Sizi mutlu ve doyumlu kılan şeyler sahip olduklarınız değil, sizin ne olduğunuzdur.

Gerçek maneviyat, gerçek yaşamdır. İnsanın tüm ruhuyla, tüm yararlığıyla ve doğruluğuyla yaşadığı bir yaşam.
Albert Einstein

 

Son dönemde bireysel gelişim kitapları ve bireysel gelişim eğitimleri insanların her zamankinden fazla ilgisini çekiyor. İyi ki de öyle.

Bazı insanlar bireysel gelişim kitaplarına ve eğitimlerine şüpheyle yaklaşıyor. Onları zaman ve para ziyanlığı, hatta bir aldatmaca olarak görüyor. Ama gittikçe daha çok insan gözlerindeki at gözlüklerini çıkarmalarına katalizör olduğu için bu tür eğitimlere ve kitaplara şükran duyuyor.

Eğer gelişiminizi sürekli kılamazsanız olup olabileceğiniz şimdi olduğunuzdur. Bu gerçekten çok korkutucu bir düşünce.

Bireysel gelişim, ne idüğü belirsiz kavramlar üzerine kurulan peri masalı öyküleri ya da safsata masallar değildir.

Son derece ayakları yere basan, kendinizle ve hayatla ilişkilerinizle ilgili, test edilmiş ve kanıtlanmış yöntemlerle size yol gösteren bir hayatı kullanım kılavuzudur.

Evet, her alanda olduğu gibi bu alanda da kısa yoldan köşeyi dönmeyi hedefleyen pazarlamacı yazar ve eğitmenler olacaktır. Ve bireysel gelişim kavramını son günlerde popüler olan ve kendilerine hitap etmeyen bir iki kitapla değerlendiren bazı insanlar, “bebeği banyo suyuyla birlikte fırlatmak” için en ufak bir tereddüt duymayacaklardır.

İş hayatında eğitim nasıl gerekliyse, hayatın tümü için de eğitim gereklidir. Kaliteli bireysel gelişim kitapları ve eğitimleri,  başarıları tekrar tekrar kanıtlanmış tekniklerin ve fikirlerin gelişime açık insanlara öğretme ve aktarma yollarıdır.

Her şeyi tek başımıza, sadece kendi deneyimlerimizle öğrenemeyiz.

Bilinci açık insanlar, hayat başarısını elde etmiş başka insanların deneyimlerinden de yararlanmayı bilir.

İş becerilerimizi, yabancı dil öğrenmeyi, araba kullanmayı eğitim alarak kazanıyoruz. Birileri bu konularda bize yol gösteriyor ve eğitmenlik yapıyor. Kendi kendimize düşe kalka öğrendiğimiz her şey, o alanda özel bir yeteneğimiz varsa da yoksa da daha çok zaman alıyor. Mozart gibi doğuştan yetenekli bir sanatçı bile, eğitimle öğrenme zamanını kısaltıyor…Yaratıcılık zamanını arttırıyor.

Hayatı sadece kendi deneyimlerimize dayanarak öğrenebileceğimiz inancı, hayatımıza yeterince değer vermediğimizin ve şişkin egomuzun bir göstergesi.

Bireysel gelişim tekniklerini öğretmenin ve öğrenmenin zor yanı insanların öğretilenlere farklı tepkiler vermesidir.

Yüzlerce binlerce insan üzerinde olumlu değişiklikler yapmış olan öneriler, teknikler ve bakış açıları sizin üzerinizde hiçbir etki yaratmamış olabilir.

Çünkü sizin kişiliğiniz değişime direniyor olabilir.

Bu, sizin bireysel gelişimden vazgeçmeniz için bir neden olmasın. Tam tersine. Bir başka yazarın, eğitmenin öğretisi sizin doğanıza en uygun olabilir. Aynı çözüme giden yola sizi en uygun şekilde yönlendirebilir.

Anahtar kelime: Sürekli kendini eğitim.

Anthony Robbins sizin kılınızı kımıldatmayabilir ama  Napoleon Hill size hitap edebilir.

Dale Carnegie sizi itebilir ama Üstün Dökmen, Murat Toktamışoğlu sizde bir şeyler uyandırabilir.

Nil Gün size ulaşamayabilir ama Stephen Covey, Wayne Dyer size ulaşabilir.

Bir yazar, bir eğitmen, sizdeki doğru düğmelere basarak yepyeni bir dünyanın olanaklarının içinizden çıkmasına katalizör olabilir.

