Her birimiz bu varoluşa, benzersiz bir takım kişisel özelliklerle geliriz ki bunların içinde kabiliyet ve yeteneklere dönüşebilecek doğal eğilimlerimiz vardır. Ayrıca genellikle bizi etkileyen zorlayıcı durumlar vardır. Bir teknedeki su altı yönlendiricisi gibi, kendi seçimlerimiz bizim yaşamda hangi yöne gideceğimizi ve hangi ihtimalleri araştırıp geliştireceğimizi belirler. Zorluklarla, aynı şekilde fırsatlarla, karşı karşıya kaldığımızda, bunlarla ne şekilde ilişkiye girdiğimiz, bunların bizi nasıl etkileyeceğini belirler. Bu nedenle, bilgece seçimler yapma kabiliyetimizi kullanmamız önemlidir. Büyüme yaratan iyi yaşanmış bir hayat, şifalanma ve gelişmenin yaşandığı bir hayattır.

 

Kendi yaşamlarımızda geriye baktığımızda, bir seçim yaparak yaşamımızda kim olduğumuz ve hayatımızın nereye doğru gittiği üzerinde güçlü bir etki yaratan, dönüm noktalarını görmek kolaydır. Geçmiş seçimlerimizi ve onların bizi nereye getirdiğini düşünerek, deneyimlerimizden ders almak ve seçim kabiliyetimizi geliştirmek mümkündür. Yaşam bir çok imkan ile doludur, ve bazen daha zor alınan kararların bize daha fazla kar sağladığını fark etmek önemlidir. 

Eğer rahatsızsanız veya yaşamınızın olmasını istediğinizden daha az olduğu bir dönemini deneyimliyorsanız, bunu değiştirmenin, şifalandırmanın, ve istediğiniz gibi bir yaşam yaratmanın mümkün olduğunu bilin. Eğer sahip olmadığınız bir şeyi istiyorsanız, o zaman yapmanız gereken en önemli şey kendiniz bunu seçmektir. Sonra harekete geçin. 

Evren daima denge durumundadır.  Bir problem, zorluk veya zorlayıcı bir durum, aynı zamanda çözümü de olmadan, mevcut olamaz. Eğer bir problemi çözmek istiyorsanız, ilk yapmanız gereken şey çözümü bulacağınıza karar vermektir.

İşte anlaşılması çok gerekli olan zihnin bir kanunu, yaşamın bir kanunu. Amacın kesinliği, zaman içinde sürdürüldüğünde, daima sonuç getirecektir. Bunu bir düşünün! Daima sonuç getirecektir! Kişisel şifalanma ve başarı için, üzerinde yoğunlaşabileceğiniz, en önemli kavram budur. Şifalanmak istiyorsanız, bunu kesin bir amaç haline getirmeli ve tutku ile peşinden gitmeli ve şifalanana dek bunu sürdürmelisiniz.

Zihin bir mıknatıs gibidir. En çok düşündüğünü kendine çeker, düşünceler ne kadar kuvvetli olursa çekim de o kadar kuvvetli olacaktır. Eğer kendinizi şifalandırmak, veya olumlu bir özelliği geliştirmek istiyorsanız, yapacağınızın bu olduğuna dair net bir karar almanız çok önemlidir. Bu düşünceyi sonuca ulaşacağınızı bilerek kesin bir inanç ile zihninizde tuttuğunuzda, istediğiniz sonucu yaratmanızda size gerekli tüm kaynakları ve kişileri kendinize çekeceksiniz.

Hepimizin tümüyle ve hatta belki de hiç ifade etmeyebildiği özel kabiliyetleri, yetenekleri ve değerleri vardır. Bu gezegende bir amacı gerçekleştirmek için doğduk ve bu amaç kendi gerçeğimizi, kim olduğumuzu, bizi eşsiz yapan şeyin ne olduğunu keşfetmek, kendimizin bu değerli özelliğini sahiplenmek ve onu dünyaya ifade etmektir.

Kendinizi içinde bulduğunuz yaşam şartlarınız her ne olursa olsun, sizin için kendinizi ve yaşamınızı, çok kesin bir şekilde, şifalandırmak veya geliştirmek mümkündür.

Şifalanma ve kişisel gelişim için Reiki çok güçlü bir alettir. Onun enerjisi en yüce spiritüel kaynaktan gelmektedir ve bu nedenle, ilgilenen herkes için en iyi sonuçları daima yaratacaktır. Bedeni, zihni ve ruhu şifalandırmak için kullanılabilir; ayrıca bizlere yaşamda yol gösterici olabilir. Gizli kalmış yeteneklerimizi geliştirebilir ve yaptığımız herşeyin kalitesini artırabilir. Bu nedenle, eğer başarmak istediğiniz amaç şifalanma ve kişisel gelişim ise, eğer hala bunu yapmamışsanız, Reiki eğitimi alın.

