Artık vazgeçmelisin. Zaten başaramayacaksın, neden bu inat? Başarsan bile seni tatmin etmeyecek. Seni onaylamayacaklar, onurlandırmayacaklar. Ne yaparsan yap, hak ettiğin kadar ilgi görmeyeceksin. Ne kadar değer versen de, göremeyeceksin değer mesela. En üst noktaya çıksan da, alkışlamayacaklar yeterince. Seni sevmeyecekler. Sevsinler diye yaptığın onca fedakarlıklara rağmen. Sevsinler diye yıllardır kendin olamamana rağmen. İlk hatanda seni yok sayacaklar, yok edecekler. Kimse için yeterince var değilsin. Artık vazgeçmelisin.

Vazgeçmelisin, kendini kanıtlamaya çalıştığın herkesten. Vazgeçmelisin mesela sırf onaylanmak adına oynadığın oyundan. Üstüne giydiğin karakterlerden, düşüncelerden vazgeçmelisin. Sırtını dayadığın güvenlik duvarından vazgeçmelisin, göreceksin ki o duvar seni ellerinden ve ayaklarından zincirlere bağlamış. Özgürlük diye adlandırdığın her şeyden vazgeçmişsin de, bir tek bu oyundan vazgeçmemişsin. Anne! Baba! Sevgili! Arkadaş! Toplum! Aile! Onlar! Onlar! Her kimseniz lütfen beni onaylayın. Ben başardım. Bakın, tek başıma uzun bir yoldan geldim, başarılı biriyim artık! Beni artık özgürleştirin. Lütfen! Hocam, bu sınıfı artık geçmeliyim!

Ya bu mezuniyetin son sınavı senin kendini keşfin ise? Ya o diplomayı sadece sen verebiliyorsan? Kimlerden, ne bekliyorsun? Onların öğrettiği dersleri, onların istediği cevaplarla geçtiğin bir sınavdan kendin olarak mezun olabilir misin? Cevabı çok iyi biliyorsun. Artık başkaları için, başkalarının hayatlarını yaşamaktan vazgeçmelisin belki de. Beklediğin onay, kalbinden gelmeli. Başarısızlık korkusunun sana ait olmadığını anladığın bugün, bütün dünyaya haykırabilirsin. Ben kendimi şimdi keşfettim ve sizin bana biçtiğiniz bu giysiyi yırtıp atıyorum. Çıplaklığımı yargılayın. Çünkü artık biliyorum ki siz çıplaklığımı değil, sizin istediğiniz giysiyi giymememi yargılıyorsunuz.

Güneş Tutulması. Jüpiter kavuşumundaki bu tutulma ile önümüzdeki yılı erken başlatıyoruz. Bu tutulma özgüven konusu üzerinde durmakta. Kendimize ne kadar güvenirsek, ne kadar cesur adımlar atabilirsek, ne kadar bizden bekleneni değil, kendi ruhumuzu mutlu edecek adımlar atarsak o kadar bizi destekleyecektir. İlahi bir mesaj taşıyan bu tutulma ile birçok kapı çıkacaktır karşımıza. Ancak o kapıyı açıp girme cesareti çok önemli olacaktır. Başarabilir miyim? sorusunun zihnimizde birçok kez olacağı bu süreçte, bu cesareti göstermek gelecek yılımızı etkileyecektir. Her şey güzel olacak mı? sorusunun cevabı, bu cesur adımlarda saklı.

Güneş Tutulması. Maddi konularda biraz daha dikkat etmemiz gerektiğini söylemekte, ekonomik olarak sert başlayacak bu süreçte, fuzuli harcamalardan kaçınmak önümüzdeki aylarda sıkıntı çekmemek adına iyi bir karar olabilir. İlişkilerde ise karşılıklı anlayış ve ilişkide kişisel özgürlük alanı yaratmak birçok ilişkiyi kurtarabilir. Yeteri kadar ciddi olan süreci, ancak yol arkadaşlığımızdaki anlayış ile keyifle geçebiliriz.

Güneş Tutulması. Kariyer konusunda son kararları aldırmakta, ancak bunun öncesinde bir hedef koymak çok önemli. Kariyer değişimleri olabilir, üstlerle anlaşma konusunda sıkıntılar olabilir, ancak önümüze gerçek bir hedef koymadan verilecek ani kararlar daha sonrasında baş ağrıtabilir. Önce hedef, sonra özgüven, sonunda ise değişimi seçerseniz size katkı olacaktır. Herkesin yönetmek isteyeceği ve yargılayıcı olabileceği bu süreçte, iş yerlerindeki sert durumları ancak sürecin farkında olanlar kolaylıkla geçebilir.

Güneş Tutulması. Gelecek kaygısını getirmekte, aslında süreç tam anlamıyla her konuda kaygı getirmekte. Bu yüzden korku ve kaygı konusunda, kontrolcülük konusunda sakin olmamız gereken bir dönem. Zihin bu kaygıları adım atmamanız adına tekrarlayacaktır, bu korkunun üstüne gidip adım atmak ise kısır döngüyü kırabilir. Düşmeyeceksiniz, başarısız olmayacaksınız, şu an aklınızdan geçirdiğiniz ve önünüze gelebileceğini düşündüğünüz her kaygı ve korku illüzyon. Bunu gerçek kılacak tek şey ise sizin buna tüm gücünüzle inanmanız olabilir sadece. Hayır! Hiçbir şey korktuğunuz gibi gerçekleşmeyecek.

Yeni açılan gözlerin ilk merakı gibi, yeni yapılan keşiflerin içini titretmesi gibi, ilk adımın getirdiği mutluluk, ilk defa özgür hissettiğin andaki heyecan. Kendini keşfediyorsun, kendini belki de ilk defa bu çıplaklıkta görüyorsun. Korkmuyorsun, bu korku değil, bu yeni bir başlangıç. Bu, gücünü gösterdiğin an, dişlerini gösterdiğin an herkesin kaçışmasındaki yalnızlık. Hani çok seviyorlar ya seni, bir kere düştüğün an seni tanımayacak olanların yine onlar olduğunu gördüğün an. Hayal kırıklığı değil bu, bu bir keşif. Kendini keşif, ne istediğini keşif, çevreni keşif, dünyanı keşif. Hayallerini keşif. Tebrik ederim, bu senin kendini ilk keşfin.

Öz Benliğini selamlıyorum.