Haset içsel değerlerimizden çok maddi mal varlıklarına odaklanmaktan kaynaklanır. Tecrübe ya da bilgi birikimi üzerine odaklandığımızda ise haset ve kıskançlık neredeyse ortadan kalkar. Ama en önemlisi başkalarının iyi oluşuyla ilgili endişe hissi geliştirebilmektir. Hakiki iyilik ya da şefkate sahip olanlar, biri başarılı olduğunda ya da bir şey elde ettiğinde onların iyi talihleri için sevinir. Çünkü şefkat uygulamasına ve başkalarının iyi oluşu için hakiki bir endişe hissine kendini adamış biri, o kişinin arzuladığı şeyi elde etmesinden dolayı mutluluk duyar.
.
Dalay Lama, genellikle ‘duygudaşlık (başkalarının duygularını anlayıp paylaşan) sevinci’ diye tercüme edilen Budist kavramı ‘mudita’yı tarif ediyordu. Mudita, Budizm’de o kadar önemlidir ki sınırsız şekilde geliştirebileceğimiz nitelikler olan Dört Ölçülemez Erdem’den biri olarak kabul edilir. Diğer üçü ise iyilik, şefkat ve sükunettir.
.
Jinpa, Mudita’nın işleyişini açıkladı: Eğer biri bizim istediğimiz bir şeye sahipse, diyelim ki daha büyük bir eve, kendimize şunu söyleyerek onların iyi talihliliğinden bilinçli bir sevinç duyabiliriz: ‘Onun için ne kadar iyi. Aynı benim gibi o da mutlu olmak istiyor. O da ailesini geçindirmek istiyor. Mutlu olsun. Onu tebrik ediyor ve daha başarılı olmasını diliyorum. ‘Mudita’ hayatın biri kazanırken diğerinin kaybettiği bir oyun olmadığını, yalnızca tek bir pasta dilimi olmadığını, başka birinin daha fazla almasının bizim daha az alacağımız anlamına gelmediğini kabul eder. Mudita, sevinci sınırsız olarak görür.” Mutluluğun Kitabı – Dalay Lama & Desmond Tutu
.
Başkalarının mutluluğuyla (gönülden, samimiyetle -karşınızdakileri rol yaparak kandırabilirsiniz belki; ama sizin gerçek niyetinizi okuyan ilahi güçten saklanamazsınız. Bu sebeple içtenlik, samimiyet önemli-) mutlu olmayı öğrenmediğimiz sürece, onların daha nice başarılarını, mutluluklarını izlemeye, zannımızca kör olduğuna inandığımız talihimize hayıflanmaya mahkum oluruz. ?

****

“Dalay Lama hafta boyunca bize kendimizi rollere kaptırmamayı ve kibrin aslında geçici rollerimizle esas kimliğimiz arasındaki kafa karışıklığı olduğunu hatırlatmıştı…
.
Kibir güvensizlikten gelir. Başkalarından daha büyük olduğumuzu hissetme ihtiyacı, daha küçük olduğumuza dair dırdır eden korkudan kaynaklanır.” Dalay Lama & Desmond Tutu
.
.
.
Kitabın son sayfalarına doğru yaklaşırken bende küçük bir hatırlatma yapayım:
.
Sevgili dostum,
Kendini kimseden üstün görme.
Kimseyi de kendinden üstün görme. ??

