrahi müdahale (açık kalp ameliyatı) sırasında beş hafta boyunca süren komaya girer. Bu “Ölüm” zamanı esnasında Mario; sınırların ötesine doğru muazzam bir yolculuk yapar. Öteki dünyadaki bu derin ve etkili deneyim; onun tüm varoluşunda bütüncül bir dönüşüme neden olur. Mario komadan çıktığında; kör, bütünüyle felçli ve de konuşamıyor olduğunun farkına varır. Fakat sınırların ötesine olan bu uzun yolculuğu; kendisine binlerce yıl gibi gelmiştir. Gizli güçler keşfeder ve kendi içindeki sonsuz evreni açığa çıkarır.
.
Yeni ve her şeyi kapsayan spritüel iç görüsü ve muazzam azmi sayesinde; kendisini tekrar toparlar. O; bugünlerde görebiliyor, konuşabiliyor ve yürüyebiliyor. Doktorlar ona: “Mario yaşayan mucize” diyor. Çünkü neredeyse tüm bir yıl boyunca kördü. Bu sayede; öbür dünyanın aydınlığının, dingin gözlerinin önüne serildiği yere: “İçine” bakmayı öğrendi. Konuşamadığı birçok ay sırasında; sessizliğin önemini ve gücünü öğrendi. Tüm sözler ve seslerden ilişkisini kopararak, dünyanın gürültüsünün dokunmadığı derin bir sessizliği deneyimledi. Tamamen felçli olmasından dolayı da sarsılmaz bir sabra ulaştı. Mario; yeni bir insan haline gelmiştir, tüm duyularına yayılmış olan olağanüstü bir uyanıklıkla kutsanmış olarak…’’ (https://www.mariomantese.com)
.
Şimdi bu yaşam hikayesini okuduktan sonra, bunları yaşayan birinin nasıl derinlikte bir kitap kaleme alabileceğini tahmin edersiniz.

Kitap, Himalayalar’da bir mağrada yaşayan bilge bir ustayla karşılaşmak, yanında kısa bir süre kalıp, ustayı her yönüyle inceleyip, sormak istediklerini sorup, topladığı bilgilerle kitap yazmak isteyen bir yazarın hikayesini anlatıyor. Yazarın Himalayalar’a yaptığı yolculuk, Usta ile karşılaşması ama bu karşılaşmanın umduğundan çok farklı gelişmesi ve kendisini bir anda içsel bir yolculuğun içinde bulmasıyla devam ediyor. Kitabı okurken siz de Usta’nın bir öğrencisi oluyor, yazarın yolculuğu esnasında yaşadığı içsel farkındalıklara eşlik ediyorsunuz. Usta ile yazar arasında geçen konuşmaların derinliğini, güzelliğini kelimelere dökmem çok zor. Okuduğum diğer spiritüel kitaplarda yer alan bir çok bilgi harika bir akıcılıkta bu hikayenin içinde yerleştirilmiş. Harika bir spiritüel roman olmuş.
.
Lütfen sindirerek ve acele etmeden okuyun. Bu değerli öğretmene hak ettiği özeni ve zamanı verin. Naçizane tavsiyemdir.