İngiliz tıp dergisi Lancet’in son sayısında inanılmaz bir makale okudum. Ebeveynleri sürekli evi havalandırarak ve çok dikkatli sigara içen, 2,5 yaşında, gayet sağlıklı bir bebeğin idrar tahlillerine dayanan bir çalışma.
Ne kadar dikkat etseler de bakın şu sonuçlara!!!

Çalışmayı yapanlar, İsveç’teki Linköping Tıp Fakültesi’nin Moleküler ve Klinik Pediatri Bilim Dalı’ndan AnnaKarin Johansson, Göran Hermansson ve Johnny Ludvingsson. Çalışmanın adı ABIS (all babies in southeast Sweden). İsveç’in güneydoğusundaki tüm bebekleri içine alan bu çalışmada, çevre faktörlerinin bebeklerin bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri incelenmiş.

Çalışmanın aşamalarından biri de, çalışmaya dahil edilen bebeklerin ebeveynlerinin sigara alışkanlıklarını sorgulayan bir anket olmuş. Ankette anne ve babalara günde toplam ne kadar sigara içtikleri, bunun ne kadarını evde içtikleri ve ne tip önlemler aldıkları sorulmuş. Daha sonra da, her bebeğin idrarında, sigaradaki nikotinin en hassas belirteçi olan kotinin maddesi ölçülmüş. Çalışmanın sonucu şöyle: Ebeveynlerin tütün tüketme alışkanlıkları çocuklarının idrarındaki kotinin konsantrasyonuyla direkt bağlantılı bulunmuştur.

Okuduğum yazıda, çalışmaya dahil edilen çocuklardan birinin raporu sunulmuş. 2,5 yaşındaki bu çocuğun idrarında, günde 3-5 sigara içen bir yetişkininkine denk kotinin tesbit edilmiş. Ebeveynlerin ikisi de tiryakiymiş ve ikisinin toplam sigara tüketimi günde 41-60 arasıymış. Mutfakta ve oturma odasında sigara içtiklerini, fakat yatak odalarında kesinlikle içmediklerini belirtmişler. Yemek masasında akşamları birer tane, televizyon karşısında ise çok sayıda sigara tüketiyorlarmış. Bunun yanı sıra, gün içinde bir çok kez mutfaktaki aspiratörün yanında ve haftada en az bir kez açık bir pencere veya kapı kenarında içiyorlarmış. Anne ve baba yatak odalarında içmeyerek ve pencereleri sürekli açık tutarak bebeklerini dumandan yeterince koruduklarına inandıklarını belirtmişler.

Gelin görün ki, kazın ayağı öyle değil. Bu çalışmayı yapanlar, yazılarına şu başlığı vermişler: “When does exposure of children to tobacco smoke become child abuse?”

Yazı şöyle devam ediyor: “Her ne kadar muhtemelen genetik faktörlere bağlı olarak nikotin ve kotinin metabolizması birbirlerinden bağımsız olsalar da, bu çocuğun kotinin düzeyleri dikkat çekecek denli yüksek. Yetişkinlerde sigara tüketiminin başta akciğer kanseri olmak üzere bir çok ciddi hastalığa yol açabildiği göz önüne alındığında, bebeklik çağından itibaren pasif içici olmanın çok daha ciddi sonuçlar doğurabileceği ortadadır. Dumana maruz kalmak bu yaştaki bir çocuğun kendi iradesiyle engelleyemeyeceği bir durum olduğuna göre, kendimize şunu sormalıyız: Bir çocuğu sigara dumanına maruz bırakmak çocuk suistimali kapsamına girmez mi?”

Aycan Çankaya

1976 yılında İstanbul’da doğdum. 1994’te Saint Benoit Fransız Lisesi’nden, 2000’de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. Öğrencilik yıllarımda ilgilenmeye başladığım hipnoz ve NLP’yi 2 yıl boyunca pratisyen hekim olarak çalıştığım özel poliklinikte kısmen uygulama şansım oldu. 2002 yılında evlendim ve hekimliğe ara vererek ilaç sektörüne girdim. İki yıl kadar medikal danışman, bir yıl kadar da ürün yöneticisi olarak çalıştığım süre boyunca NLP Practitoner, NLP Master Practitioner, Reiki ve Hipnoterapi eğitimleri aldım.