Son günlerde Echart Tolle’un sözlerini paylaşıyorum sizlerle. Bugüne kadar okuduğum bütün spritüel yazarlar içerisinden en sevdiğim. Çünkü ne anlatıyorsa kendisi yaşamış, idrak etmiş. Aktarırken de olabildiğince sade, net ama güçlü ifadeler kullanıyor. Saygım büyük bu yüzden.

Neyse aslında esas yazmak istediğim Echart Tolle ile ilgili düşüncelerim değil; onun iki kitaba ve bunca yıla sığdırdığı öğretinin sihirli özeti: Şimdinin Gücü! Hakikatın sırrınına ulaşmanın, özüne dönme yolunun tek giriş kapısı!

Bir çocuk animasyon filmi olarak yayınlanan ama bence esas yetişkinlerin seyretmesi gereken Kung Fu Panda filminde Usta Oogway’in  – ki kendisi bir kaplumbağ idi –  sözünden çok etkilenmiştim: “Olmuş ve olacak olanla fazla ilgilisin. Oysa dün tarih oldu, yarınsa bir bilmece. Bugün ise sana verilmiş bir hediyedir.”

Bunu hatırladığım ve uygulayabildiğim her an bana mutluluk olarak geri döndü.

Bu yüzden astroloji danışmanlığı yapmaya başladığım günden beri her zaman öngörü yorumlarımda özenli olmaya çalıştım. Yazdığım yazılarda dikkat ettim. Karşımdaki kişiyi “andan” kopartacak, geleceğe yönelik endişe, kuruntu, stres veya ümit yaratacak şekilde ifadeler kullanmamaya, astrolojinin olasılıklar bütünü olduğunu hatırlatmaya çalıştım.

Astroloji size yol gösterebilir, özellikle kendinizi anlamanız ve düzeltmek, dönüştürmek istediğiniz hayat alanlarınız ile ilgili çok yardımcı olabilir. Zor zamanlar geçirirken süreç hakkında bilgi verip sizi rahatlatıp, öneriler sunabilir. Ama size ne yapacağınızı söylemez! Size gelecek ile ilgili kesin bilgi vermez! Bilgisi sadece ve sadece Allah’ta olan konuları önünüze getirip sizi korkutmaz! Astroloji iyileştirir! Güzelleştirir! Hakikati hissetmenize vesile olur! Farkındalığınızın yükselmesine neden olur!

Astrolog bunu sağlayabiliyorsa görevini yapıyordur. Bunu sağlayabilmek için yıllarca eğitim alır, bu devasa bilgiyi hazım edebilmek için uğraşır. İçine girdikçe bilginin büyüdüğünü, derinliğinin arttığını görür. Gördükçe yaptığı işe saygısı artar. Sorumluluğu iliklerine kadar hisseder.  Yazdığı, söylediği her bir kelimenin önemini fark eder.  O ilmin karşısında ne kadar küçücük olduğunu idrak eder. Sadece Samanyolu sisteminin içinde 400 milyara yakın yıldız olduğunu, güneş sistemimizin Samanyolu’nun içinde minnacık bir yeri olduğunu, Dünya’nın ise bir nokta büyüklüğünde olduğunu, Dünya içindeki insancıkların ise yok hükmünde olduğunu bilir!

Yani özetle olmuş ve olacak olanla fazla ilgiliyiz! Yapabileceğimiz en önemli şey bunun farkına varmak ve bugünün hediyesine odaklanmak! Mevlana’nın da dediği gibi: “Geçmiş ve gelecek Allah’ı bizim gözümüzden saklar; her ikisini de ateşe atıp yakın!”