Elinizden geldiği kadar bu tür kitapları okuyun. Eğitimlere katılın. Her birinden alacağınız bir şey var. Okuduklarınızın, öğrendiklerinizin tümüne katılmasanız bile içinizde bir değişim başlayacaktır.

Günümüz dünyasında bireysel gelişim artık insanların boş zamanlarını değerlendireceği ilginç bir opsiyon, bir hobi değil, var oluşun temel gerekliliği.

Bireysel gelişim eğitimine  inanmayanların ya da önem vermeyenlerin yaşlılıkta yaşadıkları ortak deneyim keşkelerin çokluğudur.

Yaşı 95 in üzerinde 50 kişiye şu soru soruldu, “Eğer hayatınızı baştan yaşama şansınız olsaydı neleri farklı yapardınız?”

Tabii ki çeşitli yanıtlar geldi bu soruya ama temel üç yanıt verilen tüm yanıtların ortak mesajıydı:

Eğer hayatımı yeni baştan yaşayabilseydim, kendimin gerçekten ne istediğimin daha farkında olarak yaşardım.

Eğer hayatımı yeni baştan yaşayabilseydim, daha çok risk alırdım.

Eğer hayatımı yeni baştan yaşayabilseydim, benden sonra yaşayacak daha çok şey yapardım.

Üzerinde düşünülmesi gereken yanıtlar değil mi?

Kendinize de bu soruyu sorduğunuzu duyuyorum.

Bir şeyin gerçekleşmesi çok uzun sürer diye yapabileceklerinizi erteliyor ya da vazgeçiyor musunuz? Zaman siz adım atsanız da atmasanız da geçiyor. Zamanı en yararlı biçimde kullanmak hayrınıza değil mi?

Bireysel gelişim kitapları ve eğitimleri size Hayat= Zaman formülünü kendi yararınıza en etkin şekilde kullanmayı öğretiyor.

Birçok insan hayatın değerini bilmeden yaşama veda ediyor. Uzağa gitmeyin. Hayatını ziyan ederek ölen yakınlarınızın hayatını düşünün. Kendi anne babalarınızın hayatını düşünün.

Siz 60- 70-80 yaşında düşe kalka -belki-öğreneceklerinizi, 20-30-40 yaşlarında öğrenseniz hayatınızın geri kalan kısmını nasıl yaşardınız?

Bireysel gelişim eğitimleri pahalı mı? Sizin biraz keyif almak ya da hayatınızı katlanılır hale getirmek için harcadığınız paraların tutarı ne? O giysiye, o çantaya, o arabaya, o tatile çıkmak için ne kadar harcadınız? Doktorlara, psikiyatrik haplara, içki ve sigaraya, diyet ve zayıflamaya, biraz eğlenerek sorunlarınızı unutmak için harcadığınız miktar ne kadar?

Kullandığınız şeylere harcadığınız para size doğal gelirken, kendi gelişiminize yaptığınız yatırım size pahalı mı geliyor? 

Bireysel gelişim eğitimlerine ya da kitaplarını okumak için ayıracağınız zaman size külfet mi geliyor? Peki şu anki yaşamınızın külfetinin bedeli ne, ödülü ne?

Dolu dolu yaşamak sizde ne anlam ifade ediyor? Bir yalan mı?
Yalan yaşam ve gerçek yaşam bir seçimdir. İçinizde hissettiğiniz duygulardır.

Hayatınızın resminden hoşnut musunuz?  ”Eh” mi diyorsunuz? ”Harika” mı diyorsunuz?

Haklı olmak ya da mutlu olmak! Bir seçim.

Hem haklı hem mutlu olabilir misiniz? Kendi doğanıza uygun yaşamın ne olduğunu en kısa zamanda keşfetmenin yollarını bulduğunuzda … ve uyguladığınızda! Sizi mutlu ve doyumlu kılan şeyler sahip olduklarınız değil, sizin ne olduğunuzdur.

Arabasız yaşayabilir misiniz? Peki ya kendiniz olmadan?

Amacınız bu dünya üzerinde  size bahşedilen var oluş zamanını geçirmek mi özgün ve eşsiz benzersiz kendiniz olarak dolu dolu yaşamak, yaratmak, üretmek ve sevmek mi ?

İşte bireysel gelişimin amacı bu! Doğanıza dönüş yolculuğu! Olmaya doğru! KENDİN OLMAYA!