“Aslında sadece keder sana derinlik verir. Kahkaha sığdır; mutluluk yüzeyseldir. Keder kemiklere kadar, iliklere kadar işler. Hiçbir şey keder kadar derine inemez. Bu nedenle endişelenme. Onunla kal. Ve keder seni en derinindeki öze götürecektir.” OSHO – Duygular

Bana göre kitaptaki en can alıcı kısım ve benim de uzun bir dönem gözardı ettiğim bir konuydu bu.
Hepimiz mutlu, neşeli “kolay” hayatlarımız olsun istiyoruz. Kimse öfkeyi, korkuyu, kederi deneyimlemek istemiyor haliyle. Bende öyle. ☺️ Ancak dönüp baktığımda, ruhsal anlamda en hızlı ilerlediğim dönemler, hayatın bana çok zor geldiği aksiliklerin arasında kaldığım hayal kırıklıkları yaşadığım o mutsuz zamanlarım olmuş.
O anlarin öfkesi ve üzüntüsünü deneyimlerken içindeki ruhsal hediyeyi görmeye çalışmamıştım bile. Şimdi dönüp baktığımda hayatımda “kriz” diyebileceğim o moral bozucu zamanlarin benim ruhsal olarak ilerlemem için bir katalizör olduğunu görüyorum.
Akıllı ben, hayatın bana verdiği hediyelere “neden ben” diyerek öfkeyle karşılık verdim hep. ? Çünkü; bana göre güzel bir hayat sadece mutluluk sevinç neşe duygularının deneyimlendiği bir hayattı. Duygular, iyi duygular ve kötü duygular (asla deneyimlememen gereken duygular) diye ikiye ayrılıyordu benim için. Deneyimlemekten kaçındığım keder, öfke, korku vb ‘kötü’ duyguları hissettiğimde hayat benim için ‘başarısız oldum’ demekti.

Bana bu istenmeyen duyguları yaşatan her duruma ve kişiye öfkeliydimde haliyle. Ama; o hayal kırıklıklarını yaşamasaydım varoluşla ilgili sorular sormaya başlamayacaktım. Soru sormasaydım cevaplar alamayacaktım. Cevaplar almasaydım şuanki farkındalığıma sahip olmayacaktım. Şuanki farkındalığım olmasaydı, hayat benim için çok daha zor ve anlamsız olacaktı. Kısaca kurulu düzene “piyon” olmaya devam edecektim. İnsanların benden yaşamamı istediği şekilde yaşamaya çalışarak, onların olmamı istediği kişi olmaya devam edecektim. Şuanki içsel huzurum ve dengem olmayacaktı.
Lafın özü, iyikide öyle olmuş. İyiki hepsini yaşamışım. Hayatta iyi ve kötü diye birşey yok. Her duygu her deneyim çok güzel ve çok özel.
Tüm duygularını yaşayıp, olduğu gibi sevgiyle kabul edebilenlere selam olsun. ?☀️