“Şuursuzca konuşmanın ve başkalarını dinlemeyi bilmemenin yol açtığı acıların farkında olarak, etrafımdakilere mutluluk ve neşe sunmak, onların acılarını hafifletmek için sevgiyle konuşmaya ve tüm dikkatimle dinlemeye niyetliyim. Sözcüklerin mutluluk ya da acı yaratabileceğini bilerek doğrulukla, cesaret, neşe ve mutluluk telkin eden sözcüklerle konuşmaya kararlıyım. Kesin olmayan haberleri yaymayacağım, emin olmadığım şeyleri eleştirip kınamayacağım. Bölücü, nifak yaratıcı, aileleri ve toplulukları parçalayıcı sözler sarf etmekten kaçınacağım. Ne kadar küçük olursa olsun, uzlaşmaya ve çatışmaları çözmeye yönelik çaba göstermeye kararlıyım.” Thich Nhat Hanh – Bizim Dünyamız

Vietnamlı Zen üstadı, Nobel Barış Ödülü adayı Thich Nhat Hanh, bizi yaşayan her şeyle daha şefkatli ve dürüst ilişkiler kurabileceğimiz bir yolculuğa davet ediyor.
Unuttuğumuz ve hatırlamamız gereken ne çok şey var… İçinde kaybolacağım bir kitapla daha buluştum bugün… ❤️

****

Thich Nhat Hanh’ın bu zamana kadar okuduğum en güzel ve benim için en özel olan kitabıyla tanıştırayım sizi. ‘Bizim Dünyamız’ ekoloji ve insanı öyle güzel birbirine bağlıyor ki; biliyorum, uyguluyorum sandığım bazı şeyler konusunda ne kadar yetersiz olduğumu yüzüme tokat gibi çarpan bir eser oldu kendileri.
.
Kitap hakkında uzun uzun yazmak istedim ama ne yazdıysam bir türlü beğenmedim sildim. Bendeki yeri, etkisi kelimelerle ifade edemeyeceğim kadar derin.
.
Kitabı okuduğum dönemde; hayatımda deneyimlediğim en derin vecd halini, elimde bir simit parçasına bakıp tefekküre daldığım sırada yaşadım. Keşke elimde olsa o an gördüklerimi, hissettiklerimi kelimelere dökebilsem…
.
Kitapta okuyup etkilendiklerim vesilesiyle yaşadığım o deneyimin, bu kitabın benim gözümde özel olmasında elbet etkisi var. Ama şunu da belirtmeliyim; böyle bir deneyim yaşamamış olsaydım da içerisindeki bilgilerle bana kazandırdığı muazzam farkındalık, en sevdiklerim listesine almam için yeterli sebep olurdu.
.
Anlatım dili, hikayeleri, yalınlığı, o derin bilgilerin bile herkesin anlayabileceği şekilde nasıl bir ustalıkla sunulduğunu düşündükçe şaşıyorum. Bu adam boşuna dünyaca tanınmıyor:)
.
1 ay önce okumuş olmama rağmen, en kısa zamanda tekrar okuyacağım, bolca da alıp sevdiklerime hediye edeceğim kendisini.
.
Bitirmeden önce son bir not: Dünkü postta da bahsetmiştim, Thich Nhat Hanh’ın diğer kitabı ‘Farkındalığın Muzicesi’ sanki bu kitapla tencere kapak etkisi yapıyor. ‘Bizim Dünyamız’ı okumak isteyenler önce ‘Farkındalığın Mucizesi’ni sonra da Bizim Dünyamız’ı okusun derim. Ben arka arkaya okuduğum için ikisini paket gibi sunuyorum size de. Naçizane tavsiyemdir ifinim. 🙂 ❤️

****

”Yaşama kastetmenin getirdiği acının farkında olarak, iyilik ve şefkatle insanların, hayvanların, bitkilerin, taşın ve toprağın yaşamını korumanın yollarını öğrenmeye niyetliyim. Öldürmeye, diğerlerinin öldürmesine izin vermemeye, düşüncemle ve yaşam biçimimle cana kasteden hiçbir eylemi desteklememeye kararlıyım.
.
Haksız çıkar sağlamanın, sosyal adaletsizliğin, çalmanın ve zulmün yol açtığı acının farkında olarak, şefkat ve sevgiyi yeşertmeye; insanların, hayvanların, bitkilerin, taşın ve toprağın iyiliği için çalışmanın yollarını öğrenmeye niyetliyim. Cömert olacağım; zamanımı, enerjimi ve maddi kaynaklarımı ihtiyacı olanlarla paylaşacağım. Çalmayacağım, başkalarına ait olan hiçbir şeye göz dikmeyeceğim. Başkalarının malına mülküne saygı duyacağım, insanların ya da Dünya üzerindeki diğer canlıların çektiği çileye rağmen elde edilen kâra göz yummayacağım.
.
Cinsel suistimal nedeniyle çekilen acının farkında olarak, bireylerin, çiftlerin, ailelerin ve toplumun güvenliğini ve onurunu korumanın yollarını öğrenmeye ve bu sorumluluğu yerine getirmek için çalışmaya niyetliyim. Sevgi olmadan ve uzun vadeli sorumluluk almadan bir cinsel ilişkiye girmemeye kararlıyım. Kendimin ve başkalarının mutluluğunu gözetmek için, kendimin ve başkalarının sorumluluklarına saygı göstereceğim. Çocukları cinsel suistimalden korumak, çiftleri ve aileleri bu yüzden parçalanmaktan korumak için elimden geleni yapacağım.
.
Şuursuzca konuşmanın ve başkalarını dinlemeyi bilmemenin yol açtığı acıların farkında olarak, etrafımdakilere mutluluk ve neşe sunmak, onların acılarını hafifletmek için seygiyle konuşmaya ve tüm dikkatimle dinlemeye niyetliyim. Sözcüklerin mutluluk ya da acı yaratabileceğini bilerek doğrulukla, cesaret, neşe ve mutluluk telkin eden sözcüklerle konuşmaya kararlıyım. Kesin olmayan haberleri yaymayacağım, emin olmadığım şeyleri eleştirip kınamayacağım. Bölücü, nifak yaratıcı, aileleri ve toplulukları parçalayıcı sözler sarf etmekten kaçınacağım. Ne kadar küçük olursa olsun, uzlaşmaya ve çatışmaları çözmeye yönelik çaba göstermeye kararlıyım.

Şuursuz tüketimin neden olduğu acının farkında olarak, kendim, ailem ve içinde yaşadığım toplumun bedensel ve zihinsel sağlığını, farkındalıkla yiyip içerek ve tüketerek gözeteceğim. Sadece, kendi bedenimde, bilincimde barışı iyiliği ve huzuru koruyan şeyleri tüketeceğim. Alkol ve diğer sarhoş edici şeyleri kullanmamaya, bedenim ve zihnim için zehir içeren zararlı yiyeceklerden ve bazı TV programlarından, dergilerden, kitaplardan, filmlerden ve konuşmalardan uzak durmaya kararlıyım. Bu zehirlerle bedenime ve zihnime zarar vererek, atalarıma, aileme, topluma ve gelecek kuşaklara ihanet edeceğimin farkındayım. Uyguladığım diyetle kendi içimdeki ve toplumdaki şiddeti, korkuyu, öfkeyi ve kargaşayı dönüştürmek için gayret edeceğim. Doğru bir diyetin, kendini ve toplumu dönüştürmek için hayati önemi olduğunu anlıyorum.’’
Thich Nhat Hanh – Bizim Dünyamız
.
Her kelimesine ??❤️