Geçtiğimiz hafta medyamızda dehşet verici bir haber yer aldı: “AIDS, heteroseksüel ilişkiyle bulaşmıyor”du bu haberin başlığı ve haberde de başlıktaki ifadenin altını çiziyordu. Bu haberi okuyan nice bünyeye rahatlık çöktüğüne eminin, çünkü bu başlık AIDS’in eşcinseller arasında yayılan ama kadın-erkek cinsel ilişkisiyle bulaşmayacağını düşündürttü okuyanlara. Benim gibi konu üzerinde çalışmış ve hatta HIV virüsü taşıyan arkadaşlarla da birlikte ortak projeler içinde yer almış kişiler ise dehşete düştüler. Çünkü bu virüs, heteroseksüel ilişkiyle bulaşan bir virüstür ve hatta “Kızkulesiii” mahlasını taşıyan ve benim derki.com sitemde yazar olan arkadaşım, bu virüsü direkt kocasından almıştır. Yani ben evliyim, rahatım, bana bulaşmaz diye bir durum söz konusu değildir. Kocası dışarıda naneler yiyen ve virüsü almış eşlere de bu virüs geçebilir. Peki o zaman neydi bu haberin aslı? Size “Pozitif Yaşam Derneği”nin açıklamasını sunmak istiyorum, maalesef bu açıklama medyamızda yer almadı ve çok önemli olduğuna inandığım için kendi köşemde bu hafta spiritüel konulara ara verip, yayınlamak istedim:

Pozitif Yaşam Derneği geçtiğimiz günlerde basında “AIDS heteroseksüeller arasında yayılmıyor” başlığıyla çıkan ve yanlış yorumlar içeren haberlerle ilgili açıklık kazandırmak üzere aşağıdaki metni hazırlamıştır.

Sözü geçen haberin orjinali, Independent gazetesinde 08.06.2008 tarihinde yayınlanmıştır. Habere; http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-wellbeing/health-news/threat-of-world-AIDS-pandemic-among-heterosexuals-is-over-report-admits-842478.html adresinden ulaşabilirsiniz. Dünya Sağlık Örgütü’nün HIV/AIDS departmanı başkanı Kevin De Cock gazeteye verdiği röportajda HIV salgınının Afrika kıtası dışında olan bölgelerde heteroseksüeller arasında yayılım göstermediğini ifade etmiştir.

Bu ifade, HIV ”salgın boyutuyla, heteroseksüelleri tehdit etmiyor anlamındadır, heteroseksüel kişilere bulaşmaz anlamı taşımamaktadır. Üstelik medyamızda ‘heteroseksüel çiftler arasında AIDS yayılmıyor” ifadesi yer almıştır. Cock’un açıklamalarının hiçbir yerinde ”heteroseksüel çift” ifadesi yoktur.

Yine de epidemiyolojist (salgın hastalık uzmanı) Kevin De Cock, yaptığı açıklamanın kamuoyu tarafından yanlış yorumlanma ihtimalini de düşünerek daha dikkatli beyanda bulunması gerekirdi. Pozitif Yaşam Derneği olarak açıklamaların talihsiz olduğunu düşünüyoruz.

Bunun da ötesinde Türk basınında çıkan tercüme ve yorum hataları, zaten korunma bilinci düşük olan toplumumuzu daha da riski davranışlara yönlendirmiştir. İnternet haber sitelerinde konuyla ilgili yapılan yorumlar da bu haberin kamuoyu tarafından nasıl yanlış algılandığının göstergesi olmuştur.

Korunmasız yapılan her tür (heteroseksüel, homoseksüel) ilişki, HIV/AIDS bulaşma riski taşımaktadır.

Pozitif Yaşam Derneği (www.pozitifyasam.org )

Yani kısacası, habere inanıp, nasılsa bulaşmaz deyip prezervatifleri çıkartırsanız, medya mağduru olabilme ihtimaliniz var. Ayrıca HIV dışında bulaşabilecek, gani gani hastalık da mevcut. Bu nedenle, aman korunmayı ihmal etmeyin; mümkün olduğu kadar bildiğiniz partnerlerle takılmaya bakın ve medyada her okuduğunuza da balıklama atlamayın…

HIV’in geçiş yolları nelerdir ?

Cinsel ilişki yoluyla: HIV enfeksiyonunun en yaygın geçiş şekli cinsel temas yoluyla olmaktadır. Buradaki cinsel temasla kastedilen; vajinal, anal, oral, Heteroseksüel-homoseksüel-biseksüel her tipte korunmasız (kondomsuz)ilişkiyi kapsamaktadır.

Kan ve kan ürünleriyle: İçinde virüs bulunduran kan, kan ürünleri veya doku ve organ nakilleriyle geçiş olabilmektedir. Damar içi uyuşturucu kullananlardaki ortak enjektör kullanımı da kan alışverişine neden olabileceğinden olası bir geçiş yoludur. Virüs dış ordamda, miktarına göresaniyeler, en fazla 20 dakika içinde ölür.

Anneden bebeğe: HIV, virüsü taşıyan anne tarafından eğer gerken tıbbi önlemler alınmadığı takdirde doğum sırasında ve gebelik sonrası emzirme yoluyla bebeğe geçebilmektedir.


HIV geçişine neden olmayan durumlar nelerdir ?

HIVgünlük aktiviteler ya da davranışlarla bulaşamaz.gündelik aktiviteler yoluyla HIV taşıyıcısı bir kişiden bu virüsü almanız mümkün değildir.

HIV,

Dokunmak, sarılmak, el sıkışmak ve öpüşmekle,

Aynı yere oturmak, aynı yerde yatmak, aynı yerde hava solumak, aynı havuza-saunaya girmekle, aynı banyoda yıkanmakla, aynı tuvaleti ve aynı sabunu kullanmakla,

Aynı çatal, bıçak ve kaşığı kullanmakla, aynı tabaktan yemek yemek ve aynı bardaktan içecek içmekle,

Aynı giysileri giymekle, aynı telefonu kullanmakla, aynı toplu taşıma araçlarında bulunmakla, aynı yerde spor yapmakla,

Böcek ısırıkları (sivrisinek vb.) ve diğer hayvanlar yoluyla,

Gözyaşı, ter, idrar, dışkı, aksırık ve öksürük yoluyla

bulaşmamaktadır.

İş arkadaşınızı, okul arkadaşınızı, komşunuzu, eşinizi, sevgilinizi ya da HIV taşıyıcısı olduğunu bildiğiniz herhangi bir insanı, yukarıda bahsedilenler doğrultusunda HIV nedeniyle dışlamanız için hiçbir neden yoktur!

Kızkulesiii