Transformal Nefes Tekniği Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır ve Günümüze Nasıl Gelmiştir?

Transformal Nefes şu an yeryüzündeki bulunan belki de en güçlü arınma ve şifa tekniğidir. Kişilerin kendilerine fiziksel, zihinsel/ duygusal, ruhsal bütünlük sağlayarak, öz gerçekliklerini ortaya çıkaran etkili bir araçtır. Transformal Nefes Tekniği yaklaşık 30 yıl önce Dr.Judith Kravitz tarafından Amerika’da uygulanmaya başlamış ve bugünlere kadar dünya çapında gelişerek son halini almış bir nefes tekniğidir. Dr. Judith Kravitz bu nefes tekniğini kullanarak gırtlak kanserini tamamen yenmiş ve tekniği geliştirerek herkesin bu uygulanmalardan yaralanması için bir çok çalışma yaparak bir Transformal Nefes Vakıfı kurmuştur.

Transformal Nefes Tekniğini kimler uygulayabilir? Dünyada bunun en çok uygulayıcıları kimler?

Transformal Nefes Vakfı, tekniği uyguma konusunda oldukça hassas davranmaktadır. Türkiye de dahil olmak üzere dünya çapında gerçekleşen eğitimleri tamamlayanlara vakıf tarafından sertifika verilmektedir. Eğitimlerini tamamlamış ve sertifikalarını almış uygulayıcılarımız sadece kendi ülkelerinde değil dünyanın herhangi bir yerinde bu uygulamaları yapabilmektedir. Transformal Nefes Tekniği, içlerinde başta Amerika olmak üzere, Almanya, Hollanda, Meksika, Fransa, İngiltere, İtalya, İspanya, Suudi Arabistan, Kuveyt, Belçika, Kenya, Rusya, Bulgaristan vs bulunduğu yaklaşık 20 ülkede, 2000’e yakın nefes terapisti, yaklaşık 300 eğitmen ile on binlerce kişiye uygulanmış ve halen uygulanmaya devam etmektedir. Türkiye gerek terapist sayısı gerekse uygulayıcılar acısından sanırım TN tekniğinden en fazla yararlanan ülkelerin başında.

Transformal Nefes Tekniği’nin temel özellikleri nelerdir ve  bize ne gibi yaralar sağlamaktadır? 

Fiziksel açıdan bakarsak; sınırlı nefes alma modellerini açar ve temizler. Vücudun toksinlerden arınma şekilde etkilerini göstermektedir, Transformal Nefes Tekniği diyafram nefesini kullanarak; fiziksel, zihinsel ve duygusal, ruhsal olarak üç temel kapasitesini arttırır, solunum sistemini geliştirir ve zindelik kazandırır, kişisel dengeyi arttırarak dayanıklılık ve bağışıklık kazandırır.
Zihinsel ve duygusal açıdan ele alırsak; bilinçaltında oluşmuş negatif kayıtları temizler. Stresleri ortadan kaldırarak huzur duygusu yaratır, hücre belleğinde kayıtlı eski travmaları siler, öfke, korku, endişe, suçluluk ve keder gibi negatif duyguları temizler.
Ruhsal olaraksa; bizi bilincin daha yüksek seviyelerine bağlar. Yüksek benliğimizle bağlantı oluşturur, birlik yani sevgi bilincini arttırır.
Transformal Nefes Tekniği ile sağlığınızı tepeden tırnağa geliştirmeniz, neşe, huzur, coşku ve bolluk içinde bir yaşam sağlamanız, gücünüzü ve enerjinizi arttırmanız mümkündür.

Transformal Nefes Tekniği’ni kimler uygulayabilir? Nasıl ve ne sıklıkla uygulanır?  

