Son zamanlarda “rahim ağzı kanseri” aşısı yoğun bir çabayla kadınlar korkutularak pazarlanmaya çalışılıyor. Aman dikkat! Tuzağa düşmeyin.

Geçen günlerde Facebook sayfamda rahim ağzı kanseri aşısı ile ilgili yazdığım minik uyarı epey ses getirdi ve birçok genç kız ve kadın bu konuda bana mail yazarak daha fazla bilgi talep etti. Ben de sizleri bu hassas konuda daha fazla bilgilendirmeyi görev biliyorum.

İspanya, geçen hafta, iki ergen genç kıza yapılan aşı sonrası kızların hastanelik olması üzerine HPV aşısını pazardan çekti.

HPV aşısı Gardasil (Merck ilaç devi) ve Cervarix (GlaxoSmithKline ilaç devi) ülkemizde de doktorlar tarafından yoğun korkutmalarla kadınlara ve on bir yaş üstü genç kızlara rahim kanserini önleyeceği iddiasıyla yapılıyor. Doktorların çoğu, ancak ilaç firması temsilcilerinin kendilerine anlattığı kadarıyla bu aşılarla ilgili bilgiye sahip. Üstelik bu aşılar adjuvanlı. Domuz gribi furyasında tüm dünyada politikacı, asker ve hükümet görevlilerine adjuvansız aşılar vurulmasının nasıl tartışma yarattığını hatırlayın.

Bu aşı kanseri önlemediği gibi bazı durumlarda kanser belirtilerini yüzde kırk beş oranında artırıyor. Her geçen gün bu gereksiz aşı yüzünden zarar gören genç kızların sayısı artıyor.

13 Aralık 2010 itibariyle sadece ABD’de verili raporlara göre aşı yapılan kadınlarda 20.915 yan etki görüldü. Bu yan etkilerin içinde 89 ölüm, 297 düşük ve ölü doğum ve 370 anormal papsmear testi sonuçları görüldü.

Yan etkilerin yüzde 90-99’u rapor edilmiyor bile.

Tüm kanser türleri arasında rahim ağzı kanseri ölümü yüzde birden bile daha az.

Ve bu aşı piyasada sadece dört yıldır var. Daha da vahim bir durum var. 2009 yılında FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) bu aşıların oğlan çocuklarına da uygulanması için onay verdi. Ve ilk erkek çocuğu ölümü geçen yıl Eylül ayında aşıdan sekiz gün sonra gerçekleşti.

Erkek çocuklara hangi gerekçeyle yapılıyor peki rahim ağzı kanseri aşısı? Eğer HPV’li bir kadınla oral seks yaparsa bulaşma riskini ortadan kaldırması için!

ABD’de şu ana kadar erkek çocuk anneleri çocuklarına HPV aşısı yaptırmak için sıraya girmedi. Ama bu durum yakında değişebilir. Amerikan Pediatri Akademisi bu yıl çocuk ve ergen kızlara, 12-18 yaş arası erkek çocuklara da bu aşının rutin yapılması gereken aşılar sınıfına sokulacağını söylüyor. Yani bir süre sonra ebeveynler bu aşıyı çocukları için iyi olduğunu düşünerek sorgulamadan vurduracak.

Gardasil’i pazarlayan Merck ilaç firması okularda bu aşının on bir yaştan itibaren ergenlere vurulmasını zorunlu kılan yasa çıkarmaya çalışıyor. Bunun için ABD hükümetinde etkili olan “Hükümet İçinde Kadın” grubu yönetim kuruluna büyük paralar yatırıyor.

Ayrıca aşıların onaylandığı CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme dairesi) kurumunda çıkacak karar için oy veren olan doktorlar dudak uçuklatıcı primler alıyor.

Örneğin aşı doktoru olarak bilinen (ya da tıp dünyasında “Para doktoru” olarak bilinen) Dr. Paul Offit’in belli ilaç firmalarının ürettiği aşıları hükümetin CDC kurumuna onaylatmak ve yasaları geçirtmek için 30 milyon dolar para aldığı biliniyor. (Bu emeklerinden dolayı ekstra gelirlerle birlikte 46 milyon dolar kazancı olmuş saygın doktorumuzun).

Bu korkunç doktorun söylediği bir cümle tıp dünyasında katı vicdanları bile sarsacak kadar tehlikeli. “Bir bebeğe güvenli olarak aynı anda 10.000 aşı yapılabilir.”

El insaf! Vicdan tümüyle susmuş durumda.

Ne yazık ki halkın sağlığını güvenli tutmakla yükümlü olan FDA ve CDC gibi kurumların aşıları savunan sözcüleri ilaç endüstrisinin yüksek maaşlı çalışanları.

