Benim ismim Gültekin Hakan Koçman, Mersin Üniversitesi Felsefe Bölümünden mezun oldum, 32 yaşındayım ve Mersin’de oturuyorum. Şu anda çok sevdiğim nişanlımla evlenme aşamasındayım ve şu anda hayatımı çevirmenlik yaparak kazanmaya çalışıyorum. Sizlere bu yazıyı yazma sebebim ise hayatımı sonsuza kadar değiştirmiş olan bir uygulamayı size anlatmak ve bu uygulamayı sizlerle paylaşmak. Günümüzde onu duyan insanlar ona her yerde karşılaşılan öğretilerden biri diyebilirler ya da başka bir yoga sistemi veya bilinen bir enerji uygulaması ama aslında o benim hayatımda karşılaştığım en değerli ve en ilginç şey.

Onun ismi Falun Dafa. Falun Dafa Çince’de Yasa Tekerleği’nin Yüce Yasası anlamına geliyor. Bizlere neden hasta olduğumuz, neden sıkıntılara yakalandığımız, neden doğduğumuz ve neden öldüğümüz konusunda birçok evrensel yasayı açıklayıp evrenin karakteristik özellikleri olduğunu söylediği Doğruluk – Şefkat – Hoşgörü prensipleri doğrultusunda yaşarsak sağlığımıza ve öz doğamıza nasıl kavuşacağımızı anlatıyor. Falun Dafa özünde Çince olarak bir xiulian uygulaması olarak adlandırılıyor; Xiu- zihnin arındırılması, Lian ise bedenin arındırılması anlamına gelen ve iki kelimeden oluşan Çince bir sözcük. Falun Dafa uygulaması da bu doğrultuda hem kalbinizi arındırmayı hem de egzersizlerle vücudunuzu temizlemeyi içeriyor ve yönteminde bunların ne kadar birbirinden ayrılmaz parçalar olduğunu son derece bilimsel bir dille aktarıyor. Çin’de bu tür xiulian uygulamaları iki kola ayrılıyor. Tapınakta uygulananlar ve tek başına dağlarda ve mağaralarda yapılan uygulamalar ve bu uygulamaların özü bir gelenek halinde binlerce yıldır kalpten kalbe yalnızca sözcükler ile aktarılmış. Yani kısaca özü tarihsel dönemlere dayanan son derece doğru ve inanılmaz bir uygulama bence Falun Dafa. Kurucusu ise Bay Li Hongzhi. Falun Dafa uygulayıcıları olarak biz kendisine Usta Li diyoruz çünkü gerçekten bu inanılmaz kişi şu anda sadece Çin’de bir ilk okulda öğretmeye başladığı Falun Dafa’yı dünyada en çok uygulanan Qigong[*] uygulaması haline getirdi ve dünyanın dört bir yerindeki sayısı 300 milyonun üzerindeki Falun Dafa uygulayıcılarına kendilerini Doğruluk-Merhamet ve Hoşgörü doğrultusunda nasıl arındırabileceklerini öğreterek hepimizin dünyasına ışık saçtı. Dünyanın her yerindeki Falun Dafa uygulayıcılarının çoğu, tıpkı benim gibi, onu tek bir kuruş bile ödemeden öğrendi ama inanılamayacak kadar çok fazla yarar elde etti. Ama bu konuya girmeden önce, sanırım size biraz Falun Dafa ile karşılaşmadan önceki hayatımı anlatsam konuyu aydınlatmak açısından daha uygun olacak.

