“Yüce hayaller kurun. Siz hayal ettikçe hayal ettiğiniz şey olursunuz. Hayaliniz, bir gün olacağınız şeyin vaadidir; idealiniz ise sonunda ortaya çıkaracağınız şeyin kehanetidir.
.
En büyük başarı bile ilk başta ve bir süreliğine hayaldir. Meşe, palamudun içinde uyur; kuş, yumurtanın içinde bekler; ve bir ruhun en yüce hayalinde bir uyandırma meleği kıpırdanır. Hayaller, gerçeklerin fideleridir….
.
…İnsan yüreğinde güzel bir hayal, yüce bir ideal yaşattığı sürece bir gün onu mutlaka gerçekleştirecektir. Kolomb başka bir dünyanın hayalini kurdu ve onu keşfetti. Kopernik çok sayıda dünya ve daha geniş bir evrenin hayalini geliştirdi ve bunu açığa çıkardı. Buda da kusursuz güzellik ve mükemmel huzurdan oluşan ruhsal bir dünyanın hayalini taşıdı ve o dünyaya girmeyi başardı.
.
Hayallerinizi, ideallerinizi yaşatın. Yüreğinizde çalan müziği, zihninizde biçimlenen güzelliği, en saf düşüncelerinizi içine alan hoşluğu yaşatın. Çünkü tüm hoş durumları, harika ortamı yeşerten onlardır; eğer onlara bağlı kalırsanız, dünyanız onlarla inşa edilecektir….” James Allen – Düşüncenin Gücü
.
Hayal kurmayı bırakanlara minik bir hatırlatma… ?

****

“Öfke, kasavet, haset, açgözlülük veya benzeri bir uyumsuz zihinsel duruma teslim olup sonra da mükemmel bir sağlık beklerseniz hayal kırıklığına uğrarsınız, çünkü zihninize sürekli hastalık tohumları ekiyorsunuz. Akıllı insan bu tür zihinsel durumlarda dikkatle kaçınır, çünkü onların fosseptik çukurundan veya mikroplu bir evden bile daha tehlikeli olduklarını bilir. Bütün fiziksel ağrı ve acılardan uzak olmak ve mükemmel bir fiziksel ahengin keyfini sürmek istiyorsanız zihninize çeki düzen verin ve düşüncelerinizi uyumlu hale getirin. Neşeli şeyler düşünün; sevgi dolu olun; neşe iksiri damarlarınızda süzülsün, o zaman başka ilaca gerek duymazsınız. Kıskançlıklarınızı, şüphelerinizi, tasalarınızı, nefretlerinizi, bencilce isteklerinizi bırakın ki hazımsızlık, safra kesesi ağrısı, sinirlilik ve eklem ağrısı sizden uzak olsun. Bu zayıf düşüren ve moral bozan zihinsel alışkanlıkları bırakmadığınız middetçe hastalıktan şikayet etmeye hakkınız yok.” James Allen – Düşüncenin Gücü
.
Küçücük kitaba kainatın tüm bilgisi sıkıştırılmış adeta. Kitap kapağına aldanıp kendisini kişisel gelişim kitabı sandım. Biraz yüzelsel bilgilerle kendime hatırlatma yaparım düşüncesiyle okumaya başladım. Özellikle sonlara doğru ‘kanal bilgisi’ olduğunu düşündüğüm çok derin spritüel öğretilerin içinde buldum kendimi.
.
Kitap bitti ama bu kitaptan paylaşımlarım devam edecek.
.
‘Bana yaratılış yasalarını az ve öz, ama bir o kadar derin anlatan çarpıcı bir kitap önerir misin?’ sorusuna cevabım: Düşüncenin Gücü – James Allen’dır.
.
İyi ki okudum. Bence siz de okuyun. Okutturun. ?