Şimdi başlığa bakıp da “nasıl oluyor bu birader, erkek de kürtaj mı olurmuş” diyebilirsiniz, hatta “bu bilim adamları erkekler hamile kalsın diye uğraşıyorlardı, bir de kürtaj olsun diye mi uğraşıyorlar, dünya başımıza yıkılacak” diye de düşünebilirsiniz… Ben bu yazımda kürtaj olayında erkeğin yaşadığı durumu anlatmak istiyorum ve diyorum ki “erkek de kürtaj olur”.

“Erkek de kürtaj olur” derken esasında kürtajın manevi ağırlığını vurgulamak istediğimi belirtmem lazım. Malumunuz erkek ve kadın, aşka gelip samanlığı seyran edince, ortaya güzel bir faaliyet ortaya çıkıyor ama doğa da bu güzel iş, zevkten önce üreme amaçlı gerçekleştiği için, bu güzel faaliyet yeni bir canlının dünyaya gelmesine neden olabiliyor. Eh bu yeni canlıların dünyaya gelmelerini önleme amaçlı korunma yöntemleri sürüyle, ama çoğu yöntem birlikteliğin zevkine gölge düşürdüğü veya insanın ruh halini olumsuz etkileyebildiği veya o gece dışarı çıkarken akla hiç birisiyle birlikte olunacağı gelmediğinden kullanılmıyor veya yöntem işe yarayamayabiliyor. İşte böyle durumlarda eğer hava ve saha durumları da müsaitse, güzel bir faaliyet, güzel bir canlının dünyaya gelmesine vesile olabiliyor. Biz de buna hamile kalmak diyoruz. Amma velakin sevişen çiftimizin aklında bebek yapmak yoksa –ki artık günümüz dünyasında bebek yapmak için sevişmenin oranı, zevk için yapılanın yanında muhtemelen geride kalmıştır- istenmeyen gebelikler oluşuyor ve oluşan bebeğin cerrahi bir müdahale ile alınması gereği ortaya çıkıyor. Bunun adına da kürtaj diyoruz. Ben bu noktada kürtajın tartışmasını yapmayacağım ahlaki yönden. Ben burada kürtaj yaptıran çiftin ruh hallederinden bahsetmek istiyorum ve özellikle de erkeklere bazı tavsiyelerde bulunmayı deneyeceğim.

Bir kere şunu en başından kafamıza yazmamız gerekiyor ki; “kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir” ve özellikle de manevi olarak “cidden ağır” bir durumdur. Sen sevgili genç arkadaşım, kız arkadaşınla herhangi bir kontrol yöntemi olarak sevişmeyi seviyor olabilirsin, partnerin de öyle. Fakat en ufak dikkatsizliğin size çok ağır bir yük getireceğini bil. Bunun altını üç kere çizmek istiyorum, çünkü özellikle gençlerimiz arasında kürtaj yaygın olarak görülüyor ve mesela benim çevremde tanıdığım arkadaşlarım içinde kürtaj olmamışını parmakla sayarım nerdeyse. Ha bunun benim açımdan ahlaki bir sorunu yok, onu da belirteyim. Eğer bir bebeğin dünyaya gelmesi için uygun koşullar oluşmamışsa, o bebeğin gelişinin ertelenmesine sıcak bakarım, çünkü bir çocuğun dünyaya gelmesi çok ciddi bir sorumluluk ve o sorumluluğu almaya hazırlanmamış bir çift için oluşabilecek erken bir bebek, hem çift için, hem de bebek için büyük zorluklar getirebilir. Bu nedenle kürtaja sıcak bakarım. Ama kürtaja sıcak bakıyor olmak demek, kürtajın ne kadar ağır ve zor bir olay olduğunu görmeme engel değil.