Aslında Falun Dafa uygulamasından önceki durumum gerçekten çok kötüydü. Uyuşturucu ve alkol sorunum vardı. Mersin’e 2000 yılında gelmeden önce Yıldız Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünün 2. öğretim programında okuyordum ama maalesef okuyamıyordum. Hatta doğrusunu söylemek gerekirse problemlerimin ne kadar büyük olduğunun bile farkında değildim. Acım çok büyüktü. Yaşadığım hayat sürekli sıkıntı ve acıydı yaşadığım şeyin kronik depresyon olduğunun bile farkında olamadan manik bir depresyon ile İstanbul’dan ayrıldım ve Mersin’e ailemin yanına döndüm. Bu arada Mersin Felsefe bölümünü kazanarak, hem üniversiteye devam ettim hem de iş bulup çalışmaya çalışarak zorlu bir 4 sene geçirdim. Bu arada doktora gidip ilaç almayı ret ediyordum ve kendi psikolojik savaşımı vermeye çalışıyordum. Uyuşturucu problemim devam ediyordu ve tabii tüm bu yıllar boyunca hayatın anlamı ve benim ne olduğum, kim olduğum ve neden burada olduğum ve neden bu kadar acı çektiğim ile ilgili birçok sorular sordum. Felsefe bölümünü seçmemdeki amaçlarımdan biri de zaten buydu. Bu sıralarda birçok öğreti ile karşılaştım. Bazılarını bir süre uyguladım ama sonra bıraktım. En sonunda bir gün sahilde yürürken, sahilde meditasyon yapan bir grup elime bir broşür verdi. Bu broşür Falun Dafa broşürüydü ve Mersin’de tam da yolumun üzerinde karşıma çıktı. Mersin’de daha önce Falun Dafa’yı birkaç kişiden duymuştum fakat hiç ilgilenememiştim. Sonunda ise Falun Dafa benim karşıma çıkmıştı ve o günden sonra hayatım artık sonsuza kadar değişti.

Mersin sahilinde Falun Dafa’yı gönüllü öğreten bayanın ismi Cansın Goldring’ti. Kendisi Türkiye’de yaşarken Avustralyalı eşi ile tanıştıktan sonra Avustralya’ya gitmiş ve orada kendisi de bir parkta Falun Dafa yapan bir grup ile karşılaşmış ve orada Falun Dafa’yı o da tek kuruş ödemeden öğrenmişti. Falun Dafa’yı öğrendikten sonra kronik rahatsızlıkları için aldığı ilaçlardan kurtulmuş ve birçok Falun Dafa uygulayıcısı gibi kalp hastalıkları da dahil olmak üzere bütün hastalıkları iyileşmişti. Kendisi ben egzersizleri öğrenirken beni evine davet etmiş ve Usta Li’nin Falun Dafa’yı öğretirken yaptığı seminerlerin video kayıtlarını seyrettirmişti. Bu sıralarda Usta Li’yi rüyamda gördüm ve onun çok yüksek bir dağdan aşağı indiğini gördüm. Ardından bana Falun Dafa seminerlerinin bir derlemesi olan ve dünyadaki tüm uygulayıcıların Falun Dafa’yı öğrendikleri Zhuan Falun kitabını verdi. Bu kitap İngilizceydi ve Türkiye’de okuyan çok az kimse vardı. Bu kişilerden biri de bendim. Kitabı okurken Usta Li’nin bu süreçte yaşayacağımı söylediği her şeyi yaşadım. Kitabı okumamın ikinci gününde tüm vücudumu inanılmaz bir hafiflik sardı ve tüm vücudumun ışık olduğunu hissettim. Yaşadıklarım gerçekten inanılmazdı. Zhuan Falun’un enerjisinin beni temizlediğini ve arındırdığını hissettim. Zhaun Falun’u okudukça hayatın anlamı ile ilgili kafamdaki soruların hemen hemen hepsi aydınlığa kavuştu ve aynı zamanda çektiğim acıların sebebini gerçekten anlamaya başladım. Gerçekten aslında en zorunun neden bu kadar acı çektiğimize cevap bulamamız olduğunu ve en kötüsünün de yaşam hakkındaki cahilliğimizden dolayı acımıza isyan etmek olduğunu da bu süreçte anladım.Acının ne demek olduğunu ve insan olmanın ne demek olduğunu anladım. Zhuan Falun’u okudukça aklımdaki bütün soruların cevaplandığını görüyor ve bu durumun inanılmazlığı içinde büyük bir rahatlama hissediyordum. Ben bunları anladıkça vücudum hafifliyordu ve inanılmaz bir ılıklık duygusu ile temizlendiğimi hissediyordum. Ardından egzersizleri yapıyordum ve egzersizleri yaparken Usta Li’nin söylediği gibi vücudumun etrafından son derece güçlü bir alan oluştuğunu duyumsuyordum. Bazen egzersizleri yaparken yanıma gelen kişiler bile bu enerjinin farkına varıyor ve şaşırıyorlardı. Bunların ardından alkol, uyuşturucu ve sigarayı bıraktım. Ve Falun Dafa uyguladığım bu dört sene boyunca sürekli daha sağlıklı ve daha genç bir hale geldim. Hatta otuz iki yaşında olmama rağmen çoğu insan 23 yaşında gibi göründüğümü söylüyorlar, ben de bunun böyle olduğunu görüyorum.