Transformal Nefes Tekniği’nin sertifikalı uygulayıcılar dahilinde uygulanması durumunda herhangi bir yaş veya başka bir kısıtlama olması söz konusu değildir. Herkesin güvenle uygulayabileceği ve faydalarından  yararlanabileceği bir sistemdir. Kişiler kendi tercih ve nefes modellerine uygun olarak bireysel ve grup seanslarına, günlük ve hafta sonu çalışmalarına ve seminerlerimize katılabilirler. Uygulama sıklığı ise kişilere özel olmakla birlikte genel olarak 3 ay içerisinde 6-8 seans olacak şekilde önerilebilir.   Ayrıca 28 Ekim-02 Kasım’da Antalya’da  gerçekleştireceğimiz 5.5 günlük seminerimizde bizzat sistemin kurucusu Dr. Judith Kravitz ile tanışabilirler ve tüm ekibimizle birlikte Transformal Nefes’i ve diğer bütün dönüşüm çalışmalarımızı deneyimleyebilirler.

Hastalık ve Transformal Nefes Tekniği ilişkisi konusunda ne söylenebilir?

İfade edilmemiş duygular, bastırılmış tüm negatif enerjiler bedenimimizde kaçınılmaz olarak ağrı ve hastalık halinde ortaya çıkmaktadır. Biliyorsunuz tüm hastalıkların kökeni stres kaynaklı. Ayrıca hastalıklarımızın büyük bir bölümünü oluşturan anorabik hastalıklar dediğimiz  hastalıklar hücrelerimizde yeteri kadar oksijen olmadığı zaman ortaya çıkan hastalıklar ki kanserde bu hastalıkların en önemlisi.  Transformal Nefes Tekniğini kullanarak her zaman sağlıklı bir şekilde hayatımızı sürdürmemiz mümkündür. Transformal Nefes Terapisi’nin etkili olduğu gözlemlenen veya orta kalkan ve düzelmeye başlayan hastalıkların içerisinde; sigara içme, kanser, astım, baş ağrısı/migren,  depresyon, hazım sorunları, kronik yorgunluk, kısırlık, uykusuzluk,  kalp bozuklukları,  korkular,  PMS (regl öncesi sendrom), panik atak, stres ve alerjiler de bulunur.

Transformal Nefes Tekniği’nin yoga ve diğer nefes çalışmalarından  ayrıran ne gibi farkları vardır?  

Transformal Nefes Tekniği ve diğer nefes teknikleri arasındaki farklar için konuşmak gerekirse; Transformal Nefes Tekniği tüm nefes tekniklerini desteklemekle beraber, gerek kendi sistemi gerekse uygulanışı açısından diğerlerinden oldukça farklıdır. Tranformal nefes birebir nefes koçu eşliğinde başka bir takım yardımcı tekniklerle  kişiyi tam ve derim bir şekilde nefes almaya teşvik eder. Ve seanslarda sesle şifa, bedendeki blokajların toplandığı akupunktur bölgelerinin uyarılması, kişisel niyet koçluğu, ruhsal açılımlar için davet ve meditatif olarak tam teslimiyet yaratmayı kullanır.

Yoga için konuşursak, yoga  sadece bir nefes tekniği değil beden ve zihni dengelemek için hareketler içeren ve ayni zamanda hareketleri ile nefes tekniklerini birleştirerek uygulayan ve ayrica bir felsefesi olan bir sistemdir. Şahsen yoga yapan ve her zaman yoganın faydalarini görmüş biri olarak herkese önerebilirim. Ama yoga da alınan nefes bir arınma nefesi değil.

Transformal Nefes Tekniğini bugüne kadar uygulayanların  hayatlarında ne gibi değişiklikler olduğundan bahsedebilir misiniz?

Nefes alış- verişimizde evrene bizim bu hayatı nasıl yaşamak istediğimiz ile ilgili bilinç altımızın verdiği mesaj gizli. Bilinçli aklımızla düşününce her kes her şeyin en iyisini istiyor gibi ama aslında öylemi hayır. Eğer bilinç altında değersizlik duygusu ve hak etmiyorum kalıbı varsa sistem evrenden gelen tüm iyilikleri red etmek için sabote edecektir. İşte bu kalıplar temizlendiğinde nefes ile herkesin hayatında inanılmaz açılımlar olmaktadır. Sonuçta, Nasıl nefes alırsak öyle yaşarız!

Küçük çocuklar da bu tekniği uygulayabilir mi? Gençlere ve çocuklara bir katkısı var mı?

