(7-8-9 mayıs tarihlerinde ulusal tıbbi hipnoz kongresinde görevliydim,organizasyon çok değerli yerli ve yabancı doktorlarla çok keyifli geçti ve işte bu kongreden bazı notlar)

Bilinçli Hipnoz:

Hypnosis yunanca bir sözcük ve uyku anlamına geliyor. Hipnoterapi, doktorun yöntemine bağlı olarak hastaların iyileşmesi gayesi ile kullanılmaktadır. Genellikle hasta hipnoz altına alınmakta ve şikayetinin gerçek nedenini saptama yönünde, hastaya çeşitli sorular sorularak,bilinçaltındaki sebepler araştırılıp, bulunup, bilince çıkarılmakta ve telkinler verilerek şikayet konusu olan hal ortadan kaldırılmakta böylece hasta şifa bulmaktadır.

Hipnozun Kullanıldığı Seriler:

Fiziki Sağlık Serileri:Alerjiden kurtulmak,aknelerden kurtulmak,görüşü(vision)ve işitmeyi arttırmak,gençlik enerjisini tekrar bulmak,dişetlerini kuvvetlendirmek,kilo alabilmek,doğum ve ameliyatta rahatlık,migren ,tansyonun düzenlenmesi,cinsel sorunlar, vs.

Korku Serileri:Çeşitli korkuları yenmek.

Eğitim serileri:Hafızaya eğitim,iyi çalışma alışkanlığı kazandırmak.


Sorular ve Cevaplar:

(Ali Eşref Müezzinoğlu’na sorulan bazı sorular ve cevapları?

S: Hipnozun sokaktaki adam için önemi nedir?

A.E.: Hipnoz, tıbbın yetersiz kaldığı durumlarda kullanılmaktadır. Bunun dışında psişik kökenli rahatsızlıklarda (tikler, asansörden, uçaktan korkma, kekemelik, araç tutmaları, şişmanlık, zayıflık, cinsel sorunlar vs.) sokaktaki adama yararlı olabilmektedir.
 

 

S: Herkes hipnoza girer mi? Hipnoza yatkınlık kişinin doğuşuyla birlikte getirdiği bir özellik midir?

A.E.: Yapılan araştırmalar zeki kişilerin, zekaları ortalama yada ortalamanın altında olanlardan; kültürlü olanların, kültürsüz olanlardan; ruh sağlığı yerinde olanların, hastalıklı olanlardan; kadınların erkeklerden ve kişilik yapısı olarak dışa dönük olanların içe kapanık olanlardan daha kolay hipnoza girdiğini gösteriyor. Hipnoz, gerizekalılara, şizoidlere, beş yaşından küçüklere, çok yaşlılara ve bunaklara uygulanamıyor.
 

S: İnsanların kaçta kaçı hipnoza girer?

A.E.: Hipnozun uygulanamadığı grup dışarıda bırakılırsa, insanların %90’ının hipnoza girdiği, geri kalan %10’unda değişik bir hipnozcu veya yöntemle başarılı olduğu kanıtlanmış. (Kişi direnmediği sürece) Ancak hipnoz derinliğinde farklılıklar olabiliyor.
 

S: Televizyon yada telefon aracılığıyla hipnoz uygulanabilir mi?

A.E.: Evet,bir hipnozitör televizyon başında izleyenleri uyutabilir.telefonla hipnozda çok yaygın bir yöntemdir.

S: Hastanın hipnozdan çıkmak için hipnozu veren doktora gereksinimi var mıdır? Hipnozu veren ve alan kişilerin beyinleri arasında bir duygusal ve düşünsel iletişim olduğu kabul edildiğine göre, hasta hipnozdayken doktor ölürse ne olur?

A.E.: Hastanın hipnoza girebilmek için doktora gereksinimi vardır,çıkmak için değil! Araştırmalar,hipnozu veren doktorun hastayı hipnozda bırakıp gitmesi halinde,en az yarım en çok dört saat sonra hipnozdan çıktığını göstermektedir.Doktor ölecek olursa,hasta kendiliğinden hipnozu çözer.

