“İnsan beyninde ayna nöronlar vardır, karşınızdakinin duygularını alıp size yansıtıyor böylece onun ne hissettiğini anlıyorsunuz. Karşınızda biri acı acı ağlıyorsa siz ağlamasanız bile sık sık yutkunursunuz, içiniz dolar ve ağlamak istersiniz. Bu durumda ayna nöronlarınız iyi çalışıyor ve empati yeteneğiniz var demektir. Bazı insanlarda bu ayna nöronlar çalışmıyor ve onların özrünü kimse kavramıyor. Siz anlaşılmadığınız veya anlatamadığınız için acı çekerken karşınızda empati yetisi olmayan kişi durumunuzu bir türlü anlamlandıramaz ve uzun vadede kendi başına da çeşit çeşit problemler açar. Siz incinmemeyi öğrenin, siz anlaşılmayan değilsiniz, belki karşınızdaki anlamayandır.” Dr. Zeynep Akıncı Pınar – İncinmiş Ruhlara Şifa
.
Psikiyatri Uzmanı Dr. Zeynep Akıncı Pınar’ın kaleme aldığı; endişe, öfke kontrolü, paranoya, özgüven kaybı, narsizim, sosyal fobi, tükenmişlik sendromu ya da sınırda kişilik bozukluğu gibi pek çok konuya değinen, herkesin kolaylıkla anlayabileceği bir kitaptı. Saydığım, ‘bu rahatsızlıklardan muzdarip bir kişiyi nasıl tanırsınız?’ ve ‘bu kişilerle nasıl iletişim kurabilirsiniz?’i anlatan ve ‘psikolojik anlamda kendinizi nasıl destekleyebilirsiniz?’in de cevabını bulabileceğiniz pek değerli bu eserin tüm gelirleri Türk Eğitim Vakfı’na bağışlanmış.
.
İçeriğindeki bilgileri çok faydalı buldum. Pek çok sıkıcı psikoloji kitaplarına göre kolay okunur olması, yalın dili ve akıcılığından dolayı gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. Okuyun okutturun. Ha birde ayna nöronları çalışmayanlardan uzak durun. ????