Güney afrikalı fizikçi, patenti kendisine ‘human pın code’ formülüyle, doğum tarihinden insanın kişilik şifresini çözdüğünü iddia ediyor. İnsanın dünyaya bir şifre ile geldiğini söyleyen douglas forbes’a göre her sayının belli bir anlamı var ve karakter yapısı da bu sayılarda gizli. Pisagor’un sekizgen teoremi ile çalışan forbes, ülkesinde birçok ünlü şirketin insan kaynakları departmanlarını da bu formülüyle yönlendiriyor.

 

İnsanın bir pin kodu varmış ve bu kod doğum tarihinde gizliymiş!.. Bilim genetik şifrenin kodlarını çözedursun, bazıları da başka şifreleri çözmeye çalışıyor. Güney Afrika’da ‘İnsanın Pin Kodu’ (Human Pin Code) adlı kitabıyla best-seller olan Douglas Forbes, geçtiğimiz günlerde Türkiye’deydi ve konuyla ilgili bir dizi konferans verdi. Patenti kendisine ait bu pin kod yani ‘kişiliğin şifresi’ formülü ilk bakışta gizli sayı bilimi numerolojiyi andırsa da aslında bir hayli farklı.
 

Peki pin kod ne? Forbes, “İnsanın doğum tarihinden pin kodunu bularak, kişinin karakterini, eğilimlerini, şansını, kişiliğinin olumlu / olumsuz yanlarını, sinirli mi, güler yüzlü mü olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Aslında pin kod denilen şey kişiliğinizin şifresinden başka bir şey değil” diyor.


Aslında fizik eğitimi almış olan Forbes, hem matematiğe hem de mistisizme olan ilgisini birleştirerek, bundan 20 yıl önce kişiliğin şifresi üzerine çalışmaya başlamış. Bugüne kadar 30 bin kişinin doğum tarihini inceleyerek insanın pin kodu yani temel karakteristik özellikleri üzerine bir formül geliştirmiş. Kendisi Güney Afrika’da şu anda çok ünlü bir şahsiyet ve artık sadece kişilerle değil, şirketlerle, özellikle de büyük şirketlerin insan kaynakları departmanları ile de çalışıyor. Bunlardan biri Spartan Truck Hire adında bir taşımacılık şirketi. Bir diğeri ise dünyaca ünlü uluslararası bir motor şirketi ama Forbes adını vermek istemiyor.

Forbes insanın doğum tarihinden pin kodunu hesaplamada Pisagor’un sekizgen teoremini kullanıyor. Ünlü matematikçinin bu teoremini çözdüğünü ve dolayısıyla insanın kişiliğindeki temel şifreyi sayılar kanalıyla ortaya çıkarabildiğini iddia ediyor.
 

Teoremin her alanda kullanabileceğini söyleyen Forbes, psikologlarla da birlikte çalışıyor. Ona göre kişinin doğum tarihinde saklı ‘kutsal geometri’ çok önemli şeyler söylüyor. Forbes’a göre her sayının 10 aktif, 10 da tepkisel niteliği var. Bu özelliklerin hepsi aynı anda, aynı insanda bulunmayabiliyor. İnsan bazı özellikleri aktif olarak yaşarken bazılarını yaşamayabiliyor. Forbes kişiliğin şifresini bulurken annenin ve babanın, hatta bazen kardeşlerin de pin kodlarını devreye sokuyor ve bütün bu enerjilerin toplamıyla kişiliğin şifresini çözümlüyor. Elbette geleceği tahmin etmede, gelecek yılların insana ne gibi olasılıklar getireceğini öğrenmede de bu formül kullanılıyor. Dahası pin kodlar karşılaştırılarak ikili ilişkiler analizi yapılabildiği gibi, çalışma hayatında da pin kodların bilinmesi oldukça işe yarıyor.

 

80 TRİLYON KOD VAR
 

Her şey iyi güzel de, örneğin 7 Nisan 1972 İstanbul doğumlu bir erkekle 7 Nisan 1972 Yeni Gine doğumlu bir kadının şifresi aynı mı? Böyle bir durumda her iki insan da aynı özellikleri gösterecek ve aynı hayatı mı yaşayacak?
 