Biraz size Falun Dafa hakkında öğrendiğim ve her yerde bulabileceğiniz bilgileri aktarayım. Falun Dafa 1992 yılında Çin’de ortaya çıkmış olan ama Usta Li’nin Zhuan Falun kitabındaki kendi ifadesiyle çok daha önceki dönemlere dayanan ve şimdiye kadar hiçbir zaman halka açık bir şekilde öğretilmemiş olan hem Taoizm hem de Budizm ilkelerin kendi içinde barındıran Buda okuluna ait bir xiulian uygulamasıdır. Falun Dafa’nın içindeki kavramlar günümüzde de biraz bilinen karma, yeniden doğum, erdemli olma, insanın kendini arındırarak özüne dönmesi gibi kavramlardır. Diğer bütün gerçek xiulian uygulamaları gibi kişinin kendisini evrenin karakteristik özellikleri olan Doğruluk – Şefkat – Hoşgörü prensipleri doğrultusunda arındırmasını ve böylece sağlığına tekrar kavuşmasını kapsar. Usta Li bizlere sürekli olarak dürüst, şefkatli ve hoşgörülü yaşarsak nasıl sağlığımıza geri kavuşacağımızı son derece net bir şekilde anlatıyor. Ben gerçekten Zhuan Falun kitabını okuduktan sonra aklımdaki bütün cevapsız soruların gittiğini ve yerine son derece anlamlı bir yaşam görüşünün geldiğini ve akıl sağlığıma yeniden kavuştuğumu deneyimledim.

Falun Dafa’yı öğretirken Usta Li 1992 yılından itibaren ülke çapında 50’nin üzerinde seminer yapıyor ve bu seminerlere yaklaşık 50.000’nin üzerinde kişi katılıyor. O zamanlarda da Çin’de bir Qigong furyası esiyor. Fakat en son çıkan uygulamalardan bir olan Falun Dafa’nın yarattığı etki çok büyük oluyor. Bu 50.000 kişi sürekli olarak Çin’in çeşitli yerlerinde parklarda ve açık alanlarda Falun Dafa’nın egzersizlerini yapmaya başlıyorlar. Bu arada Falun Dafa’yı sonradan öğrenmeye gelen kişiler hiçbir para ödemeden Falun Dafa’nın egzersizlerini öğreniyorlar ve Usta Li’nin 1994 yılında yayımladığı ve konferanslarının derlemesi olan Zhuan Falun kitabına isterlerse hiçbir para ödemeden internetten sahip olabiliyorlar. Falun Dafa’nın bu gelişimi sırasında Avrupa ve Amerika’ya davetler alıyor ve Avrupa ve Amerika’nın çeşitli yerlerinde peş peşe konferanslar veriyor. Zhuan Falun Kitabı da çok kısa bir sürede Çin tarihinde en çok okunan on kitap arasına giriyor ve çok da uzun olmayan bir zaman diliminde yaklaşık 30 dile Falun Dafa uygulayıcıları tarafından gönüllü çevriliyor. Bu Çin’deki 50.000 kişinin sayısı bu süre içinde 1999 itibariyle 100.000.000 kişi oluyor.1999 yılının Şubat ayında yayınlanan US Haberleri ve Dünya Raporu makalesi ise Çin’de görev yapan bir Ulusal Spor Komisyonu yetkilisinin sözlerinden alıntı yaparak Falun Gong uygulayan 100 milyon kişinin tıbbi giderlerden 100 milyar yuan tasarruf edilmesini sağladığını söyleyerek uygulamayı övüyor. Hatta 10.000 Falun Dafa uygulayıcısı üzerinde yapılan bir araştırma bu uygulayıcıların %99.1’nin kansere varan çok ciddi iki veya üç hastalığından tamamen kurtulduğunu belgeliyor. Bu gelişim sırasında ayrıca Falun Dafa insanlığa yaptığı katkılardan dolayı 1045 uluslar arası ödülve 1198 benimseme ve destek mektubu alıyor. Usta Li Hongzhi ise 2000, 2001 ve 2002 yıllarında Nobel Barış ödülüne aday gösteriliyor. Bugün Amerika, Avustralya, Kanada, Rusya, İngiltere, Fransa, Almanya,Yeni Zelanda gibi gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde Falun Dafa için özel olarak Falun Dafa günleri, haftası veya ayları ilan edilmiş olup, Birleşmiş Milletlerde dahil olmak üzere 60 ülkede 500 civarında örgüt tarafından kutlanmaktadır.

