“Hepimiz bir yolculuktayız. Kendimizi iyileştirme, hayatın anlamını çözme, daha derin gizemleri keşfetme yolculuğu. Düşe kalka yapılan, çıkmaz yollarla, kafa karıştıran seçeneklerle dolu zorlayıcı bir yolculuk. Başımıza bir şeyler gelir ve yolumuzu kaybederiz. Sonra uyanır, ‘Bütün bunlar olmadan önce nereye gidiyordum acaba?’ diye sorarız.
.
Biri bize bir klavuz kitap verseydi iyi olmaz mıydı? Ya da en azından bir harita?
.
Çakra sistemi işte tam olarak budur; yaşam boyunca yapılan yolculuğun haritasıdır. O yolculuğun kılavuz kitabı budur. Dönerek aracınızı yol boyunca hareket ettiren yedi enerji çarkına dayanır. Bu haritayı kullanmak sadece yaşam yolculuğunda yönünüzü bulmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yolculuğu yapmaya değerli kılar.” Anodea Judith – Çakralar
.
Anodea Judith, gerçek hayattan verdiği örneklerle, ilgili çakrada yaşanan aşırışıklar ve yetersizlikler olduğunda hayatımıza ne gibi yansımaları olabileceğini ve bunu nasıl dönüştürüp dengeli hale getirebileceğimizle ilgili harika bir rehber yazmış. Çakraların genel özellikleri nelerdir gibi bir kitap okuyacağım diye beklerken, anlatımı, açıklamaları, örnekleri öyle güzeldi ki hangi çakra bölgesi aşırı çalışıyor hangisi yetersiz kalmış hemen tespit edebiliyorsunuz. Sunduğu egzersizlerle üzerinde çalışarak dengeye getirmeniz için de dolu dolu bir rehber olmuş. Son sayfaya geldiğimde keşke bitmeseydi demekten kendimi alamadım.