Geçen sene ABD’de CBS kanalının haberlerinde yer alan rapora bakın.

  • Amerikan Pediatri Akademisi, aşı endüstrisi tarafından konferanslar düzenlemesi, burs vermesi, ilaç firmalarının isteklerine uygun tıp eğitimi dersleri verilmesi, hatta Akademi binasının inşası için milyonlarca dolarla destekleniyor.
  • “İki Yaşa Kadar Her Çocuk” adıyla bilinen bir grup bütün çocukların erken yaşta aşılanmasını savunuyor. Bu grup aşı endüstrisinden para aldığını kabul etti ama ne kadar aldığını açıklamadı.
  • Dr. Paul Offit aldığı maaşın, komisyonların yanı sıra çalıştığı Çocuk Hastanesi araştırma bölümü için Merck İlaç firmasından bir buçuk milyon dolarlık “araştırma fonu” alıyor.

CDC onayı referans alınarak tüm dünyaya yayılan domuz gribi aşısı skandalını hatırlayın. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin tıp camiası, ilaç sektörü ve sağlık bakanlığı “ABD ne yaparsa doğru eğler” mantığıyla ve kim bilir başka hangi nedenlerle orada olan bitenleri, geçen yasaları doğru kabul edip ülkemiz insanlarına da uyguluyor.

Bu bir çılgınlık.

Acısı önümüzdeki yıllarda çıkacak. HPV aşısı sadece piyasada bulunan en gereksiz aşılardan biri değil, aynı zamanda en tehlikeli olanlardan biri. Şimdi aşıyı üreten firma yaşlı kadınlara bile uygulanması için onay almaya çalışıyor.

Şimdi HPV hakkında gerçeklere göz atalım:

– HPV yüzde yetmiş oranında kendi kendine birkaç hafta ya da ayda yok oluyor. Yüzde doksan oranında iki yıl içinde hiçbir iz bırakmadan tamamen gidiyor. (Buna yakın zamanda tanık olduğum bir örnek vereyim:  Eğitimlerimize katılan bir genç kız, HPV teşhisi konduğu dönemde doktorunun aşı ısrarına maruz kaldığını söyledi. Ama o tüm ısrara rağmen yaptırmamayı seçmiş ve iki ay sonra yapılan tahlilde, HPV’nin kendiliğinden geçtiği, eser bile kalmadığı anlaşılmış.Bu aşıyı zaten tedavi edici değil önleyici diye pazarlıyorlar. HPV’niz varsa aşının buna zerre kadar yararı yok ama bu örnekteki gibi doktorlar HPV’si olan hastalarına aşı yapılmasına ısrar ediyor )

– Genç kız ve kadınların sadece yüzde 26’sı 14-59 yaşları arasında HPV dizilimlerine maruz kalıyor.

– Kondom kullanımı ise yüzde 70 oranında etkili. Yani bu aşıdan sağlayacağınız korunmadan çoooook daha yüksek.

– Yüzden fazla HPV (Human Papillomavirüs) çeşidi var. Bunların on beşi onkojenik yani kanser eğilimli. Rahim ağzı kanseri aşısı diye pazarlanan bu aşılar ise 15 kanser eğilimli HPV diziliminin sadece ikisinden korumaya yönelik: HPV-16 ve HPV-18. Diğer 13 kanser eğilimli türü üzerinde hiçbir etkisi yok.

– Aşının koruduğu iddia edilen iki HPV dizilimine (HPV-16 ve HPV-18) kadınların ve genç kızların sadece yüzde ikisi maruz kalıyor.

– Genç yaşta kapılan bu enfeksiyon ile 20-40 yıl sonra gelişen kanser bağlantısı hakkında henüz hiçbir bağlantı yok.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar içinde, yüzde 79 oranında en yaygın olan HPV türü bile aslında çok tehlikeli değil. Çünkü hemen tüm HPV virüsü bağışıklık sistemi tarafından yok ediliyor.

Bu aşı tümüyle gereksiz çünkü HPV çok nadiren kansere yol açar. Yani bu aşı iddia edildiği gibi kanser aşısı bile değil.

HPV’nin rahim ağzı kanserine neden olduğu kanıtlanmış bile değil. Rahim kanserinin oluşmasının birçok nedeni var.

Doktorunuza inanmayın. Bana da inanmayın. Gerçeği kendiniz arayın.

Aşıların otizm, felç edici nörolojik zarar, ölüm gibi ciddi yan etkileri var.

Gelecekteki olası güvenlik vaadi yerine, çocuğunuzun ve kendinizin bugünkü sağlığını ve güvenliğini düşünün.

Nil Gün