Sizlere Falun Dafa’nın benim hayatımda yarattığı dönüşümü sözcüklerle anlatabilmemin hiçbir yolu yok. Gerçekten bunu size aktarabilmeyi çok isterdim ama maalesef yok. Lütfen buna inanın. Ayrıca Zhuan Falun kitabı son derece sade sözcüklerle yazılmasına rağmen o kadar derin bir kitap ki kalkıp size burada Zhuan Falun kitabından alıntılar yaparak Falun Dafa’yı size açıklamaya çalışmamın da hiçbir yararı yok. Eğer Falun Dafa’yı araştırmak isterseniz dünya çapında birçok site bulabilirsiniz. www.falundafa.org sitesi Türkçe de dahil olmak üzere 20’nin üzerinde dilde yayın yapan ana Falun Dafa sitesidir. Egzersizleri bu sitelerden ücretsiz olarak öğrenebilir ve Falun Dafa’yı öğrenmek için başlıca kitaplar olan Falun Gong (daha başlangıç seviyesinde olan) ve Zhuan Falun (daha kapsamlı olan) kitaplarını bu siteden ücretsiz edinebilirsiniz. Ayrıca Falun Dafa’yı uygulamak isterseniz hiçbir şey yapmanıza gerek yok. İsterseniz evinizde tek başınıza bile yapabilirsiniz. Biz Mersin’de egzersizleri dünyada yapıldığı gibi sahile giderek beraber yapmayı tercih ediyoruz. Bunun dışında egzersizleri boş olduğumuz zamanlarda evlerimizde de yapıyoruz.

Yalnız sizleri aydınlatmam gereken başka bir konu daha var ki bu şimdi tüm dünya kamuoyunu oldukça meşgul eden bir konu. Falun Dafa’nın Çin’de bu kadar hızlı yayılmasının ardından ilk başta Falun Dafa’yı oldukça destekleyen Çin hükümeti maalesef 1999 yılından sonra bu hızlı büyümeyi kaldıramayarak ve Falun Dafa’yı sanki karşısında bir güçmüş olarak algılayarak uygulayıcılara uygulamayı bırakmaları için korkunç baskılar ve ölüme varan işkenceler ve insanlık dışı uygulamalar yapıyorlar. Ben bir Falun Dafa uygulayıcısı olarak, benim hayatımı bu kadar değiştiren ve anlamlı kılan bir uygulamanın uygulayıcısı olarak bunu sizlere bildirmeyi bir görev olarak görüyorum. Falun Dafa’yı araştırmak isterseniz internet’te bu konular ile ilgili Falun Dafa’yı karalayan yazılar ile karşılaşmanız mümkün.Ama şu anda Birleşmiş Milletler başta olmak üzere bir çok bağımsız araştırma kuruluşlarının raporlarında Çin hükümetinin Falun Dafa uygulayıcılarına son derece insanlık dışı muameleler yaptığı raporlanmıştır. Bu konu da biz Türkiye’deki Falun Dafa uygulayıcılarının hazırladığımız internet siteleri de var. Bu sitelerin adreslerini aşağıda vereceğim. Bu siteleri de gezmenizi ve objektif bir bakış açısına sahip olmanızı dilerim. Benim hayatımda şöyle bir gerçek var ki Falun Dafa bana hayatta arayıp bulamadığım anlamı ve sağlığını verdi, bu ışığın hepinizin hayatlarına girmesini dilerim.

Web siteleri:

www.tr.clearharmony.net

www.organticareti.blogcu.com

www.falundafa.blogcu.com

[*] Qigong Çin’de kültür devrimi esnasında ortaya çıkan ve insan sağlığını geliştirmeye yönelik enerji çalışmaları. Ör Tai chi gibi.