“İçsel engele gelince, gerçekte kendi karmaşamız dışında hiçbir şey hiçbir zaman bize saldırmaz. Belki de bize temas edilmesinden kaçınma ihtiyacımız dışında hiçbir somut engel yoktur. Ola ki tek düşman, gerçekliğin şimdiki halinden hoşlanmamamız ve bu yüzden hızla geçip gitmesini istememizdir. Fakat hepimizin bulguladığı, hiçbir şeyin bize bilmemiz gerekeni öğretene kadar gitmediğidir. Bu engelden kaçmak için kıtanın öbür ucuna saatte yüz mil hızla koşsak da, vardığımız zaman aynı sorunun bizi orada beklediğini görürüz. Kendimizi nerede gerçeklikten koparttığımız, açılmak yerine nasıl geri çekildiğimiz, karşılaştığımız şeyi, duraklamadan ve kendi içimize çekilmeden, tam anlamıyla yaşamamıza izin vermek yerine nasıl kapandığımız hakkında bize öğretmesi gerekenleri öğreninceye dek bu durmadan yeni isimlerle, şekillerle ve tezahürlerle dönüp gelir.” Pema Chödrön – Her Şey Darmadağın Olduğunda

Pema Chödrön, Budizm öğretisini temel alarak hayata dair tavsiyeler verdiği, muazzam bakış açıları kazandırdığı youtube videolarını bayılarak izlediğim bir zat. İlk kez bir kitabını okudum ve adeta mest oldum. ?
Kendisi Budist olduğu için, kitapta Budist terimlere haliyle sıkça rastlıyorsunuz. Bunu olumsuz bir eleştiri değil de bir uyarı amacıyla yazıyorum. Yeri geldikçe her terimi minik minik açıklamış canım Pema. Ama daha uzun açıklamalar bekleyenlere bu mini notlar yetersiz gelebilir. Kitap sonuçta Budizm hakkında değil, içinizi ısıtacak öğütlerler verme amacında… Ben 2018‘de Budizm hakkında bol bol okumalar yaptığım için kitap su gibi aktı… (Eski postlarda kitap yorumlarını bulabilirsiniz) Offf nasıl asıl güzeldi… ?
.
Kitap kapağında yer alan, ‘Zor zamanlar için yürekten öğütler’ başlığı aslında tek başına kitabı tanımlayan bir cümle olmuş… ? Çok laf kalabalığı yapmadan kitabı bir cümleyle anlatmam gerekseydi o cümle şu olurdu: ‘Kış akşamlarında kalbimi ısıtan sıcacık, yumuşacık bir battaniye gibiydi…’ Daha ne diyeyim ??‍♀️?
.
Bence bu kış alın, okuyun, okutturun… ??