“İnsanlar doğdukları andan başlayarak hayali bir kimlik içerisinde, yani; isim, ırk, din, milliyet ve belli bir kültürel yapı içerisinde şekillendiriliyor ve bütün hayatını bu hayali kimlikleri korumakla geçiriyor… Sonuç olarak başka hayali kimliklerle tartışan veya savaşan hayali kimlikler haline geliyor… Buna ilaveten yaşadığımız deneyimlerin ve hayali kimliklerimizin oluşturduğu maskelerimiz ve etiketlerimiz egomuzu yaratıp güçlendiriyor… Bu da davranışlarımızın, gerçek özümüzden veya saf benliğimizden farklı bir şekilde ortaya konmasına neden oluyor…” – Atom Damalı
.
Bir nevi maskeler savaşındayız sanki.
‘Namaste’ selamının tam da bu yanılsamaya dikkat çektiğini biliyor muydunuz? Birine ‘namaste’ dediğinizde, ‘içindeki saf özü/ruhu/tanrıyı görüyor ve selamlıyorum’ demiş oluyorsunuz aslında. Sıfatların ötesindeki, gerçek olan, kutsal öz’e selam vermiş oluyorsunuz. Ne harika değil mi?
Bu kandil günü, ardına saklandığımız, ‘Ben’ sandığımız maskelerimizi kenara bırakıp, saf olanı keşfetmeye dair bir adım atmaya gönüllü oluruz ve birbirimizin maskelerini değil, öz’ünü onurlandırmayı hatırlarız umarım. ??
.
Bu niyetim burda dursun. ??Biz kitaba dönelim:
Beden-zihin-ruh temelinde mükemmel sağlığa ulaşmanın; günlük hayatınızda, yeme alışkanlığınızda yapacağınız ufak değişikliklerle mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Ayurveda bu anlamda bizi destekleyen Hint kökenli çok eski bir sağlık bilimidir. Uygulaması pratik bu bilgileri hayatınıza alarak, öz’e olan yolculuğunuzda yolu kolaylaştırabilir, yükünüzü azaltabilirsiniz. Seçim sizin. ? Bilgiler burada. Ulaşmak için adım atmanız, uzanmanız yeterli. 🙂
.
Ayurveda, yoga felsefesiyle içiçe oluşundan ve aromaterapiye dair de temel bilgileri içeren bir alan olmasından dolayı hep ilgimi çekmiştir. Günlük rutinime aldığım yıllardır uyguladığım ayurvedik rütüellerim yolculuğuma muazzam bir armağan oldu. Bu da; ayurveda hakkında okuduğum ilk kitap değildi. Son da olmayacak. ?
Kitap soru-cevap şeklinde olduğu için çok akıcıydı. Sıkılmadan okuyacaksınız. Hem de pek çok pratik bilgi elde edeceksiniz. Bol görselli ve renkli olmasını da ayrıca sevdim. Bütüncül sağlık için, tavsiye olunur. ??
Okuyunuz ifinim.
.
Namaste ??