Douglas Forbes’in buna cevabı “Hayır”. “Temel özellikleri bir miktar benzemekle birlikte” diyor Forbes, “her sayının 10 aktif ve 10 tepkisel niteliğini hesaplarsak, elimizde 8 basamaklı işleme göre 80 trilyonluk bir kombinasyon olur ve bu da her iki kişinin aynı hayatı yaşayacağını, aynı kişilik özelliklerini taşıyacağını göstermez. Çünkü her sayının bir dinamiği var.”
 

Teoremin kendisine ait olduğunu ve giderek bir bilim dalı olduğunu söyleyen Forbes, yöntemiyle özellikle iş dünyasının çok rahat çalışacağını söylüyor. “Örneğin bir CEO müşterim var. 3 bin kişiyle çalışıyor. Ona gelen bilgiye güvenmek ve bu doğrultuda karar vermek zorunda. İşimiz şirketin yeniden yapılanmasını sağlamak değil, kriz yönetimi uygulamak. İnsan pin kodları sayesinde önceden nerede kriz çıkabileceğini öngörecek bilgileri verebiliyoruz, dolayısıyla çalıştığımız şirketlerde üretim yükselmiş durumda. CEO kimin, nerede, ne şekilde problem çıkaracağını görüyor. Özellikle işe almalarda kim stres altında yıkılacak, kim bu işi götürebilecek, kim çalışanlarına ters ve kötü davranacak; bunlar bir resim gibi ortaya çıkıyor ve işleri kolaylaştırıyor” diyor. Şu anda Güney Afrika’da travma yaşamış küçük çocuklarla çalışan bir psikiyatrla da birlikte bir çalışma yürüttüklerini söyleyen Forbes, yine pin kodundan o kişinin hangi hastalıklara yakalanma eğilimi olduğunun da saptanabileceğini söylüyor.

“Pin kodları ben bulmadım. İnsanlar onlarla doğdular. Birinin bu yöntemi bulup çıkarması gerekiyordu. Onu da ben yaptım” diyor Forbes ve ekliyor: “Şu anda dinamikleri keşfetmeye başladık. Bu hesaplardan yola çıkarak bütün evrene bunu uyarlayabilir ve evrenin büyüklüğünü hesaplayabiliriz. Binlerce yıl önce yazılan ‘Dead Sea Scrolls’ adllı bir kitapta dünyada birçok cevabın matematiksel formüllerle bulanabileceği yazılmıştı.”

 

NASIL HESAPLANIYOR?
 

Douglas Forbes kabaca bir insanın pin kodunun nasıl hesaplanacağını da anlattı. Bunun yalnızca bir başlangıç olduğunu söyleyen Forbes, bir kişilik analizi için bu basit formülden çok daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Ancak kısaca pin kodunuzdaki sayıları öğrenmek istiyorsanız, şöyle bir işlem yapmanız gerekiyor. Burada dikkat edeceğiniz konulardan biri şu: 8’li sayı sistemi kullanıldığı için, 9 sayısının mana değeri var ama toplama dahil edilirken hesaplanmıyor. Örneğin 1968 yılının toplamını hesaplarken 1, 6 ve 8’in toplamı olan 15, sonra kendi arasında toplanıyor ve 6 bulunuyor. Şimdi buna göre örnek bir doğum tarihinin formülünü yazalım.

Örneğin 17.12.1975 şeklindeki doğum tarihinin pin kodu şöyle bulunuyor. Doğum günü olan 17 rakamını kendi içinde topluyorsunuz. 8 sayısını elde ediyorsunuz. Doğum ayını kendi içinde topluyorsunuz. 3 rakamını buluyorsunuz. Doğum yılı olan 1975’i kendi içinde topluyorsunuz ve 4 rakamını elde ediyorsunuz. Sonra doğum günü sayısını yani 8’i, doğum ayı sayısını yani 3’ü ve doğum yılının kendi içindeki toplam sayısı 4’ü topluyorsunuz 8+3+4=15, yani tek basamakta (1+5) 6 sayısını bulup bunu da bir tarafa yazıyorsunuz. Daha sonra da son bulduğunuz sayı olan 6 sayısını tekrar doğum günü sayınız yani 8 ile topluyorsunuz ve 8+6=14, 1+4=5’i bulup bunu da bir yere yazıyorsunuz.

