Olağandışı! Olağanüstü! Acının Keskinliğin Özgürlüğün Renk Ressamı Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon, resimleriyle ve fotoğraflarıyla İstanbul’dan geçiyor.

Resimleriyle Sanat Tarihi içinde önemli bir isimdir Frida Kahlo…

Yaşamı, üretkenliği, acıyı ifade edişi, başa çıkmaya çalışırken tutkulu ve dik duruşu ile de bütün kadınlar için ilham verici bir örnektir.

Çocuk felci nedeniyle başlayan bedensel sorun, 19 yaşında geçirdiği kazayla çelik korseler, doktorlar, ameliyatlar ile devam eden acıya dönüşür. Omurgası ve sağ bacağındaki kangren nedeniyle bacağı kesilir. Yaşamı boyunca acı çekmiştir Frida… Bedenindeki yoksunluk, omurgasındaki çelik korsenin tutsaklığı ile resimlerinde acının keskinliği vardır, rahatsız edici bir gerçekliktir.

Frida ‘nın kendi ifadesiyle başına gelen iki korkunç şey vardır biri otobüs kazası biri Diego Rivera… Diego Rivera Meksika’nın Ünlü Duvar Ressamıdır, 1929’ da evlenirler. Diego, Frida‘ yı ateşlerinde yakan, göğsünde yaralar açacak kadar acıtan, onun kalbini paramparça edip kanatan her şeyi, hiç doğuramayacağı Çocuğu, Aşkıdır. 1949 Tarihli Abrazoamoroso Tablosu Diego ile ilgili bütün hissedişlerini anlatır. Yaşamına başka aşklar girdiği söylenir ama Diego en büyük tutkusudur.

Yatağında yattığı yerde aynada kendini izleyerek yaptığı otoportreleriyle meydan okur. Evinde beslediği hayvanlarla kendini resmeder. Maymunlu ve Papağanlı otoportreleri hem ayrıntılardaki ustalık hem de renkleriyle dikkat çekicidir. “Henry Ford Hospital” başına gelen trajedinin tüm sembollerini gösteren adeta parçalanma hissini yaşatan bir tablodur. The Wounded Deer (Yaralı Geyik) tablosu Sanat Tarihinde özgünlüğü tartışılmaz bir tablolardandır, Frida kendini oklarla vurulmuş bir geyik olarak resmetmiştir, ormanın içinde bir ışık gözükür ama Frida yaralıdır.

Gerçekliğin bu kadar net ve renkli ifadesi Kahlo’ yu Sürrealistler ile Realistler arasında özgün bir yere yerleştirir. Amerika ve Avrupa’da açtığı sergileri açılır, dünya Frida’ nın dünyasından bakar.

Frida Kahlo, Devrimcidir, kendi halkına inanır. Doğum tarihini Meksika Devriminin gerçekleştiği 7 Temmuz olarak ilan etmiş, yaşamı boyunca siyaset ile ilgilenmiş, Meksika’ nın modernleşmesine sanat ve düşünce alanında katkıda bulunmuştur. Küba’ lı Önder Julio Antonio Mella yakın dostudur. Meksika Komünist Partisi’ne üyesidir. Resimlerinde, Fotoğraflarında Meksika’ nın renkleri vardır, Frida’ nın doğduğu “Mavi Ev” bugün Kahloism‘ in sembolüdür. Bugün İstanbul Sergisi gibi, 100. doğum yılında kendi topraklarında Mexico Güzel Sanatlar Sarayı’nda sanatçının tüm eserleri sergileniyor.

Frida doğduğu gibi, yine Temmuz’da, Temmuz 1954 ‘te hastanede “çıkış yolunun güzel olacağını ve asla geri dönmeyeceğini umarak vefat eder. Son resmi Yaşasın Yaşam adında renkli kıpkırmızı karpuzlu bir natürmorttur. Yaşamaya hevesli canlı ironik bir son…

Frida Kahlo bazıları için sadece bıyıkları olan kadın ressam ya da kasvetli ressam olarak adlandırılsa da Frida Kahlo bedenin içine hapsedilmiş yaşamı veya özgürlüğü, doğuramadan yaratmayı ifade eder.
Bedene tutsak oluruz veya özgür oluruz…

Ayaklar yoksa uçmak için kanatlar vardır.
Merhaba Frida !