Joe Vitale yeni kitap çıkarırsa tabiki bekleyen her şeyi kenara koyar onu okurum.
.
Gerçi; ‘Zero Limit, Uyanış Kursu ve Sıfır Noktası kitaplarında zaten kainatı anlatmış bu adam daha neyi anlatacak?’ diye düşünmedim değil. Bu merakla kitaba başladım.
.
Joe Vitale, gençliğinden bu yana kendine aldığı notları kitaplaştırmış. Çok derin olmayan ama okuyunca da iyi gelen yazılar var içinde. Hem derin ya da değil; Joe Vitale gibi bir adamın notlarını kim okumak istemez ki?
.
Bilmeyenler için yazar hakkında biraz bilgi vereyim. Joe Vitale Amerika’da evsiz, sokaklarda yaşayan bir adamken, yaşadığı derin buhran döneminde kendisini kitaplara verir. Vaktinin çoğunda halk kütüphanesine gidip kişisel gelişim ve spiritüel kitaplar okumaya başlar. Kendi doğasını ve yaratılış hakkındaki keşifleri devam ederken öğrendiklerini uygulamaya ve maddi manevi gerçekliğini de değiştirmeye başlar. Şu an Amerika’nın en çok okunan yazarlarından biri. İnternet pazarlaması üzerine danışmanlık yaptığı yüzlerce şirket ve çok satanlar listesinde haftalarca kalmış onlarca kitabı var…
.
Bir evsizken, hesabında milyon dolarları olan biri olmak başarı mıdır? Ben bilmem. ??‍♀️? Başarı kriterinize göre cevabı değişir. Bu adamı benim için ilgi çekici yapan; mutsuz olduğu ruh halinden sıyrılıp kendisine memnun olacağı bir gerçeklik yaratması yolundaki kararlılığı ve bu yolculukta yoluna çıkan her türlü olumsuzluğa rağmen inançla kendini motive edebilmesi.
.
Ve evet, işte bu yüzden Joe’nun not defterine ve günlüklerine neler yazdığını merak ediyorum. ??
.
Siz de merak ettiyseniz buyurun birlikte okuyalım ☺️
Şifa olsun. ??

****

Joe Vitale’nin Hayatın Kayıp Kullanım Kılavuzu kitabında Dr. Robert Antony’nin Beyond Positive Thinking kitabından alıntı yaptığı şahane bir kısım vardı… Kesip bölmeye kısaltmaya kıyamadım. Çekim yasasını, istediklerimizi neden elde edemediğimizi ya da nasıl elde ettiğimizi anlatan çok güzel bir yazı. Biraz uzun oldu farkındayım. ? Ama üşenmeyin okuyun derim. ☺️ Şifa olsun şimdiden. ??
.
“Pek çoğumuzun anlamadığı şudur: İstediğimiz şeyi çekmiyoruz hayatımıza; odaklandığımız şeyleri çekiyoruz. Zaten, hemen herkes daha çok parası olsun ister; o zaman açıkça görülüyor ki istemek, elde etmenin anahtarı değildir.
.
Eğer şu anda endişe, yokluk, bunalım içindeyseniz ya da isteklerinizi bir türlü kendinize çekemiyorsanız, hayatınıza tüm bu olumsuzlukları nasıl çekebildiğinizi bir gözden geçirmeniz gerekir. Bunlar için oluşturduğunuz çekim kalıbına göz atın.
.
Tüm bunların hayatınızda yer almasının nedeni, bilinçli ya da bilinçsiz olarak bunlara odaklanıyor olmanızdır.
.
Eğer hala istediğinizi elde edemediyseniz, onunla aynı frekansta değilsiniz demektir. Yani istediğiniz şey yerine, aslında istemediğiniz şeye odaklanıyorsunuz. Hayatınızda karşılaştığınız bütün engeller frekans uyuşmazlığından kaynaklanır. Bilinçli olarak, daha yüksek bir frekans düzeyine çıkmadıkça, olduğunuz yere saplanıp kalırsınız.
.
İşin sırrı şu: Bakış açınızı değiştirdiğinizde, baktığınız şeyler de değişir.
.
O zaman, nasıl bakmalı hayata? Temelde hayatınız, kendinizle ilişkin gerçek inancınız üzerine şekillenir. Beklentilerinizin düzeyini belirleyen de, bu inançtır. Beklentilerinizi, kendiniz için mümkün olana dair sınırlarınızla, kıtlık ve kötümserliğe olan inancınız şekillendirir.
.
İnançlarınız, hayata bakış açınızın temelini inşa eder ve bu algı biçimi hayat deneyimlerinizi yaratır. Sahip olduklarınız veya olmadıklarınız ya da yaratabildikleriniz veya yaratamadıklarınızı belirleyecek olan, imkansız olana ilişkin kısıtlayıcı görüşlerinizdir.
.
İçinizdeki kaynak enerji sınırsızdır. Siz de bu enerji ya da evrensel yaratıcı zihinle bir bütün olduğunuz için, olasılıklar sizin için de sınırsızdır.

