“İnsanın kullandığı kelimeler ve onların ardında yatan gerçek düşünceler, iki zıt kutup kadar farklı olabilir. ‘Sükûnetle,’ derdi gurum, ‘insanların laf kalabalığının karmaşası ardındaki düşünceleri hissetmeye çalış.’
.
Tanrısal kavrayışın ortaya çıkardığı gerçekler, dünyevî kulaklara genellikle acı verir…” Bir Yogi’nin Otobiyografisi – Paramahansa Yogananda
.
Ruhsal kitaplar-çalışmalar, içe bakış halleri, kainatı-yaradılışı anlamaya yönelik sorgulamalar kalbinizi manevi aleme açar. Fiziksel olamayan tarafı anlamaya yönelik her adım, doğal olarak o tarafa yönelik algınızı güçlendirir. Zamanla fiziksel duyularınızın dışında gelişen diğer duyularınızı da keşfetmeye başlarsınız. Başka zaman, biri size anlattığında ‘hadi canım!’ diyeceğiniz haller-deneyimler normaliniz olmaya başlar.
.
Kalp gözü açık (seviyeleri elbette farklıdır) biri her türlü sözün davranışın ardındaki gerçek motivasyonu ve dürtüyü görmeye başlar. Bu yüzleşmelere hazır değilseniz, süreç sizi çok sarsabilir. ‘Sen de mi Brütüs!’leriniz çoğalmaya başlar. Yakın dediklerinizin ne kadar uzak, uzak dediklerinizin size ne kadar yakın olduğunu -çabasızca- görürsünüz. Samimi dediklerinizin görünüşte samimi olan söz ve davranışlarının samimiyetsizliğini hissetmeye başlar, samimiyetsiz görünenlerin içeride aslında ne kadar dürüst ve içten olduğunu fark edersiniz. Kısaca görünmeyen gerçek niyetler size görünür olmaya başlar. İnsanlara ‘Sükûnetle bakarak’ kendilerinin bile farkında olmadığı; söz ve davranışlarının ardındaki gerçek motivasyonlarını keşfettikçe -eğer dengede değilseniz- elinizde olmadan ya çok şaşırır ya da hayal kırıklığına uğrarsınız.
.
Ay tutulması, merkür retrosu artı yaklaşmakta olan güçlü bir güneş tutulmasına ev sahipliği yapan bol yüzleşmeli bir Ağustos ayı geçirmekteyiz. Bu yüzleşmelerin sizi sarsmasını istemiyorsanız bol bol topraklanın. Farklı frekansta olduklarınızla sevgiyle yollarınızı ayırın. Sizinle aynı frekansta olanların varlığına şükredin.
.
Başkalarının ne yaptığını ya da ne söylediğini kontrol edemezsiniz belki… Ama tepkilerinizin, söz ve davranışlarınızın ardındaki tek motivasyonun ‘sevgi’ olmasına özen gösterebilirsiniz. Unutmayın, herkes kendinden sorumludur. ❤️ ?

****

“Kişi bir kez bütün yaradılışın devasa bir sinema filmi olduğunu ve kendi gerçekliğinin bu filmde değil, bu filmin ötesinde yattığını kavrarsa, bütün değer yargıları derinlemesine değişir.” Paramahansa Yogananda – Bir Yogi’nin Otobiyografisi
.
‘2017 En!’ listesine bir üye daha ekliyorum.
.
Steve Jobs’un konuşmalarında sık sık alıntı yaptığı, her mecrada okunmasını tavsiye ettiği bu şahane eser, yoga ödev listemde okunacaklar listesinde de ilk sırada olunca bir kez daha okumaya karar verdim. İlk okuduğumda o zamanlardaki bilinç seviyem kitaptaki gerçek bilgeliği kavramamı engellemişti. İyi ki tekrar okumuşum ki yine tam zamanında kafamda dolanan sorulara cevap oldu kendisi.
.
Çocukluğundan beri ‘Tanrı’yı kavrama azrusuyla tutuşan Paramhansa Yogananda’nın ilham verici hikayesini okurken bayağı dağıldım. Benim, çeşitli bilimsel ve spiritüel kitaplardan okuyarak (bir kısmı da kendi gözlem ve deneyimlerimden) öğrendiğim ve ‘öz’de aynı yasalardan bahsediyorlar’ kavrayışımı tek kitapta hem ruhsal hem de bilimsel yönleriyle açıklayan en müthiş ve bu anlamda en doyurucu tek kitap ‘Bir Yogi’nin Otobiyografisi’ olmuştur. Hindistan’daki yogilerin ya da Tasavvuf ehli bazı Dervişlerin ya da bazı Hristiyan Azizlerin bize göre mucize olan; ama bilinç seviyesini, kavrayışını belli bir düzeye çıkarmış her insanın deneyimleyebileceği; çeşitli ‘mucizevi’ (?!) halleri duymuşsunuzdur. Sevgili Yogananda bu otobiyografisinde; Doğu ve Batı’nın süptil kanunlarını bilimsel çerçevede değerlendirerek kendini, dolayısıyla tanrısallığını kavrayış hikayesini anlatıyor.
.
Ben oldukça yavaş ve sindirerek okumaya özen gösterdim. Naçizane tavsiyemdir; okuyunuz efenim. (Ama yavaş okuyunuz:)
.
Kısa bir not: Sosyal medyayı günlük hayatımdan uzaklaştırma kararı aldım bir süreliğine. Bu nedenle son birkaç haftadır sesim çıkmaz oldu. Eylül ayında gideceğim inziva kampına kadar zihnimi olabildiğince az uyarıcıya maruz bırakmak istediğimden biraz sadeleşme çabası içine girdim. Bekleyen mesajlara inzivadan sonra mutlaka cevap vereceğim. Sayfayı ihmal etmemek adına uzun aralıklarla da olsa post yüklemeye çalışıyorum. İstemeden merak ettirdiklerim olduysa kusuruma bakmasın ?
.
Sevgiler ❤️??