 

Kendini Şifalandırma Programı
Kişisel kendini şifalandırma programınızı geliştirirken, değişik teknikleri denemeye zaman ayırmak önemlidir. Bunu yaparken, sonuçlara ve bu tekniğin sizi amacınıza doğru götürüp götürmediğine dikkat edin. Eğer götürüyorsa, onunla devam edin, götürmüyorsa, başka bir şey deneyin. Bu yolla, tamamen size uygun olan bir kişisel şifalandırma yöntemi geliştirirsiniz. Bu elde ettiğiniz sonuçları olumlu yönde etkileyecektir. Reiki’yi kullanmanın bir çok yolu vardır ve size bir kaç güçlü ve etkili fikir ve teknik sunmak istiyorum.

Kişisel Uygulamalar  

Kişisel-uygulamaların kullanımı Reiki şifacılığının/kişisel gelişim programının önemli bir bölümüdür. Her gün kendinize Reiki terapisi için 15 ile 30 dakika arası bir zaman ayırın. Bu tüm el pozisyonlarının kullanıldığı tam bir uygulama veya Byosen taraması ile yönlendirildiğiniz yerlere uygulama olabilir. Kendinize Reiki verirken, titreşiminiz artacaktır ve bu olurken de yaşamınızda yer alan çeşitli olaylar üzerinde yoğunlaşmak için kendinize izin vermenizi öneriyorum.  Bunu yaparken, büyük olasılıkla yaşamınızdaki olaylar üzerine sağlıklı yeni tavırlar oluşturduğunuzu fark edecek, aynı zamanda bunlarla başa çıkabilmek için yaratıcı fikirlere sahip olacaksınız. Bu durumun izlerini takip edebilmeniz açısından, size bir defter edinmenizi ve bu fikirleri daha sonraki davranışlarınızı planlarken kullanmak üzere yazmanızı öneririm.

Kişisel Şifalanma Birliği
Başkalarından uygulama almak da önemlidir ve gerçekte, kendi Reiki enerjinizi güçlü tutabilmek için yapabileceğiniz en önemli şeydir. Ben size bir adım daha ileri gitmenizi ve kişisel şifalanma birliğinizi geliştirmenizi öneriyorum. Bunu yapmak için, sağlık veya yaşamı ile ilgili şifalandırmayı istediği bir sorunu olan ve güvenebileceğiniz birini bulun. En az haftada bir kez buluşarak karşılıklı Reiki uygulaması yapın ve son buluşmanızdan bu yana neler olduğunu birbirinizle paylaşın. Kendi aranızda, birbirinizi yaşadıklarınıza çözüm bulmak ve tamamen şifalanmak için tam olarak destekleyeceğinizi belirten bir anlaşma yapın. Herşeyi paylaşmaya açık ve hevesli olun ve buluşmalarınızda tüm paylaştıklarınızı kesinlikle özelinizde tutun. Tüm edindiğiniz esinlenmenizi ve yaratıcılığınızı durumlarınızı çözmek ve amaçlarınıza ulaşmak için kullanın. Hafta içinde birbirinize uzaktan Reiki göndermek için zaman ayırın. Herhangi bir şey olduğunda da, birbirinizi telefon ile arayabilirsiniz. Bu buluşmalar ciddiye alınmalı ve yukarıda listelenen adımlara sadık kalmaya dikkat edilmeli ve bunun sadece sosyal bir olay haline gelmesine izin verilmemelidir. Bu çok etkili bir yoldur ve derin ve çok anlamlı şifalanma seviyeleri yaratır.

 

Reiki Onaylamaları ve Dualar
Onaylamaları ve duaları kuvvetlendirmesi için Reiki güçlü bir biçimde kullanılabilir. Şifalanma hedefinizi veya ulaşmak istediğiniz başarıyı 3×5’lik bir karta yazın. Enerjiyi kullanarak, bu kartın üzerine Reiki sembollerini çizin. Reiki II’nin her üç sembolünü ve sahip olabileceğiniz diğer sembolleri kullanmanızı tavsiye ederim. Sonra kartı elleriniz arasında tutun ve karta Reiki verin. Bunu yaparken, onaylamanızı yineleyin ve/veya istediğiniz sonuca ulaştığınız veya şifalanmanız gerçekleştiği için teşekkürlerinizi sunduğunuz bir dua okuyun. Onaylamanızı ve/veya duanızı bir çok kez yineleyin. Bunu inançla en az günde bir kez uygulayın. Bu kartı yanınızda taşıyarak, bu uygulamayı gün içindeki tüm boş zamanlarınızda tekrarlayabilirsiniz.

