Freud’a ait olduğu söylenen şu söz çok çıkıyor karşıma: “Bir insan bir yere bakıyorsa orada ilgilendiği bir şey vardır. Bir insan bir yere hiç bakmıyorsa, orada ilgilendiği bir şey kesinlikle vardır.”

Şimdi diyeceksiniz ki görsel ve söz ne alaka.

Eğitimlerde sıkça içimizde direnç gösterdiğimiz ve hemen düşünmeye bile fırsat vermeden tepki gösterdiğimiz şeylerin duygusal ya da ruhsal düzeyde bizde bir karşılığı olduğundan bahsedilir.

İşte gördüğünüz Fatma Ana’nın Eli veya Hamsa olarak da geçen bu sembol benim için gördüğümde hiç bakmadığım, özellikle bakmadığım ve öfff bu ne manasız bir şekil diye içten içe söylendiğim bir semboldü zamanında. Aslında bir şeyi ya seversin ya sevmezsin ikisi de olabilir ve bir şeyi sevmek kadar sevmemek de olağandır ama tepki göstermek neden?

Sonra Fatma Ana’nın o şifalı, bereketli elinde kendi şifacılığımı, Reiki çalışmalarımı görmeye ve anlamaya başladım. Hatta şimdi eğitimini almaya devam ettiğim Vedik Astroloji’de üç ana takım yıldızımdan Haşta’nın sembolü idi “el”. Artık senelerce içimde neye direndiysem yavaş yavaş çözülmeye başlamıştım.

Ve şimdi şu anda size yazarken fark ettim ki Fatma Ana’nın eli “yol” culuğumda ben daha fark etmeden beni son üstadıma kadar getirmişti. Evet onun da ismi Fatma ile başlıyor ama ancak yeni yeni idrak ediyorum bağlantıları.

İşte demem o ki Freud’un da dediği gibi bir şeyi görmemek için fazladan çaba sarf ediyorsanız ya da hemen bir direnç hissediyorsanız içinizde… hemen bir dönüp bakın bakalım ne anlatmaya çalışıyor size o direnç.

Ben bir el sembolünden içimdeki şifacıya, içimdeki şifanın başlangıcına ve tamamlanmasına ulaştım… bakalım sizde neler var.

Aşk…ile…kalbiniz💕

Didem Battal