İnsanlar ikiye ayrılır, eylemleriyle kendilerini var edenler ve kendi eşsiz varoluşunu eylemlerine yansıtanlar. İlk güruh çoğunluktadır; default verilen birey olma ve yaşama klavuzlarını sorgulamaz, her adımı harfiyen yerine getirmek için, canla başla ömür boyu didinirler. Ve elbet bir yerde, bir sebepten bu verimlilik sekteye uğrar. O zaman çevrelerinden gördükleri ilgi de kesilir. Çünkü onların tercih edilme sebebi oldukları kişi değil, sıfatlarıdır, iyi eş, iyi çalışan, iyi ebeveyn…

Oysa onay için alelacele klavuza uymaya çalışmaktansa, bu yarışta geri kalmayı göze alıp, merceği içine, dışına sonra tekrar içine çevirerek, eşsiz dokusunu, kişisel menkıbesini bulan ve kendini ilmek ilmek işleyen bir insan, eylemleri mükemmel ve daimi olmasa da daima özeldir ve takdir görür. Çünkü o, yaptığı her şeye benzersiz ruhunu katmaktadır.

O insanların bir sözü, bakışı, kahkahası, kitabı, yemeği alır sizi başka alemlere götürür. Belki daha iyi kitaplar, yemekler vardır dünyada, ama siz o tadı başka hiçbir yerde bulamayacağınızı bilirsiniz.

Böylesi özel mi olmak istiyorsunuz?

Kendi ruhunuzun tadı olun.

Emine Tülin Erinç

NLP ve Profesyonel Koç, Öğrenci Koçu,