Olayın Üzerine Gitmek
Süreci hızlandıracak bir şey de, olayın üzerine gitmek ve Reiki’yi kullanarak ortaya çıkan duyguları ve enerjileri şifalandırmaktır. Bir şeyi yapmaktan korkuyorsanız, onu yapın –korkunuzun üzerine gidin. Bu uygulama gizli psikolojik duyguları yeniden uyarıp yüzeye çıkmasını sağlayacaktır ki, siz de böylece onları şiflandırmak veya serbest bırakabilmek için Reiki’yi daha kolaylıkla kullanabileceksiniz. Bu cesaret ister, fakat son derece güçlüdür. Eğer mümkünse, bir Reiki arkadaşınızdan yardım etmek için sizinle çalışmasını isteyin. Bir örnek olarak, eğer topluluk önünde konuşma korkunuz varsa, böyle bir konuşma organizasyonu yapın. Konuşma öncesi kendinize Reiki verin, ve yüzeye çıkan tüm duygulara dikkat edin. Konuşmadan sonra ve hatta konuşma sırasında, kendinize Reiki verin ve duygularınıza dikkat edin. Veya, insanlarla tanışmaktan korkuyorsanız, bir partiye katılmaya karar verin ve kendinizi partideki herkese tanıtın. Eğer mümkünse, partiden önce, sırasında ve sonrasında kendinize Reiki verin. Eğer bunu yapmak fiziksel olarak çok korkutucu ise, o zaman zihninizde bunu yaptığınızı hayal edin ve ortaya çıktıkça tüm duygulara Reiki verin. Meseleyi bu şekilde şifalandırdıkça, bir noktada bunu gerçekten yapabilir hale geleceksiniz. Bu uygulamayı kullanırken, mantıklı davranmak ve tehlikeli olabilecek durumlara yol açmamak önemlidir.

 Titreşiminizi Yükseltmek
Titreşiminizi yükseltmenize neden olabilecek her şey daha çabuk şifalanmanıza yardımcı olur. Beslenmenizi düzeltmek, bir egzersiz programı geliştirmek, meditasyon, yeterli dinlenme ve uyku, masaj, yoga uygulamaları veya esneme çalışmaları, Tai Chi, sosyal aktiviteler ve tüm diğer eğlence şekillerini uygulamak titreşiminizi artırmanıza yardımcı olur. Titreşiminiz yükseldikçe, meseleniz hakkında içsel esinlenme almanız ve daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayacak olan yaratıcılığınız artacaktır. Bu ayrıca tüm diğer şifalanma yöntemlerinin daha iyi çalışmasını da sağlayacaktır.

Başka Uygulamaların Kullanımı
Hatırlayın ki Reiki tüm diğer şifalandırma biçimleri ile son derece olumlu bir biçimde çalışır. Bu nedenle, net niyetinizle, ve Reiki enerjisini kullanarak, diğer şifalanma kaynaklarına yönlendirilebilirsiniz. Bu ilave şifalanma metotlarını fark etmeye açık olun. Bu metotlar diğer teknikler, diyette değişiklik, bitkilerin kullanımı, ve homeopatik çareler, vb. olabilir. Bunlar şifalanma sürecinizi fazlasıyla olumlu etkileyebilirler.

Tıbbi ve Psikolojik Bakım
Tamamlayıcı şifaya açık olan bir çok mükemmel tıp doktoru ve psikolog var. Eğer tıbbi veya psikolojik bir meseleniz varsa ve içsel olarak da buna yönlendiriliyorsanız, onların önerilerini almak ve takip etmek önemlidir. Ciddi bir durumunuz ve ameliyatınız varsa veya ilaç kullanmanız önerildiyse, ne yapacağınıza karar vermeden önce ikinci bir görüş almak önemlidir. Hatırlayın, Reiki ilaçlar ve psikoloji ile uyum içinde çalışır ve onların sunabileceği bazı önemli ve hatta gerekli terapiler olabilir. Kişisel şifalanma programınızı geliştirirken bunları göz önüne almak önemlidir.

Bunlar kişisel şifalanma programınızı oluştururken kullanabileceğiniz bir kaç yol önerisidir. Kendi içsel rehberliğiniz ve kendi net niyetiniz burada bahsedilmeyen diğer yöntemleri bulmanıza neden olacaktır. Bu sürece tam manasıyla kendini vermek, en büyük yararı elde etmek için, gereklidir. Helen Keller’dan alıntı yaparsak, “Yaşam heyecan verici bir maceradır, veya hiç bir şeydir.” Sizin için hangi yön olacağını seçecek olan kendinizsiniz. Yaşamda karşılaştığımız zorluklar öğrenmek için burada bulunduğumuz derslerdir. Kendinizi onlardan geri çekmeyin, ya da onları yarı gönüllü olarak çözmeye çalışmayın, aksine, onları tümüyle kucaklayın. Değerli kişisel bir amacın gerçekleştirilmesi sizin aradığınız sonuçlardan daha fazlasını beraberinde getirir. Bu ayrıca, yaşamımızı değiştirebileceğimizin ve istediğimiz gibi bir yaşamı yaratabileceğimizin kesin bilgisini de beraberinde getirir. Sonunda, yaşamımızı incelediğimizde, kafamızın içinde bildiklerimiz, hatta yapmış olduklarımız o denli değil, ama ne olduğumuz önemlidir.   

Not: Reikinews dergisinin web sitesi www.reiki.org ‘tan alınmıştır

Konuk Yazar