Bunlar ilk basamakta bulunan sayılar. Bir alt satıra geçtiğinizde ise şöyle bir işlem yapıyorsunuz. Doğum gününüzün toplamı olan sayıyı yani 1+7=8 ile doğum ayınızın toplamı olan sayıyı 1+2=3’ü topluyorsunuz. Yani 8+3=11 ediyor. O da kendi arasında toplandığında 2 sayısı bulunuyor. Bunu da bir alt satıra yazıyorsunuz. Daha sonra bu satırdaki 2 sayısının yanındaki sayıyı bulmaya geçiyorsunuz. Doğum ayınızın sayısı yani 1+2=3 ile doğum tarihinizin toplam sayısı 1+9+7+5=13 yani 1+3=4’ü birbiriyle 3+4 olarak toplayıp 7 rakamını buraya yazıyorsunuz. En sonunda da daha önce bulduğunuz 2 sayısı ile 7 sayısını toplayıp 9 rakamına ulaşıyorsunuz.

Bir hayli karışık gibi görünen bu işlem, matematiği sevenler için kolay olmalı.

Forbes’e göre bir insanın pin kodunda yer alan her sayının farklı anlamları var ve bu sayıların bulunduğu yerler de kişi üzerinde farklı etkiler yaratıyor. Toplam bulunan sayıya ki bizim örneğimizde 9; ‘ruhsal sayı’ deniyor. Ancak kişilik özellikleri açısından, diğer sayılar da önem taşıyor. Şimdi bu formülü tamamen sayısal olarak yazalım da anlaması daha kolay olsun.

 

DOĞUM TARİHİ

17      12      1975

8        3        4        6        5

7

9

Bu arada denemek için aklımda olan üç doğum tarihini; Tarkan, Teoman ve Seda Akman’ı Douglas Forbes’a sordum. İşte kim olduklarını bilmeden, sadece doğum tarihlerine bakarak onlar için söyledikleri…

TARKAN (17.10.1972): İnsanlar ona bayılıyor. Herkes ona hayran ama toplumun gözü önünde olmadığı zamanlarda, kendi başına kaldığında hep egosunun okşanmasına ihtiyacı var. Bu olmazsa çok üzülüyor. Bir anda enerji patlaması yaşayabilir ama birden de enerjisi düşebilir. Çarpıcı bir kişilik, bir topluluğa girdiğinde herkes ona bakar. İletişimde çok iyi ama bazen esas meseleyi kaçırıp yanlış sözler edebiliyor.

TEOMAN (20.11.1967): Yakışıklı. Duyarlı biri. Kadınlar ona annelik yapmak istiyorlar. Çok seksi. Odaya giriyor, konuşması gerekmiyor. Herkes eriyor.

SEDA AKMAN (13.01.1978): Çok karizmatik, çok ileri gidecek. Herkesi etkileyen birisi. Şarkı söylemesi lazım, sesi çok güzel. Gizemli bir havası var. Çok para kazanacak. Çok güçlü bir kadın aynı zamanda. Köşeye sıkıştırılırsa dobra dobra konuşur ve haklı çıkar.

 

HER SAYININ OLUMLU VE OLUMSUZ ÖZELLİKLERİ


*** 1: HAVA ELEMENTİ – YARATICI

AKTİF ÖZELLİKLER: Lider, canlı, parlak, dokunsal, neşeli, yaratıcı, gururlu, hevesli, konuşkan, güvenli, girişken.