S: Otohipnoz nedir?

A.E.: Kişinin, hipnozitöre gereksinim duymadan, kendi kendini hipnoza sokarak telkin vermesidir. Bu hastaya doktor tarafından öğretilir ve hasta kendine ancak yetki verilen alanda telkin verebilir. Örneğin migren ağrılarını otohipnozla durdurmak için telkin alan bir hasta, diş ağrısını geçiremez.

UYARI: Hipnoz eğlence aracı değildir!

Hipnoza Girenlerin Ağzından:

Nurdoğan Yılmazer (53 yaşında, emekli, erkek)

 Göbeğimde tümör gibi birşey çıktı.Baktım olacak gibi değil,kalktım muayeneye gittim.O sırada gözleri açık bir çocuğun hipnozla ameliyat edildiğini anlattılar.Beni muayene eden doktor ”sizide böyle ameliyat edelim mi?” dedi.Olurdu,olmazdı derken razı oldum.Yattığım yerden herşeyi görüyordum.Küçük birşey sanıyordum.Birde baktım ameliyattan sonra 8dikiş atmışlar.Farkında bile olmadım,eve geldikten sonra kime anlattıysam inanmadı.Açıp dikişleri gösterdiğimde şaşırdılar.Bundan başka benim bulantı refleksim vardı.O yüzden dişlerimin protezini yaptıramıyordum.Hipnozla bunu da hallettim.Küçük kızımın bütün yediği içtiği alttan üstten gidiyordu.Çocuk doktoru (Ayzit Sertel) onu telefonla hipnotize edip iyileştirdi.

Hatice Seçkin (51 yaşında, evkadını, bayan)

Bundan 8 yıl önce çok heyecanlıydım.Kapının zili çalsa kötü bir haber alacağım diye ödüm kopuyordu.Trafik kazası geçireceğim diye arabaya binemezdim.Hipnozun bu korkularımı yenmeme yardımcı olabileceğini arkadaşlarımdan öğrendim.Daha sonra dişlerimin tedavisi sırasında bunun faydasını gördüm.Sinir hastalığı geçiren oğlumada tedavisi sırasında hipnoz uygulandı.

Yaş Geriletme ve Hipnoz:

Hipnoza alınan kişiler yaş gerileterek geçmişe götürülmekte,hatta olay daha da ileriye taşınarak sanki birkaç kuşak önceki yaşamlar gündeme getirilmektedir.

Ekminezi (Regresyon-yaş geriletme) adı verilen bu kronolojik hatırlatma tezini ilk Dr.Pitres keşfetmiş ve işte Pitres’ten bir hipnoz seansı kesitleri:
Dr.Pitres’in süjesi 17 yaşında bir kızdı. Hipnoz altında 12 yıl geriye götürüldüğünde, 5 yaşına gelince, Fransızcayı unutup, Gaskonca konuşmaya başladı. Gaskonca konuşurken fransızca soruları anlamıyor yanıtlamıyordu. Serbir, 20 yaşındaki süjeyi 6 yaşına kadar indirmiş ve eline tebeşiri verip yazı yazmasını istemişti. Süje tebeşiri sol eline alıp yazmaya başlamış, süje daha büyük yaşlara götürülünce bu defa sağ eliyle yazmıştır.

 Sözsüz Hipnoz Seansı:

İsrail eski Hipnoz Birliği başkanı psikolog doktor Shaul Livnay cuma akşamı 1 saniye içinde tüm sorunlarımı çözmeme sebep oldu Allah razı olsun kendisinden. 🙂 Salonda 100’ü aşkın kişiydik ben haricinde herkez dişhekimi, doktor ve psikologdu. Mr. Shaul bizlere konuşmaya gerek olmadığını zaten hislerimizle herşeyi anlayacağımızı ve yüz ifadelerimizin bunu dışa vuracağını söyledi ve sahnede duran gongun arkasına geçti; ucu pamuk gibi birşeyle kaplanmış bir sopayla gonga hafif hafif vurmaya başladı, salonda herkes birbirine bakıyordu acaba birilerine birşey oluyor mu diye herkes cin gibiydi, birazdan vuruşlar şiddetlenmeye başladı gongun inanılmaz bir akustiği vardı (kendime mutlaka bir tane edineceğim, sanayide yaparlar mı acaba.) 🙂 Gong sesi tüm salonu kaplamaya başladı ve beynimde garip bir uyuşma ile etrafı kesiyordum, tıpkı benim gibi artık kısılmış olan gözlerle etrafına bakan insanları görüyordum derken film koptu bir uykudayım sanki ama kesinlikle bilincim açık gongun sesini hala duyuyorum kendimi o uykuya salmak istedim, hiç astral çıkışı deneyeniniz oldu mu? Hani çıkmadan önce öyle bir yere gelirsiniz ki uyuşur bütün bedeniniz sanki beyniniz çekilir, işte tam bu noktaya gelmiştim ki… Hayır dedim! Sen görevlisin aç gözünü, gözümü açtım etrafıma bide baktım ki doktorlarımızın alayı uyuyor bir kaç cin hariç!

Sonra teker teker gözler açılmaya başladı. Bende bir gülme krizi kendimi engelleyemiyorum öyle de mutlu gülüyorum ki nedensizce hiç engelleyesim de yok, işte çözülüyordum… O 1 saniyelik telaşta kendimi sevdim, hayatımla ilgili herşeyi çözdüm, hiç olmadığı kadar kendimi tanıdım ve sevebildim  oysa ki hipnoz olmamıştım bile! Sonra Mr. Shaul durdu insanlara söz verdi. Mısıra gidenler mi dersiniz, tünellere girip ışığı görenler mi, tehlike çanlarını duyanlar mı… Ama benim en çok hoşuma giden bir doktor beyefendinin yaptıkları ve söyledikleriydi:

Şöyle söze başladı: Hocam benim kafamdan atamadığım, bir türlü unutamadığım ve acayip sinirlerimi bozan bir şey var acaba bu aletle bunu giderebilir miyiz? Mr.Shaul adamı çağırdı ve bu sorunu bize söylemene gerek yok sopayı uzatarak, al bunu ve onu düşünerek çal dedi. Adam sahneye çıktı ve vurmaya başladı sonra durdu. (Çalarken az daha yine uyuyorduk salonca)
Şöyle dedi: Şimdi sanki biraz daha iyi gibi… Mr.Shaul hayır dedi, bir daha çal ama öyle çal ki o akıp gitsin. Doktor bey ölesiye vurmaya başladı gonga, herkes kulaklarını kapadı, o an acayip bir telaş kapladı içimi ne oluyor bu adam böyle dedim. Evet akıp gidiyordu ve durup salondakilere daha çalardım ama sizi düşündüğüm için durdum dedi. Herkes gülmeye başladı tam gidiyordu ki Mr.Shaul bir daha dedi. Doktor sopayı aldı bir kere hafifçe vurdu ve durdu. Biliyor musunuz aslında artık pek de önemi yok! Müthiş bir alkış fırtınası koptu, o adamı o kadar yürekten alkışladık ki… Her sorunun çözümü onu kabullenmekle bitiyor bunu bir kez daha anladığım için çok mutluyum.

(NOT:Bilgilerinden dolayı Dt. Ali Eşref Müezzinoğlu’na teşekkürler)

Hipnozla ilgili her türlü bilgiye ulaşabileceğiniz linkler:

www.hipnoz.org(Tıbbi hipnoz derneği yeni sitesi)

www.bilinclihipnoz.com(Bilinçli hipnoz sitesi)

www.mutluinsan.com(Op.Dr.Cenk Kiper’in cinsellik ve hipnoz sitesi)

www.hipnoterapi.com

www.hipnozkliniği.com

www.psikodenge.com.tr