“Geleneksel akıl, bize, yalnızlığın devasının bir ilişki ya da sosyal hayat olduğunu söylüyor. İnsan ilişkilerinin yalnızlık konusunda geçici bir rahatlama sağladığı doğru, ancak bir ilişkiye girmek gerçekten samimi ve bağlı olunan bir şey mi? Kendinize karşı samimi olmadan başkasına karşı samimi olamazsınız. Kendinizle mutlu değilseniz bir başkasıyla da mutlu olamazsınız. Kendinize bağlı değilseniz başkasına da bağlanamazsınız. Yalnızlığın gerçek devası içsel sığınakla bağ kurmaktır. Kendinizi evinizde hissetmekle ilgili bir şey bu.
.
Kendini yalnız hisseden ve bir sosyal aktiviteye katılan pek çok insan nerede olduğu, kim olduğu ve ne yaptığıyla ilgili kronik bir tatminsizlik yaşamaya devam etmekte. Eşiyle birlikte, bir lokantada, sessizce masada oturmakta olan bir adam, onunla bağ kurabilmek adına ufak bir ilham alıyor olabilir, ancak yan masada devam etmekte olan heyecanlı konuşmalara katılmak adına daha güçlü bir arzu duyuyor da olabilir. Harika bir işi olan birisi, işine karşı ilgisini kaybetmiş, hatta iş arkadaşının işinin ne kadar çekici olduğunu düşünüyor olabilir.
.
Hayatınızda samimiyetin eksikliğini hissediyor ve bir bağlılık hissi için her seferinde başka taraflara bakıyorsanız aradığınız şeyi bulabileceğinizi söylemek güç. Tatmin olmak için başka taraflara bakmak demek, gerçek bağlantının durduğu noktayı ıskalamak demektir.” Doğanın Şifa Mucizesi – Tenzin Wangyal Rinpoche
.
??????
.
Kadim tibet öğretilerine göz atmak, birbirinden güzel meditasyon ve uygulamaların yer aldığı bir rehber edinmek isteyenlerin kütüphanesinde mutlaka olsun diyeceğim bir kitap.
.
Özellikle elementleri dengelemek üzerine tavsiye ettiği bazı uygulamalar şahane.??

****

Varlığımızda 5 farklı element bulunur. Her bir elementin temsil ettiği enerjiler ve hayatlarımıza olan etkileri farklıdır.
Bunlar:
Toprak,
Su,
Ateş,
Hava,
ve Boşluk(ether)’tur.
.
Fiziksel ve ruh sağlığımız için bunların dengede olması gerekir. Hayatlarımızın bazı alanlarında bazı elementler baskınken, başka alanlarında aynı element eksik kalabilir. Hayatınızın farklı alanları üzerine düşünerek (aile, iş, kişisel, doğa, vb) varlığınızda en çok hangi elementin dengesiz olduğunu bulabilirsiniz. Elementler dinamik bir ilişki içerisindedirler, bir tanesi azaldığı vakit diğeri baskın çıkar. Eksik olan elementin bol olduğu ortamda vakit geçirmek (su eksik ise deniz kenarı bir yerde vakit geçirmek ya da su ile dalınç çalışmaları yapmak, toprak eksik ise doğada vakit geçirmek, toprakla temas, ateş eksik ise, ateşe ya da muma odaklanarak dalınç çalışmaları yapmak ya da güneşin sıcaklığını hissederek açık havada vakit geçirmek vb) dengeye gelmesi için yardımcı olabileceği gibi meditasyon ve yoga da bu denge için en çok yararlanılan araçlardır. Şimdi, hayatınızda hangisinden fazla var, hangisinde eksiklik var anlayabilmek için aşağıda, kitaptan alıntı yaptığım bölümü okuyabilirsiniz. Fazla olan elementi tespit etmek daha kolay olduğundan, fazla olanı bulduğunuzda, eksik olanlar için size bir yol haritası sunacaktır. Faydalı olmasını umarım. ?
.
“Çok fazla toprak, ateş veya hava eksikliğinin işaretidir. Hava eksik olduğunda, aklı başında, bağlı ve güvende hissedeceğinize sıkıcı, tembel ve hareket edemez bir halde olursunuz. Etrafınızı karmaşa sarmış gibidir. Problemler sert görünür, kendinizi çıkmazda ve kabullenmiş hissedersiniz. Duygusuz, yavan ve bunalımlı olabilirsiniz. Çok uyumak istersiniz, meditasyon sırasında uyuyup kalabilirsiniz. Aşırı miktarda toprak olduğunun bir diğer işareti de, hayatla tam anlamıyla meşgul olamamaktır. Eski metinlere göre, toprağın olumsuz tarafı, şikayetinizin kökünde yer alan yıkıcı duygulardan biri olan gerçek doğanızdan bihaber olmaktır.

Çok fazla su, çok az ateş ya da hava olduğunun göstergesidir. Su baskın olduğunda, rahatsızlıktan kaçınmak için yoldan çıkabilirsiniz. Değer verdiğiniz bir şeyi bırakmak anlamına gelse bile sorumluluklarınızdan kaçabilirsiniz. Aksiyon gerektiren işlerde mutlu ve aşırı uyumlu hissedersiniz. Çok fazla su ile kolayca duygularınızın içinde kaybolabilirsiniz. Meditasyon uygulamalarında, suyun aşırı miktarda oluşu berraklık eksikliğine yol açabilir.
.
Çok fazla ateş, genelde az su ya da toprağın habercisidir. Ateş baskın olduğunda hemen sinirlenir, telaşlanır veya rahatsız olabilirsiniz. Suyun konforundan yoksunsunuzdur. Düşünmeden tepki verir, insanların, davranış, düşünce ve hatta var olmalarına karşı tahammülsüz olursunuz. Toprağın durgunluğu olmadan çok fazla ateş kendinizi zeminsiz, kararsız ve yorgun hissetmenize neden olacaktır. Uyumakta, sakince oturmakta, sessizlikte kalmakta zorluk çekebilirsiniz. Hızlı ve çok konuşursunuz. Daha birini tamamlamadan öteki fikre atlarsınız. Meditasyon pratiklerinde çok fazla ateş yorgunluk ve gerginlik şeklinde ortaya çıkabilir, çok fazla faydasız düşünceye kapılabilirsiniz.
.
Çok fazla hava, toprak ya da suyun eksikliğine işarettir. Bir şeyi sürdürmekte veya şeyleri oldukları gibi kabul etmekte güçlük yaşarsınız. Eğer aşırı miktarda hava varsa, içinde olduğunuz durum ne olursa olsun, başka bir şey daha iyi görünür. Hayatınızda kim ya da ne olursa olsun tatminsizlik çekersiniz. Zeminsiz bir halde, toprak elementinden yoksunken, dış elementler tarafından kolayca dengeniz bozulabilir.
.
Çok fazla boşluk (ether), az miltarda toprağın işaretidir. Şaşkın, etrafınızdda olan bitenle bağları kopmuş, irtibatı kesilmiş bir vaziyettesinizdir. Boşluk ile olan deneyiminizde farkındalık eksik olduğundan gerçek doğanızla, dolayısıyla da diğer tüm elementlerle bağlantıyı koparmışsınız demektir.
.
Bu elementlerden herhangi birinin aşırı miktarda olması, boşluk elementini almanız gerektiğini de gösterir. Boşluk elementi yoksa diğer elementler davranışlarınız üzerinde çok etkili olacaktır.” Tenzin Wangyal Rinpoche – Doğanın Şifa Mucizesi