Futbolda türlü sakatlıklar var ama sanırım en üzücüsü kırılmalar oluyor, hele ki ayağı kırılan genç bir futbolcu olunca bu sakatlığa maruz kalan, daha da sızlıyor içiniz. Böyle sakatlık geçiren bir futbolcunun sahalara dönmesi 5-6 ay sürecek diyor doktorlar. İşte bu noktada yıllardır aklımda olan bir düşünceyi dillendirmek istiyorum: Özellikle de uzun süren sakatlıklarda, spor kulüplerinin ve sporcuların, Reiki’den faydalanmaları. Bunu biraz açayım isterseniz.

Destekleyici Tedavi: Reiki

Aslında bu fikir ilk defa, Reiki 1. Aşama kursundayken aklıma gelmişti. Ama o zamanlar, sahanın içindeki sakat futbolculara Reiki yapılabilir mi diye düşünmüştüm. Zaman içinde bunun hiç de pratik bir yöntem olmadığına karar getirdikten sonra ve konuya hakimiyetim arttıkça, özellikle uzun sakatlıklarda Reiki’nin sporculara büyük katkısı olabileceğine inandım. Şöyle ki; mesela Rıdvan Şimşek, şu anda ameliyatını oldu ve artık iyileşmeyi bekleme haline geçti. Bu dönemde yapabileceği ekstra bir şey yok tıbbi anlamda. Zaten tıp yapabileceğini yaptı ve iyileşmeye bıraktı. İşte Reiki’nin devreye girebileceği nokta burası. Reiki, şifalandırma sürecini hızlandıran bir yöntem ve tıbba bu bağlamda önemli bir destek olabilecek bir teknik. Nitekim ABD’deki bazı hastanelerde de, tıbbi müdahale sonrasında, iyileşme süresine destek olması açısından Reikiciler görev yapıyorlar. Ben bu yazıyı yazmadan önce Reiki Hocam Gülüm Omay’a açtım ve kırıklar gibi sakatlıklarda Reiki’den sonuç aldığını sordum, bana “Mesela 1 ayda çıkması gereken alçının 15 günde çıktığını ve kırığın çok da sağlam kaynadığını” söyledi. Böyle bir etki, sakatlıklarda zamana karşı yarışan spor kulüpleri ve sporcular için değil, herkes için faydalı aslında. Ayrıca altını ısrarla çiziyorum ki tıbbın yerini almaya talip bir çalışma değil benim anlattığım, tıbbi müdahaleden sonraki bekleme döneminde kişiye destek olabilecek ve şifalanma süresini hızlandırabilecek bir çalışma. Bu bağlamda doktorların da çok itirazı olacağını düşünmüyorum.

Reiki Nasıl Etki Eder?

İnsanın aklına şu soru geliyor? Reiki mucize midir? Hayır değildir. Henüz işleyişini tam kavrayamadığımız için bize mucize gibi görünmektedir, ama aslında evrende bulunan Chi enerjisini, bir aracı vasıtasıyla yoğun bir şekilde aktarmaktan ibarettir. Enerjinin en kabalaşmış haliyle ortaya çıkan maddi bedenimizin ötesinde, insanın daha yüksek titreşimlere sahip başka bedenleri vardır. Batı tıbbının henüz kabul etmediği, ama doğu tıbbının binlerce yıldır bildiği bu bedenlerde, fiziksel bedendeki sakatlıklar, enerji blokajları şeklinde ortaya çıkar. İşte Reiki bu blokajları çözer, çözülen blokaj da fiziksel bedene de şifalanma olarak yansır. Reiki, bu şekilde işler.

Antrenörüm, Doktorum, Reiki Terapistim

Ben bir spor kulübü yöneticisi olsam, modern tıbbın tüm nimetlerinden yararlanmaya ek olarak, kulüpte kesin bir Reiki terapisti çalıştırır ve sakatlanan oyuncuların hızla sahalara dönmelerini şaşkınlıkla izleyenlere gülümserdim. Yine ayrıca koruyucu olarak da kullanırdım Reiki’yi, mesela bir halı saha maçından önce bileğinden sakat olan bir arkadaşıma Reiki çalışmış ve hadi git rahatça oyna bir şey olmayacak demiştim. Sonraki maçlarda hep bileğini önüme koymuştu maç öncelerinde. Tabii şunu da belirtmem lazım ki o terapisti de araştırarak seçerdim hani. Her önüne gelenin Reikici’yim diye salındığı bir ortamda, karşıma ilk çıkana da atlamazdım hani. Bu arada sporculara Reiki öğretmek ve kendi kendilerine uygulama yapmalarını sağlamak da bir alternatif çözümdür, ama bir başkası uyguladığında daha çok verim alınıyor gibime geliyor benim.

Umarım bu anlattıklarımdan, sporcularımıza katkısı olacak bir mesaj çıkmıştır.

Hasan 'Sonsuz' Çeliktaş

18 Kasım 1976'da Mersin'de doğdu. Toros Koleji'ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'ne girdi. Fakültesini çok sevdiğinden mezuniyeti sonrasında oradan ayrılamadı ve asistan kadrosunda eğitim hayatına devam etti. 2005'te ise İzmir'e yerleşti. 2001 yılında "Sonsuzlukotesi" mail grubunu kurmasıyla başlayan yazarlık hayatı, önce 2002'de sonsuzlukotesi.com'u, daha sonra da 2004'de derKi.com'u kurmasıyla devam etti. Bir yandan da Cosmopolitan, Esquire, Yeni Aktüel, Zodiac, Akşam Brunch gibi dergilerde ve Akşam Gazetesi'nde serbest yazar olarak yazıları yayınlandı. 2011'de ise Anadolu topraklarından doğup Amazon.com'da yayınlanan ilk Türk Spiritüel dergisi "The Wise"ı oluşturdu. Halen yazmaya devam ediyor. Duru Sonsuz ile Özün Dünya'nın babası sıfatıyla onlara rehberlik yapmaya çalışıyor...