eşke daha erken okusaydım dediğim bir kitap daha bitti. ?
.
Lise yıllarımda şiirleriyle tanışmamla başlayan Sunay Akın hayranlığım, bu kitapla ayrı bir boyut kazandı, dallandı budaklandı.
.
Kitaptaki her hikayenin arkasında büyük bir emek, uzun bir araştırma süreci, yaşanmışlık, biriktirmişlik, demlenmişlik ve daha nice derin öğenin olduğu öyle belli ki… Sunay Akın, sanki bir sandalye almış geçmiş karşınıza oturmuş tüm birikimiyle harmanladığı ve kolay kolay hiçbir yerden duyamayacağınız bu hikayeleri olağanüstü bir zekayla birleştirip kesip biçip bağlayıp sohbet eder gibi anlatıyor ‘Ay Hırsızı’nda size.
.
Neler mi öğrendim bu kitapla?
.
Mesela Atatürk’ün neden hiç uçağa binmediğini; III. Selim’in şiire ve müziğe olan düşkünlüğünü; Nazım Hikmet’in astronomi merakını, uzay ve yıldızlar arası yolculuk üzerine yazdığı şahane şiirlerini; 157 yıl yaşayan Zaro Ağa’nın Amerika seferini; Neil Armstrong’un Ay’a ilk ayak bastığında söylediği iddia edilen hatta üzerine hikayeler yazılan sözünün ne olduğunu ve bu sözü gerçekten söyleyip söylemediğini; Cervantes ve Mimar Sinan’ın hangi caminin inşaatında buluştuğunu; İstanbul Boğazı’nı yürüyerek geçen Atilla Hülagü’nün sırrının ne olduğunu; İstanbul’un fethi sırasında Fatih’in karadan yürüttüğü gemilerin hikayesini… (Bunlar sadece birkaçı… 🙂
.
Kitabın adının neden “Ay Hırsızı” olduğunu da hikayeleri okudukça anladım. Bol bol uzay ve havacılık tarihinden, edebiyattan, şiirden, astronomiden ve daha bir çok konudan yaşanmış hikayelere yer verilmiş. Okurken; dost bir sohbet ortamında birinci ağızdan dinliyor gibi oldum. Ayrıca her hikayenin girişinde verdiği bilgiyle bağladığı olayları bir araya getirmek için saygı duyulası bir zeka örneği var kitapta. Daha ne olsun. ?
.
‘Çok mu övdüm? Çok mu abarttım?’ diye bir an düşündüm ama az bile söyledim sanırım. Genel kültür sevenlerin başucundan ayırmaması gereken şiir tadında bir kitap.
.
Sevgiyle-ısrarla tavsiye olunur ifinim. ???