“Özgüven ve öz değer eksikliği deneyimliyorsanız, bunu muhtemelen koşulsuz sevilme özgürlüğünü hiçbir zaman deneyimlememiş anne ve babanızdan size yöneltilen koşullu sevgiden öğrendiniz.

Eğer ebeveynler koşulsuz sevgi kavramını bütünüyle anlamış olsalardı, sevgiyi bir pazarlık konusu etmezlerdi…” Darel Rutherford – Evren Daima Evet Der
.
İsminden de anlaşılacağı gibi bu kitap aslında bir yaratım kitabı. Sevgili Darel, Türk yazarlardan pek sevdiğim ve yaratım konusunda kitaplarını tek geçtiğim Aykut Oğut’un hocasıdır. Aykut Oğut’un kitaplarını 2’şer 3’er kez okuyup hocasının kitabını okumamak olmaz diyerek başladım bu kitaba.

Sevgili Darel, yaratım konusunu ve varoluşu pek güzel anlatmış olmasına rağmen Aykut Oğut’un Evrenden Torpilim Var kitabının tahtını (benim gönlümde) sarsamadı. Ama oradan edindiğim pek çok bilgiyi pekiştirmeme ve başka yeni yöntemler öğrenmeme vesile oldu.

Yaratım konusunda Aykut Oğut (Evrenden Torpilim Var ve Aynalı Kitap) ve Pierre Franckh’ın (Rezonans Kanunu, Doğru İstersen Olur) kitaplarına ek olarak artık Darel Rutherford’u da öneriler sepetime ekliyorum. Bu konuda derinleşmek ve farklı bir yazar okumak isteyenlere tavsiyemdir. Okuyunuz. Okutturunuz.
.
Not: Yaratım konusu kişinin Yaratıcı/Tanrı doğasıyla tanışmasını içerir. Bu doğasını hatırlayan kişiyi koşullar yönetmez. Artık o, hayatı yönetmeye başlamış olur.
Bir önceki okuduğum kitap olan Hallac-ı Mansur’un hayat hikayesinde tasavvuf bakış açısından aynı şeyi okumuş olmak, Hallac’ın En’el Hak temasını ne güzel tamamladı arka arkaya okumak…
Kişisel gelişim de olsa, spiritüel de olsa, tasavvuf da olsa, bilim de olsa aslında hepsi aynı şeyi farklı yollarla söylüyor. Birinden birini reddetmek, bizim sadece gerçeği daha sınırlı bir pencereden, sadece bir kısmını görmemizi sağlar. Buna bir kere daha şahit olmak ne iyi geldi…