TEPKİSEL ÖZELLİKLER: Değişken, gürültücü, agresif, rahatsız, hoşgörüsüz, homurdanan, kendine güveni az, uyuşuk, depresif, egoist, mızmız.
 

*** 2: SU ELEMENTİ – BESLEYEN

AKTİF ÖZELLİKLER: Besleyen, bakan, sakin, gözlemci, cool, yumuşak, istikrarlı, eve düşkün, domestik, sosyal, kendine yeten.

TEPKİSEL ÖZELLİKLER: Duygusal, ağlamaklı, savunmacı, geri çekilen, koruyucu, fırtınalı, irrasyonel, duyarlı, melankolik, ruh hali değişen, somurtkan.
 

*** 3: ATEŞ ELEMENTİ – ORGANİZATÖR

AKTİF ÖZELLİKLER: Organize, adayan, bağımsız, iyimser, dinsel, hayat dolu, samimi, hayvansever, azimli, ciddi.

TEPKİSEL ÖZELLİKLER: Yanlış yönlendirilen, düşmanca, korku dolu, fanatik, savunmacı, davranış bozukluğu olan, küskün, kayıtsız, kaba, öfkeli.
 

*** 4: TOPRAK ELEMENTİ – BÜTÜNLÜK

AKTİF ÖZELLİKLER: Bireysel, esrarengiz, farklı, hedefleri olan, sadık, alışılmışın dışında, kahin, ‘yaşa ve yaşat’çı, zeki, adil, devrimci, şaşırtıcı.

TEPKİSEL ÖZELLİKLER: Gizli, eksantrik, şok sözler eden, alışılmamış, kinci, heyecanlı, patavatsız, önyargılı, önceden tahmin edilemez, yalancı, sabit fikirli, aldatan.
 

*** 5: HAVA ELEMENTİ – KÂŞİF

AKTİF ÖZELLİKLER: Zarif, mizahçı, dışa dönük, analitik, entelektüel, sonuca giden, esnek, eğlenceli, duygusallığa kapılmayan, mantıklı.

TEPKİSEL ÖZELLİKLER: İsyankâr, rahatsız, eleştirel, sivri dilli, yoğun, uçarı, zor, ters, sinirli.
 

*** 6: ATEŞ ELEMENTİ – KARİZMA

AKTİF ÖZELLİKLER: Büyüleyici, şefkatli, romantik, seksi, uyumlu, duyusal, sıcakkanlı, arkadaş canlısı, iyi müzakereci, huzurlu.

TEPKİSEL ÖZELLİKLER: İllüzyon gören, aşırı duygusal, kendine dönük, uyumsuz, talepkâr, müsrif, küsen, yapışkan, kıskanç.
 

*** 7: SU ELEMENTİ – İDEALİST

AKTİF ÖZELLİKLER: Sakin, muhafazakâr, tapan, sanat sevgisi olan, kendini çeken, bağımlı, bağlanabilen, rafine, araştıran, idealist.

TEPKİSEL ÖZELLİKLER: Kinci, münzevi, yalnız, duygusuz, radikal, ruh hali değişken, yoğun, endişeli, ifadesiz, ihtiyatlı, kontrolcü, utangaç.
 

*** 8: TOPRAK ELEMENTİ – GÜVENİLİR

AKTİF ÖZELLİKLER: İstikrarlı, sabırlı, destekleyen, deneyimli, bilge, sorumlu, güvenli, ciddi, gayretli, kayıtsız.

TEPKİSEL ÖZELLİKLER: Güvensiz, yoğun, obsesif, göstermeyen, hesapçı, manipülatif, hareketsiz, kurban hisseden, zorba, kurbanlık koyun rolü oynayan.
 

*** 9: ELEMENTİ YOK – ÇOCUK

AKTİF ÖZELLİKLER: Biricik, naif, artistik, kararlı, perspektifli, incinebilir, masum, verici, çocuksu, dürüst.

TEPKİSEL ÖZELLİKLER: Çelişkili, karışık, safça, dürtüsel, unutan, gururlu, düşük özgüvenli, inatçı, belirsiz, sabırsız.