Transformal Nefes Tekniği çocuklar ve gençler üzerinde çok kısa süre içinde faydalı olmaktadır ve etkililerini göstermektedir. En doğru ve açık nefesimiz bebekken aldığımız nefesdir. Açık ve bağlantılı nefes bizi sevgi ve neşe duygularıyla doldurur. Bebek ve çoçukların nedensiz mutluluğu ve neşesi de bu açık ve bağlantılı nefes ile ilgilidir. Zamanla karşılaştığımız negatif etkiler nefesimizi kısıtlamamıza ve bunun etkilerini tüm hayatımızda görmeye başlamamıza neden olur. Özellikle çocuklar ve gençlerin kısıtlama alışkanlıkları daha az süreli olduğu için daha çabuk etkilerini hissetmektedirler.

Sizin nefes serüveniniz nasıl ve neden başladı?

Ben 25 yıl önce çok genç yaşımda Londra’da öğrenci olarak yaşadığım dönemlerde doğu kökenli mistik inanışlar ve şifa teknikleri ile tanıştım. Pek çok eğitimler aldım ve verdim. Daha sonra 6 yıl önce belki de yaşamımın en kötü, hani her şeyin baş aşağı gittiği bir dönemimde Transformal Nefes grup seansına katıldım.  Ve o seanstan sonra artık hiçbir şeyin benim için aynı olamayacağını anladım. Yaşam misyonumu bulmuştum. İçimdeki ses bana nefeste kal her şey iyi olacak diyordu. Ben de öyle yaptım. Tüm şartlarımı zorlayarak bir çok defa Amerika’ya, Meksika’ya  ve Hollanda’ya nefes eğitimlerine gittim ve nefes koçu ve eğitmeni oldum. Şimdi ben eğitimler vermek üzere başka ülkelere gidip hem ülkemizi hem de yürek verdiğim TN tekniğini öğretiyorum ve inanılmaz mucizelere tanıklık yapıyorum. Dünyanın en başarılı Transformal Nefes Eğitimleri Türkiye’de yapılıyor. Organizasyonlarımda hocalık yapmak  için onlarca yabancı başvuruyor. 28 Ekim’ de Antalya ‘da başlayacak olan seminerimiz için gerek yurtdışından gerekse yurt içinden hocalık yapmak üzere 40ın üstünde terapist başvurdu. Tabii bu seminerimizin kalitesini de çok olumlu etkiliyor katılımcılar neredeyse bire bir hoca ile çalışıyor dışarıda ki seminerler de bu üç katılımcıya bir eğitmen şeklinde gerçekleşiyor. Bu hem benim için hem de Transformal Nefes Türkiye için çok gurur verici.

Transformal nefes tekniğini yapan bir insan başka nelere dikkat etmeli? Mesela besleme, mesela spor, uyku vesaire gibi…

Sağlıklı bir insan olabilmenin koşulu, holistik bir yaklaşım ile mümkün. Yani Akıl / Ruh ve Beden sağlığının hepsine birden dikkat etmek gerekiyor. Transformal nefesin mucizesi de işte bu üç yaklaşımı da içinde barındırıyor olması ve her seansta tüm bu alanlara şifa veriyor olması.

Bunun dışında yapmamız gereken şey bence insan-ı Kamil yani olgun, aydınlanmış insan olma yolunda bırakmamız gerekenleri bir an önce bırakmamız; ( egolarımız, korkularımız, hırslarımız, takıntılarımız, kinlerimiz, kötü beslenme ve bizi aşağı çeken tüm alışkanlıklarımız ve miskinliklerimiz gibi) ve sahip çıkmamız gerekene de bir an önce sahip çıkmamız gerekiyor diye düşünüyorum.. ( yani özümüze, inancımıza, birlik bilincimizi besleyen sevgi ve başkalarını kabul duygumuza, ve doğamıza uygun beslenme alışkanlıklarına, egzersiz hareketlerine ve farkındalığımızı besleyen teslimiyet ve anda olma haline).

Transformal Nefes ve semineri ile ilgili detaylı bilgi için www.transformalnefes.net