aha önce okuduğum diğer psikoloji kitaplarında yer verilen alıntılar ve atıflarla karşılaştığım Erikson’un insanın 8 evresini tanımladığı ‘psikososyal gelişim kuramıyla’ sonunda tanıştım. Psikoloji severlerin, bedenle uğraşanların ve özellikle yoga eğitmeni arkadaşlarımın da mutlaka okumasını önerdiğim kült bir kitap kendisi. Bende devam ettiğim çakralar eğitiminin okuma ödevlerinden biri olduğu için vesilesiyle elime alabildim bu kitabı. ? İnsan organizmasının fiziksel-psikolojik gelişimini evrelere ayıran Erikson’un kuramını anlattığı, 90’lı yaşlarına gelince bu 8 evreye 9. bir evre daha eklediği genişletilmiş bir baskısıydı benim okuduğum.

Kitap boyunca Freud’dan bol bol alıntılarla karşılaşıyorsunuz. Çünkü yazar Freud’cu bir yaklaşıma sahip. Tek fark; Freud, kişiliğin çocukluk yıllarında kazanıldığını söylerken, Erikson kişiliğin çocukluk döneminde başlayıp hayat boyu devam eden bir gelişim süreci olduğunu savunuyor.

Okurken her evrede kendi hayat dönemlerime gittim. Ama özellikle son evrenin (90’lı yaşlar) anlatıldığı bölümden çok etkilendim. Bu kitaptan sonra 9. evredekilere bakışım ve yaklaşımım, ifadelerim çok daha farklı olacağına eminim. Kitabın sonundaki Gerotransandans bölümü kitabı neden okuduğunuzun bir özeti adeta. Gerçekten çok iyiydi.

Kitabı okumanızı öneriyorum ancak birkaç uyarı yapmadan da edemeyeceğim. ?
.
Erikson, psikoloji dünyasına damga vuran geliştirdiği bu muazzam kuramını anlatırken neden böyle okuyana adeta dayak atan bir dil kullanmış bilemedim. ??‍♀️ (Belki de kitap çevirmenin azizliğine uğramıştır. Bilmiyorum. ?) Erikson’la aynı dönem yaşamış olan, kitaplarını su gibi okuduğum Erich Fromm ya da Freud‘un bile daha anlaşılır bir üslubu varken Erikson’un ortaçağ anlatım tarzıyla yazdığı ağır bir terminoloji içeren bu kitabı okurken bayağı mücadele ettim. Yalan yok. ? Tabi bu uyarı lütfen gözünüzü korkutmasın. Hazırlıklı olun diye belirtmek istedim. 🙂
.
İnsan denen organizmanın psikolojik ve sosyolojik gelişimini daha iyi anlama amacında olanların kitaplığında olmazsa olmaz bir kitap olarak bu değerli eseri de buraya bırakıyorum.

Okuyana şifa olsun ?