Evrensel bir yaratıcı zihnin parçası olduğunuzu anımsayın. Eğer zihninizi, direnç göstermediği bir duruma getirirseniz yani isteklerinizle uyumlanırsanız, o zaman, kaynak enerji ya da evrensel yaratıcı zihin de, isteklerinize yönelik olarak sizinle uyum içinde çalışacaktır. Böyle olduğunda, başka bir seçeneği de yoktur zaten. Sadece, titreşimsel olarak isteğinize aykırı düşmeyen duygu ve düşüncelerinize göre hareket edebilir.
.
Tabi bunlar, gözünüzü korkutmasın. Hatta bir değişiklik yapmanıza bile gerek yok. Sadece şunu söyleyin kendinize, ‘Kontrol edebildiğim tek şey, istediğim şeyleri, tam şu anda elde etmeme izin verecek olan düşüncelerimdir. Daha da önemlisi, bundan önce hangi süreyle, ne düşündüğümün, şu anda ne tür baskılar altında olduğumun bir önemi yok. Bunlara odaklanmak yerine, bugün daha fazla çelişkili düşünce üretmeyi bırakacağım, teker teker.’
.
Bunu da, şu olumlamayı kullanarak yapabilirsiniz. ‘Arzu ettiğim her şeyi yaratabilirim çünkü elde etmek istediklerimle uyumlu olmayan hiçbir şeyin ya da hiç kimsenin, hayatımı yönlendirmesine izin vermiyorum. Tam şu anda, istediğim her şeyin hayatıma girmesine izin veriyorum.’
.
Bu düşünceyi yeteri kadar harekete geçirdiğinizde, bir alışkanlığa dönüşecek; hayalinizin hayatınızda canlanmasına engel olan direnci kıracaktır. Bu ‘daha az direnç’ yolunu takip ettikçe, o yol artık seçtiğiniz bir şey olmaktan çıkar, siz yolun kendisi olursunuz. Mucizelerin başladığı yer burasıdır. Ayrıca siz, istemediklerinize değil istediklerinize odaklandığınız sürece, mucizeler hayatınızın sonuna dek var olmaya devam edecektir.”

****

Kitabın son bölümü latince ‘Aude aliquid dignum.’ olan bir cümleyle bitiyordu. Yani, ‘Değerli bir şeye, cesaret et.’ Çünkü değerli bir şeye cesaret etmeyi düşündüğünüzde egonuzu ve sınırlarınızı aşar, başkalarına yardım etmeyi düşünmeye başlarsınız diyordu Joe Vitale.
.
Kimisinin hedefi birkaç kilo vermektir; daha fazla para kazanmak, terfi almak ya da yeni bir iş bulmak. Bunların hepsi de geçerli hedeflerdir.
.
Öte yandan, değerli bir şeye cesaret etmeyi gerekli kılan hedef, daha büyük olacaktır. Örneğin bu, sizin için, hayatınızdaki en fit bedene ulaşmak olabilir ya da kendi işinizde gelmiş geçmiş bütün rekorları altüst etmek. Ya da bütün gezegene etki edecek bir hayale girişip onu gerçekleştirmek.
.
Değerli bir şeye cesaret ettiğinizde, kendi içinizdeki bütün enerjiyi harekete geçirir; evrenin büyüme arzusuyla aynı hizaya gelirsiniz….
.
Peki sizin hayalleriniz neler? Sadece kendinize fayda sağlayacak şeyler mi?
.
.
.
Kitap çok güzeldi. Yüzeysel bulduğum bazı başlıklar olsa da story’leri takip edenler bir ay boyunca bu kitaptan yaptığım alıntıları görmekten bıkmış olabilirler. ? Seyahatler sebebiyle biraz hareketli geçen bir ay olması sebebiyle uzun sürede okudum. Kendimce çok değerli hatırlatmalar bulduğum bana iyi gelen bir kitap oldu…. Belki size de öyle olur… ?
.
Sevgiyle tavsiye olunur. ? Okuyunuz ifinim ☺️??