Sene başında bu yazarın kitaplarına ağırlık verme niyetindeydim. Niyetimin eyleme dönüşmesi sene ortasını buldu tabi. ? Işığın Savaşçısının El Kitabı, Simyacı’dan sonra ikinci Paulo Coelho kitabım… Simyacı çıtayı öyle yukarı taşımıştı ki, kitaba başlarken ‘ya aynı etkiyi yakalayamazsam diye’ tereddütlüydüm. Ama canım Paulo beni hayal kırıklığına uğratmadı. Kitap şiir gibi aktı…
.
Kitapta geçen iki güzel bölümü aşağıya bırakıyorum… Ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız… ☺️
.
Okuyana şifa olsun ?
.
“Işığın savaşçısı elinden ne gelebileceğini bilir; nitelikleriyle, erdemleriyle övünerek ortalıkta dolaşması gerekmez. Bununla birlikte kendinin ondan daha iyi olduğunu kanıtlamak isteyen biri her zaman çıkar.
Savaşçı için ‘daha iyi’ ya da ‘daha kötü’ diye bir şey yoktur; herkes kendi yolunun gerektirdiği yeterliliğe sahiptir. Ama bazı kişiler pes etmez. Savaşçıyı rahatsız etmek için ellerinden geleni yapar, kışkırtır, hakaret ederler. O noktada savaşçının yüreği şöyle der:
‘Bu hareketlere karşılık verme, bunlar senin gücüne güç katmaz, kendini gereksiz yere yormuş olursun.
Işığın savaşçısı kışkırtmalara kulak vererek zamanını boşa harcamaz, onun gerçekleştirmesi gereken bir yazgısı vardır.
.
.
.
‘Ne tuhaf,’ der ışığın savaşçısı, kendi kendine. ‘İlk fırsatta en kötü niteliklerini göstermeye çalışan pek çok insanla karşılaştım. İçsel kuvvetlerini saldırganlığın arkasına gizlerler; yalnızlık korkularını bağımsızlık havası arkasına gizlerler; kendi yeteneklerine inanmadıkları halde sürekli okarak erdemleriyle böbürlenirler.
Savaşçı, bu mesajları karşılaştığı pek çok erkeğin ve kadının yüzünde okur. Asla görünüşe aldanmaz ve insanlar onu etkilemeye çalıştıkları zaman suskun kalır. Böyle durumlardan yararlanıp kendi kusurlarını düzeltir, çünkü başka insanlar bizim için mükemmel bir aynadır.
Bir savaşçı kendini eğitmek için her fırsattan yararlanmalıdır…. “
Paulo Coelho – Işığın Savaşçısının El Kitabı