“Siddhartha (Buda) dördüncü ve son yolculuğunda bir seyyah-aziz ile karşılaşmıştı. Bu adam, yalnız başına dolaşmasına ve üstüne de giyisi olarak paçavradan elbiseler giymiş olmasına rağmen dünyevi hâlinden yana bir mutsuzluğu olmayan, huzurlu birine benzemekteydi. Diğer kimseler sahip oldukları tüm servetlere ve aile bağlarına rağmen huzursuz ve mutsuzken, bu adam, bir dilenci kasesi haricinde hiçbir şeye sahip olmamasına rağmen tamamen dingin biri gibi görünmekteydi…“ Buda Ezoterik Öğretisi – Sınır Ötesi Yayınları
.
Peki bu aziz içinde bulunduğu zor şartlara ve materyal yokluğa rağmen neden mutlu ve huzurluydu?
.
Mutluluk gerçekte, dış sebeplere bağlı olmaksızın bir OL’uş halidir. Tıpkı özdeğer duygusu gibi, maddelere, olaylara ya da kişilere bağladığınız duygu mutluluk değil tatmindir. İstekleriniz olduğunda tatmin hisseder, olmadığında tatminsizlik yaşarsınız. Mutluluk ile tatmini birbirine karıştırdığımızdan içsel sıkıntılarımıza çözüm bulamadığımız kısır bir döngünün içindeyiz.
.
Modern insan tatmin peşinde koşup istediğini elde ettiğinde ‘mutlu’ olacağını sanmaktadır. Aslında peşinde olduğu duygu, ‘tatmin’dir. Tatmin, ego tabanlıdır. Ego doymaz. Hep daha fazlasını ister. Tüketir. Bitirir. Elindekinin kıymetini bilmek, olan ile mutlu olmayı seçmek gibi felsefi bakış açılarına kapalıdır. Bu nedenle istediğimizi elde ettiğimizde heyecanımız kısa süre sonra söner. Ve biz, mevcut ‘hâl’in üstüne çıkacak, daha güçlü bir tatmin duygusu yaşatacak daha büyük ve daha gösterişli amaçlar edinmişizdir bile. .
Peşinde koştuğunuz gerçek duygu tatmindir. Tatmin geçicidir. İçsel huzuru kurutur. Mutluluk ise tam şu anda ulaşabileceğiniz bir ‘hâl’ dir. Üzgünüm, ancak mutluluk da doğası gereği geçicidir.

‘İç huzur’ kişinin iç dünyası ile olan bağıyla doğru orantılı olarak artar/azalır. Daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim. Kişi mutsuz olup huzurlu hissedebilir. Ya da mutlu olup iç huzuru yakalayamadığı zamanlar olabilir. İç huzurun olmadığı yerde tatmin arayışı devam eder. Farkındalık çalışmaları, meditasyon, yoga ve diğer içsel bağı kuvvetlendiren pek çok yol içsel doğanızla sizi buluşturur. İç huzura giden yolu aralar. Yapmanız gereken tek şey; içinde bulunduğunuz an içinde varlığınızda fiziksel, ruhsal ve zihinsel boyutta olan ne varsa yargısız saf bir dikkatle izlemek için kendinize zaman ayırmaktır. Bu egzersizleri düzenli yaptığınızda kaynağınız dış etkenler değil içsel pınarınız olur. Ki bu da ulaşılacak en kutsal hedeflerdendir… ?
.
İçsel huzuru bulduğunuz, kendi kaynağınızdan beslendiğiniz bir gün diliyorum…

****

on dönem okuduğum Buda’nın öğretisini anlatan en güzel kitaptı…
.
Kitabı bitireli çok olmuştu ama kitap yorumunu sayfaya eklemeden kitap bitmiş sayılmıyor benim gözümde. ?Masamda öylece paylaşılmayı bekledi haftalarca. Neyse ki sonunda sıra geldi. ?
.
Sınır Ötesi Yayınları’nın araştırma ekibi tatafından hazırlanmış bir eser olmasına rağmen; Budizm’in bağrından kopup gelmiş, tüm dünyanın tanıdığı spiritüel lider (ne çok övdüm ?); Thich Nhat Hanh’ın ‘Buda’nın Öğretisi’ kitabıyla yarışır zenginlikle bir içerik sunuyor okuyucuya. Pek çok kısmında daha iyi bile olduğunu söyleyebilirim. (Özellikle dört soylu gerçek ve sekiz katlı yolun açıklandığı kısım. ??)
.
Hakkını vererek okursanız; bu kitap sizi Buda’nın dünyasına taşımakla kalmaz, farkındalık anlamında da vizyonunuzu ileri taşır. Çünkü içeriği farkındalık dolu. Yaz başında paylaştığım Farkındalık ve Meditasyon kitaplarıyla da tamamlayıcı bir etki yaptı. Arka arkaya okumak bana çok iyi geldi… Belki sizde üçlü bir farkındalık serisi gibi arka arkaya okuyabilirsiniz… ?
.
Ben keyifle okudum. Okuyana şifa olsun… ?