Kürtaj maddi yanlarından öte manevi olarak ağır bir olaydır. Bunu yaşayanlar iyi bilir. Yaşamayan arkadaşlarımızın bazılarının da (bilinçli olmayanların) “aman ya, korunmak da neymiş, aldırıveririz biter” tarzında kendini rahatlattıklarını biliyorum. Fakat kazın ayağı hiç öyle değil. Eğer ciddi bir ilişki içindeyseniz ve kızı o halde yalnız bırakıp kaçacak kadar adi değilseniz (ki erkeklerin bazılarının tepkiler böyledir: “ne halin varsa gör kızım, ben mi dedim sana hamile kal diye” derler ki ben böyle bir adiliği daha fazla yazı konusu etmek istemiyorum bile), sizin de en az o kız kadar ağır bir süreçten geçeceğinizi belirtmem gerekiyor. Nasıl mı?

Diyelim Mert ile Hande birbirlerini çok seven iki genç ve geçen ay ki sevişmelerinden sonra Hande’nin aylık periyodlarında gecikme yaşadılar. Eh daha önce de olmuştu şeklinde düşünüyorlar ama Hande’nin içinde de çok güçlü bir his var: “Mert ben çok korkuyorum, bu sefer hamileyim galiba” diyor Mert’e ve Mert “sakin ol Hande’m, daha önce de oldu, geçer mevsim değişimidir” diye teselli etmeye çalışıyor. Benim çevremde gördüklerim ve yaşadıklarımdan gözlemlediğim şu ki kızlar hamile olduklarını gerçekten hissediyorlar. Yani belki çok korktukları periyodsal gecikmeler olabiliyor ama en sonunda testler negatifi gösteriyor. Fakat hamile olduğunu hisseden kızlar “korkmuyorlar, biliyorlar!”. Seslerinin tonlamasından bile onu hissediyorsunuz ve Mert de testin gösterdiği pozitif sonucuyla karşı karşıya kalacaktır yüzde doksan ihtimalle. (Hemen koşup çok daha pahalı bir test almayı istemek de Mert’in tepkilerindendir ilk ama ucuz testler de pahalılarla aynı sonucu veriyor) İşte o anda çift için büyük bir deneyim ve ilişkileri için önemli bir dönemeç başlamaktadır…

Eğer bebek istenmemişse, Hande gözyaşları içinde “ben napacam şimdi” diye ağlarken, Mert de karman çorman duygular içinde eli ayağı birbirine dolanmış vaziyette kalakalacaktır, bir yandan da Hande’yi teselli etmeye çalışırken. Bu noktada Mert’e önerim şu: aman ha, teselli etmeye çalışma, gerçekten yanında olduğunu hissettir Hande’ye, eğer Hande’yi gerçekten seviyor ve hayatında uzun yıllar olmasını istiyorsan. Çünkü gözlemlediğim şu ki kürtaj ve sonrası dönemde çiftlerin çoğu ayrılıyorlar. Bunda kızın, içten içe erkeği suçlaması ve özellikle de bu yaşanan süreç boyunca kendisinin neden yanında olmadığına dair serzenişleri etken oluyor. Kız içine kapanıyor, erkek de esasında ne yapacağını bilemediği ve bir şeyler yapmaya çabalasa bile çoğunlukla ışık görmüş tavşan gibi kalakaldığı için kaçmaya başlıyor ve ilişki soğumaya başlıyor. Şu düşüncemi de belirtmem gerekiyor ki, (sadece kendi düşüncelerime ve gözlemlerime dayanarak söylüyorum bunu, kesin bir yargı değil) kızlar ne kadar aldırmayı düşünürlerse düşünsünler, içten içe o bebeği doğurmayı istiyorlar büyük ihtimalle de doğaları gereği. Eh olumsuz şartlar nedeniyle de alınınca o bebek, önce kendilerini sonra da karşısındakini suçlamaya başlıyorlar, hele ki karşısındaki kendi destek rolünü yeterince yerine getirememişse…

