Bir psikiyatr olarak, aşırı yemek yemek ve obezite konusunda ilk bakışta göze çarpandan daha fazlasının söz konusu olduğunu biliyorum. Pek çok diyetin başarısız olmasının büyük bir nedeni, geleneksel kilo verme programlarının Çin tıbbında yaşam kuvveti veya chi denilen süptil enerjiyi nasıl işlediğimizi hesaba katmayışıdır. Süptil enerji bedeni çevreler ve ona nüfuz eder. Sezgili empatlar dediğim duyarlı kişiler, negatif titreşimler tarafından bunaltılmaya yanıt olarak farkına varmaksızın aşırı yemek yerler. Empatlar yalnızca çevrelerindeki enerjiyi duyumsamakla kalmaz, bunları kendi bedenlerine de özümserler. Sizin durumunuz da böyleyse, aşırı yemek yeme dürtüsü baskın çıktığında Pozitif Enerji size kendinizi merkezlemeyi ve korumayı öğretecektir.

İşte, obezitenin enerjetik önermesi:

Empatlar zayıfladıklarında daha az korunmayla kaplıdır ve negatif titreşimleri emmek açısından daha korunmasızdırlar. Örneğin, yirminci yüzyıl başlarında inançla şifa verenler, hastalarının belirtilerini emmekten kaçınmak için aşırı şişman olmalarıyla ünlüydüler ve bunun, modern çağın şifacılarının da farkına varmaksızın içine düştükleri bir tuzak olduğunu gördüm: yemek, çok uygun bir topraklanma aracıdır. Benzer şekilde, hastalarımın pek çoğu onlara fazla gelen büyük veya küçük titreşimlere karşı korunmak için kilo almaktalar. Enerji, bir empatın açlığının köküdür. Negatif titreşimlere duyarlılığınız ister az ister yoğun olsun, bir diyetin başarılı olabilmesi için aşırı yemek yemekten farklı olan başa çıkma stratejileri geliştirmek önemlidir. Kitabımda, besinleri kötüye kullanmaksızın negatif titreşimlerle nasıl başa çıkacağınızı göstereceğim. Öfkeli bir meslektaş veya küresel bir tehdit söz konusu olduğunda, derhal bunları uygulayın. Ve sizin için en iyi sonucu verenleri benimseyin.

Enerjetik Yemeyi Durdurmak için Acil Müdahale

Aşırı yemek yeme dürtüsü başladığında:

* Gerçek bir İhtiyaç için Bağımlılık Oluşturan Açlığını Tanımlayın

Besinleri kötüye kullanmanın bir belirtisi olan bağımlılık oluşturan açlık, enerjetik aşırı yüklemeye verilen bir yanıttır. Özetle, bazı besinleri tıpkı bir uyuşturucu bağımlısı gibi yersiniz ve bu, obeziteye yol açar. Özellikle tatlı ve karbonhidrat açlığı çektiğinizde, kuşkulanın. (Brüksel lahanası açlığı çekene henüz rastlamadım!) Örneğin çikolata basit bir zevk olmaktan çıkıp siz onu stresi azaltmak veya bir şeker yüklemesi (ruh haliniz sık değişimler gösterdiğinde şeker girdisini kontrol edemezsiniz ve bu da sizi hasta eder) yapmak için bir ilaç gibi kullandığınızda bir koltuk değneğine dönüşür. Aşırı bir hevesle yediğinizde stresinizi azaltmak için yersiniz, enerjinizi artırmak için değil. Bağımlılık oluşturmuş besinleri tanımlayın ve bunları sınırlayın.

Gerçek bir besinsel ihtiyaç bu türden bir fırtınalı stres içermez: Negatif enerjilere karşı korunmak amacıyla besinlere yönelik arzu ve özlem görülmez. Gerçek bir ihtiyaç merkezlenmiş bir yerden kaynaklanır, duygularımızı veya takıntılarımızı sakinleştirmekle, sakinleştirici yiyeceklerle alakası yoktur. Besinlerden sağlıklı biçimde beslendiğimiz hissi sakinleşme ve yükselme gibi çalkantılı ruh durumları içermez, daha çok dengeli bir his veya tatmin verir. Gerçek bir ihtiyaç yediklerinizin tadını çıkarmanıza, enerjiyi optimize etmenize izin verir ve obeziteye yol açmaz.

* Bağımlılık Oluşturan Yemek Arzusunu Tetikleyen Enerjetik Stres Etkenlerini Hızla Belirleyin:

Kendinize derhal şunu sorun: “Kötü titreşimlere mi maruz kaldım?” Ağzı çok laf yapan bir komşu. Havaalanı güvenliğinden geçmek için zorlu bir uğraş. Annenizden gelen aşırı duygu yüklü bir telefon. Empatları derhal buzdolabını açmaya yönelttiği söylenen olayları “hafifsemeyin”. Paniğe kapılmaktan kaçının. Sebepleri ve sonuçları sakince belirleyin. Negatif enerjinin mağduru olmak zorunda değilsiniz. Mesele, ona bulandıktan sonra kendinizi derhal temizleyebilmenizdedir.

