Gevşeme, çok derinden gevşeyebilme insanın psikolojik gelişiminin, sağlığının anahtarıdır .

Büyük işler başarmış, tarihe geçmiş kişilerin hayatlarını çeşitli açılardan inceleyen bir kitapta bu kişilerin özelliklerinden bahsederken hepsinde de derin bir gevşeyebilme özelliği bulunduğu tespit edilmiş olduğunu okumuştum.

Hayatta her insan çözümsüz görünen noktalara gelir, bu noktalar farklı olabilir ama mutlaka kendine göre bir noktada herşeyin tıkandığını farkeder bazı şeyleri aşması, o ana kadar göremediği şeyleri farketmesi gerekir, bu yaşamın doğası gereğidir ve bizi daha mükemmel olmaya doğru itmektedir

Bazı kişiler alkol ile, bazı kişiler masajla, bazılarıysa ilaç vs kullanarak biraz gevşeyebilmek, biraz nefes almak ister. Kasılı halde bulunmak sadece kaslarımız için geçerli olan bir kavram değildir, ruhsal halde de insanların bir çoğu kasılı halde yaşamaya çalışmaktadır.

İnsanın duygusal tonusu (gerginliği) ile kaslarının gerginliği arasında doğrusal bir bağlantı vardır. Yani insanda kaslardaki gerilimin enejiyi bloke etmesi nedeniyle akamayan, tıkanan enerji kronik kas ağrılarının yanında arka planda bazı psikolojik sorunları da yansıtabilir. Yaşadığımız olaylardan arta kalan duyguları çözümleyemiyoruz, özellikle de ilk çocukluktan kalan bazı temel duygularda sorunlar varsa (örn:temel güven duygusu, özdeğer duygusu zedelenmiş ise) yetişkin sağlıklı görünen bir insanı analiz etsek bir çok değersizlik duyguları,öfkeler,korkular..gibi duygularla dolu olduğunu görebiliriz, bu duygular o kişinin yaşamında kılık değiştirmiş bir biçimde mutlaka kendisini gösterecektir, duygusal ve düşünsel bir çöplüğe dönen beyinlerden elbet büyük ve asil davranışlar beklenemez. Burada kişiyi suçlamıyoruz, ruhsal sağlık ve denge için yaşama sevinci için kişinin bu benzeri duygulardan arındırılması gerekir. Gündelik yaşamda bir çok çaba bu duyguların verdiği acıya çare bulmaya yöneliktir, bu bir örgü şeklinde bir kişilik yapısı oluşturmakta ve bunun üzerine alışkanlıklar davranış kalıpları ve en sonunda yaşam inşa edilmektedir.

Duygularımızın, bilinçaltımızda bastırılmış ve hala bastırılmakta olan duyguların bilinçli bir şekilde kontrollü biçimde yavaş yavaş boşaltılması gerekir. İşte bu noktada fiziksel ve ruhsal gevşeme ile işe başlanır. Düdüklü tencerenin ağzındaki sübabı gevşetmekle fazla basınç dışa atılır, bu basınç dayanılamayacak kadar çoksa zaten kişi pisikiatrik tedaviye yönelir ister istemez.

Gevşeyebilen insan ancak yeniden enerji ile dolabilir, gevşeyebilen insan ancak psikolojik ilerleme yönünde bir adım atma şansına sahip olabilir. Kişinin ruhsal yumağı ne kadar karmaşık ise gerçek anlamda gevşeyebilmesi de o kadar zor olmakta, hatta bazen yıllar sürebilmektedir. İskenderin düğümü gibi bir düğüm düşünün… Bunun üzerinden bir katman soyunca altan bir katman daha gelir çözülmesi gereken; kabul edilmeli, uzlaşma yönünde bir çözüm bulunmalıdır.

Ülkemiz insanlarında gördüğüm en temel duygusal problem özdeğer duygusunun zedelenmiş olması ya da yetersiz olmasıdır, batıda daha çok suçluluk duygusu egemen gibi gözüküyor. Temel güven duygusu gibi özdeğer duygusu da yaşamın temelinde yer alır, eğer bu duyguda bir zedelenme varsa tüm yaşam topal olacaktır. Paraya şöhrete vb bir çok şeye insanların tapınmasının nedeni değersiz gördükleri kendilerini bu acı veren duygudan kurtarabilmektir.

Gevşeyebilmek için yanlış düşünce kalıplarını tespit ederek işe başlamalıyız. Özellikle basın yayın organlarını, gündemi izliyorsanız çaktırmadan beynimize gerçek dışı fikirleri gerçekmiş gibi sokuşturuyorlar örnek;bir sürü değersiz şeyi izletip “işte yaşamı izlediniz” diye bitirmeleri yaşama ihanettir,yalandır ,iş ve aile problemleriniz varsa büyük ihtimalle vardır bu gerçek dışı düşünce akımları ile beynimizin bombardıman edilmesini önlemeliyiz, müzik dinlerken klasik müziği tercih edin yerli müzik acılı müziklerin sözleri sizi olumsuz etkiler, mutlaka tatil yapmalıyız, güneşin çok olumlu etkileri vardır daha tam anlaşılmamıştır, derin uyku gevşemekte en önemli faktörlerden biridir, ayrıca su boyutlararası özelliği olan değerli bir unsurdur gevşemekte kullanırız zaten, ılık su dolu küvete biraz tuz yada sirke atıp içinde uzanmak, bunu düzenli yapmak çok işinize yarayacaktır, spor yapmak yada fiziksel aktivitede bulunmak bizim için bildiğiniz gibi bir ilaçtır, kaslarımızın gevşemesini sağlayacak bir çok yöntem vardır, kaslarımızı gevşetmek çok önemlidir unutmayın.