Neyse konunun yönünü değiştirmeden Hande ile Mert’e dönelim. Testin sonuçlarını öğrendikten sonra, eğer çiftimiz bebeğin doğması yönünde bir karar vermemişlerse (ki burada Hande’nin 20, Mert’in 22 olduğunu düşünelim mesela), işin cerrahi müdahale kısmı sıradaki aşama. Ama bu süre içinde ikisinin de muhtemelen ruh gibi gezeceklerini ve psikolojik olarak çok zorlanacaklarını yine belirteyim. Ayrıca kürtajın maddi olarak yükü de okkalıdır. Yani eğer gençler zengin değillerse veya kendi paralarını kazanmıyorlarsa, üzerlerinde ciddi bir maddi sorun vardır karşılarında şu anda. Kürtaj ülkemizde yasaldır (10 haftalık hamileliğe kadar) ve 500 YTL civarında malolan bir faaliyettir (tabii rakamlar değişken olabilir). Genelde çiftler bir şekilde oradan buradan borç alarak falan hallederler bu işi, ailelerine pek aksettirmeden. Malum açıkcası ülkemizdeki ailelerde bu konuya sağlıklı ve çocukların ruh hallerini haşat etmeden yaklaşacak aile sayısı maalesef çok azdır ve birçok aile böyle bir durumda önce çocukları evlendirmeyi ister ya da daha beteri namus meselesi yapar. Bu durumda çocuklar da kendi başlarına halletmek zorunda kalırlar.

Kürtaj, hamilelik süresi açısından ne kadar çabuk yapılabilirse o kadar iyi demişti bir arkadaşım bana, çünkü zaman geçtikçe kadının vücudu çocuğa hormonal ve ruhsal açıdan daha fazla bağlanabilir ve bu da kürtaj sonrası depresyonu arttırabilirmiş. Yani eğer karar verilmişse çiftimiz elini çabuk tutmalıdır. Zaten kürtajın kendisi çok zor bir operasyon değildir, özellikle de iyi bir doktorun elindeyseniz on dakikada biter (doktor ve klinik çok önemli, özellikle de doktorun yaklaşımı çok çok önemli. O yüzden mutlaka iyi araştırılmalı bu konu). Sonrasında ise fiziksel sorunlardan öte, yukarda değindiğim ruhsal mevzular ağır basar. Hande de, Mert de ruhsal açıdan çorba gibidir ve ilişki açısından da bu esasında önemli bir yaradır. Bunun iyileşmesi ve ilişkinin yoluna girmesi için zaman ihtiyaç vardır. Bu süre aynı zamanda ilişki için de deneme süresidir diyebilirim. Mert açısından Hande’nin yanında olduğunu hissettirmesi çok önemlidir, çünkü Hande’nin Mert’in desteğine en çok ihtiyacı olduğu dönemdir bu. Zaten Hande’nin yanında bir Mert vardır, bir de en yakın kız arkadaşı. Öyle herkesle paylaşılanabilecek bir süreç değildir çünkü bu. Ha tabii bu arada hatırlatmak da fayda da var Mert’e özellikle kürtaj sonrasında belli bir süre cinsel ilişki tehlikelidir ve zaten doktor bunu söyler. Ama bu süreyi aştıktan sonra da cinsel ilişkiniz öyle eskisi gibi olamayabilir, çünkü çiftte korku oluşabilir. Bunların hepsinin aşılması, çiftlerin birbirine olan desteğine ve zamana bağlıdır.

Kısaca sevgili kardeşim, bu işler zorlu işlerdir, sen “aldırırız biter” düşüncesinden vazgeç, çünkü anlatmaya çalıştığım üzere kürtaj olan sadece kadın değil, erkektir de ve bünyeyi sağlam zorlamaktadır bu faaliyet. Sen en güzeli kız arkadaşınla otur ve konuş, kendiniz için en güzel yöntemi seçin, şimdiden kabullenilecek bazı fedakarlıklar sonrasındaki fedakarlıkların yanında hafif kalacaktır. Aklınızda olsun!..