****

‘Daha derin bir gerçeklik anlayışıyla’ diye açıkladı Dalay Lama, ‘dış görünüşlerin ötesine geçebilir, dünyayla çok daha uygun, etkili ve gerçekçi bir şekilde ilişki kurabilirsiniz. Ben sık sık komşularımızla nasıl ilişki kurmamız gerektiği örneğini veririm. Geçimsiz bir komşuya bitişik yaşadığımızı farz ediyorum. Onları yargılayıp eleştirebilirsiniz. Onlarla asla iyi bir ilişkiniz olmayacağını düşünerek kaygı ve umutsuzluk içinde yaşayabilirsiniz. Sorunu inkâr edebilir ya da komşunuzla zorlu bir ilişkiniz yokmuş gibi davranabilirsiniz. Bunların hiçbiri pek yardım etmez.
.
Bunun yerine, komşunuzla ilişkinizin zorlu olduğunu ve onu iyileştirmek istediğinizi kabul edebilirsiniz. Başarır ya da başaramazsınız ama yapabileceğiniz tek şey denemektir. Komşunuzu kontrol edemezsiniz ama kendi düşünceleriniz ve hisleriniz üzerinde bir miktar kontrolünüz elbette vardır. Öfke yerine, nefret yerine, korku yerine onlar için şefkat geliştirebilirsiniz, onlara karşı nezaket geliştirebilirsiniz, onlara karşı sıcak duygular geliştirebilirsiniz. Bu, ilişkiyi iyileştirmenin tek kaynağıdır. Belki zamanla daha az geçimsiz hale geleceklerdir. Belki de gelmeyeceklerdir. Bunu kontrol edemezsiniz ama en azından içiniz rahat olur. Komşunuz daha az geçimsiz hale gelse de gelmese de siz kendinizi daha sevinçli ve mutlu hissedersiniz.
Mutluluğun Kitabı – Dalay Lama & Desmond Tutu

****

“Tüm varlıklar mutluluğa erişebilsin
Tüm varlıklar ıstıraptan muaf olsun
Hiçbir varlık asla sevinçten ayrı düşmesin
Tüm varlıklar sükûnet içinde yaşasın”
.
Tibet’e özgü, geleneksel Dört Ölçüsüz Erdem Duası’ndandı yukarıdaki dizeler… 2018 niyetimin de kendisi olur.
.
Sevdiklerimiz için iyi dileklerimizi havaya cömertçe savurabilirken; canımızı yakan, bizi hayal kırıklığına uğratanlar için de hatta hiç tanımadığınız, hiç karşılaşmadığınız kişiler için de ‘gönülden’ iyi şeyler dileyebilir miyiz?
.
Duygu çok tazeyken, öfkeli ve kırgınken kabul ediyorum, belki çok zor. Ancak sevgili @tuten çember sohbetlerinde bunu öyle güzel anlatmıştı ki ‘Belki o duruma ya da kişiye şefkat göstermek o an için zor olabilir. Ancak şefkat gösteremediğin için kendine özşefkat gösterebilirsin.’ demişti. Benim için döngüyü kıran şey de bu oldu 🙂
.
Bazı durumlarda başkalarına şefkatli olmak için öyle zorluyordum ki kendimi, gösteremediğim zamanlarda kendime kızıyordum ve bu da bende bir iç çatışma yaratıyordu. Beni zorlayan durumlara ve kişilere şefkat göstereceğim diye özşefkatten uzaklaşıyordum aslında. Özşefkatten uzaklaştıkça sınırlarımı unutup, duygusal istismara da daha açık hale geliyordum doğal olarak. Bu, bir paradoks gibi içinden çıkamadığım bir süreç iken neyse ki özşefkat konusu beni kendime getiren şey oldu.
.
Çünkü öz’de başlayan ve yayılan her şey gerçekti…
.
.
.
2017’nin son kitap yorumuna gelirsek;
.
300 sayfalık bu kitapta en çok vurgulanan şey: gerçek mutluluğun temeli başkalarının mutluluğu için adım atmak olduğuydu. (Özdeğerinizin üzerine basılmasına izin vermeden) başkaları için bir sevinç, neşe ve şefkat kaynağı olmakdı. Odağınız kendi ızdırabınızdan çıkıp ‘başkalarının iyi olmasını dileme hali’ne geldiğinde ızdırabınız da hafifler dedi kitap boyunca Dalay Lama. Mutsuzluğumuzun sebebi bencilliğimizdir. Acı duymamız sadece kendi ızdırabımıza odaklanmaktan dolayıdır. Izdırabınıza sebep olanın ızdırabını düşünün, sonra tanımadığınız ama sizinle farklı sebeplerden de olsa aynı duyguyu paylaşanları düşünün. Yani ‘Bağ Kurun’, ızdırabınız zamanla hafifleyecektir der.

İki ruhani lider Dalay Lama ve Desmond Tutu’nun mutluluk, mutluluğumuza engel olan etkenler ve çözüm yolları üzerine yaptığı gerçek bir sohbetin kitaplaştırılmış halini okudum. Her sayfası her haliyle bana çok iyi geldi. Sevgiyle tavsiye olunur. ???
.
Okuyan herkese şifa olsun. ?