* Negatif Titreşimleri Sisteminizden Dışarı Atmak için Solumak

Hasar tespiti için beş dakika mola! Yavaşça soluk alıp verin. Bildiğiniz gibi, soluma pozitif enerjiyi etkinleştirir ve negatif titreşimleri dışarı salar. Özellikle, bedeninizin herhangi bir kısmı üstünde yoğunlaşıp yoğunlaşmadıklarına dikkat edin. Örneğin, “negatif titreşimler doğrudan karnıma gidiyor,” veya “zehirli bir uyuşturucu tabancasıyla vurulmuş gibi uyuştuğumu hissediyorum” gibi. Yaralanmaya açık noktalarınızı belirleyin. Sonra şöyle bir imgeleme uygulayın: “Akciğerlerim oksijeni alıp zehirli karbondioksiti dışarı salarken, ışığı ve netliği içeri alıyorum ve stresi dışarı salıyorum. Canlılığı içime çekiyorum. Korkuyı dışarı salıyorum.” Ben ayrıca, negatif titreşimlerin omurgamın belime yakın kısmındaki omur boşlukları arasından dışarı salındığını da imgeliyorum. Siz de bunu deneyebilirsiniz. Zehirli titreşimleri dışarı salmak, aktif bir temizleme sürecidir. Akışın idaresi sizdedir. Esenlik hissinin her bir santimetrekarenize nüfuz etmesine izin verin. Negatif kalıntılardan tamamen temizlenene dek bu egzersizi tekrarlayın.

* Bağımlılık Oluşturan Yemek Özlemini Dışarı Salmak için Dua Edin

Eğer bir şey yemek için baskın bir dürtünün etkisindeyseniz, hemen dua etme konumuna geçin. Farkındalığınızı kalbinize getirin ve kendinize şefkat duymayı amaçlayın. Bu aşırı dürtüyle başa çıkmak size imkansız gibi gelebilir ama sorun değildir. Bu sakin durumdayken, kendi yüksek benliğinizden bu dürtüyü sizden çekip almasını rica edin. Hiçbir zihinsel çaba gerekmez. Egonuzun sürece dahil oluşundan feda ederseniz, kalpten istenen bu basit dilek bir mucize gibi iş görecektir. Yaptığınız şey, kozmik açıdan tesirli pozitif enerjiyi çağırıp maddesel-dünyasal negatif bir dürtünün yerini almasını sağlamaktır.

* Bir duş alın veya küveti doldurun:

Negatif titreşimleri çözüp dağıtmanın hızlı bir yolu, suya girmektir. Hareketli bir günün sonunda benim sığınağım, banyomdaki küvettir; trafikte yuttuğum dumanlardan tutun da uzun uçak yolculuklarının yorgunluğuna, kişisel sevimsizliklere dek her şeyi yıkayıp götürür. Siz gevşerken, su sizin üstünüzde çalışır. Fiziksel bedeninizi ve enerji alanınızı arındıracak simyasal temizleyici özelliklere sahiptir.

* Adaçayı yakın

Titreşimler görünmezler ama bu, sizin onlar yüzünden yemek yemediğiniz anlamına gelmez. Ofisinizde veya evinizde birinin bıraktığı negatif enerjiyi dengelemesi için adaçayı yakmayı deneyin. Çok sayıda insanla yakın temasta olan hastalarımın çoğunun bir kaç kilo vermesini veya almamasını sağlayan bir stratejidir bu. Titreşimler birikir, ortadan kaldırılmadıklarına strese yol açabilirler. Birikip kalan süptil enerjilerin bağımlılık oluşturan yemek yeme kalıplarını tetiklediğini fark etmemiş olabilirsiniz ama bu titreşimler bilinçaltı aracılığıyla sizi tüketirler. Adaçayı, mekanları arındırmak için kadim kültürler tarafından kullanılagelmiştir. Adaçayı yakın, görünmeyen ama etrafta saklanan negatif titreşimler yüzünden yemek yeme arzusu azalacaktır.

* Çevrenizde Koruyucu Bir Kalkan Olduğunu İmgeleyin

Tepeden tırnağa sizi saran beyaz bir ışık kalkanı olduğunu, negatif enerjilerin bu kalkanı delip enerjinizi tüketemediğini imgeleyin.

* Uyumlanarak Yemek Yiyin

Enerjetik ihtiyaçlarınızı doyuran bir beslenme rejimi geliştirin. Yemek yeme sebebinizi güdüleyen enerji, herhangi bir beslenme dogmasından veya lezzetten daha önemlidir; bu, özellikle çocuklar açısından önceliklidir. Ağzınıza ne koyarsanız koyun, bunu enerjimetrenizle ölçün ve sizi gerçekten besleyen veya tüketen şeyleri belirleyin. Enerji açısından besleyici olduğunu deneyimlediğiniz yiyecekler, eskiden onlardan kaçınıyor olsanız da, size çekici gelmeye başlayacaktır.

Beslenme, pasif olunacak bir mesele değildir. Pozitif Enerji müdahaleleri, sağlıklı beslenmek açısından aktif bir tutum edinmenizi sağlayacaktır. Zehirleyici enerjinin içinizde yer edinmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Beslenme tarzınızın denetimini elinizde tutmak için, günlük kontroller yapın. Negatif titreşimlerin tetiklediği aşırı yeme arzusuna karşı uyanık olun. Verdiğiniz yanıtları gözlemleyin. Göreceksiniz, yemek yeme alışkanlıklarınız değişecektir.

(Yazarın Positive Energy: Ten Extraordinary Prescriptions for Transforming Fatigue, Stress, and Fear Into Vibrance, Strength, and Love (Pozitif Enerji: Yorgunluğu, Stresi ve Korkuyu Canlılığa, Güce ve Sevgiye Dönüştüren On Olağanüstü Reçete) adlı kitabından altınıyı çeviren: Yasemin Tokatlı)

Konuk Yazar