Hiçbir şey bir çocuğu,
Basit bir aktiviteden büyük keyif alan
Ve anıyla mutlu olan bir ebeveyn kadar yüceltemez.
Memnuniyeti mi öğretiyorsunuz,
Yoksa hep ‘daha fazlasını’ istemeyi mi?” Modern Ailelere Bilgece Öğütler – William Martin

Çocuğum yok, ileride böyle bir sorumluluk almak isteyeceğimi de sanmıyorum. Ama nedense, çocuk yetiştirmeye ‘ebeveynlik sanatına’ da çok meraklıyım. 🙂 William Martin, bu kitabı yazarken Halil Cibran’dan, Mevlana’dan ve doğu felsefesinden yararlanmış. Bu kadar üstat bir araya gelince tabiki muhteşem bir eser çıkmış ortaya.
.
Kitabın önsözünde yazdığı ve benimde her kelimesine katıldığım gibi; çocuk sahibi olmak, cesareti olmayanlara göre değil. Hatta herkese göre de değildir. Bebek yapmak, biyoloji ile bağışlanmış bir kapasitedir, ancak onları iyi yetiştirmek bizim yaparak öğrendiğimiz bir sanattır. “Her zaman olgun yetişkinler bir çocuk yetiştirecek diye bir şey yok,” diyor bir atasözü, “ama çocuklar, olgun yetişkinlerin oluşmasına yardımcı olurlar.”
.
Günümüzde, çocuk sahibi olmak taş devrindeki gibi son derece ilkel üreme- çoğalma, soy devamı gibi itici dürtülerle yapılıyor. Bakıma muhtaç, ailesiz milyonlarca çocuk varken, üstelik toplumsal kaos böylesine artmışken, illede ‘benim kanımdan olsun, bana benzesin’ egosuyla, sağlıklı yaşam alanlarının iyice daraldığı ve hayatta kalma mücadelesinin giderek zorlaştığı bu gezegene yeni bir birey getirme sorumluluğu almak başka nasıl açıklanabilir? Bu ilkel bir dürtü değil ise nedir?
.
Okumak için ille anne baba olmanıza gerek olmayan, bilgelik kokan kitap; iyi ki karşıma çıktın ??
Okuyan herkese şifa olsun ?❤️