Her şey bir gece verdiğin karar ile başlar. Senin için de böyle bir gece, bahanelere sığınmadan, sırtındaki yükleri bakmadan, güçlü bir şekilde yeni bir adım gecesi. Nedir bu adım? Önce tutunduğun duyguları, acıları, kötü günleri geride bırakmak. Nasıl? Bastırdığın yanışı sağlayarak. Neden acılara tutunduğunu düşündün mü hiç? Neden acı dolu günleri hep taşıdığını ve unutmadığını. Çünkü yanmana izin vermediler. Alev alevdi için, yandığını görsünler istemedin. Güçlü görünmeliydin. Artık değilsin. Yanman gerekiyordu, üstüne su döktüler. Bir kere yansan, kendine varacaktın, izin vermediler. Aman sakin ol, aman huzurun kaçmasın, aman değmez. Zamanla alışırsın dediler. ‘Ağlama. Haykırma. Sus.’ diye bastırdılar. Bir kere yansan, kimseye ihtiyacın kalmayacaktı. Biliyorlardı. Kendine gelmen için bazılarından gitmen gerektiği bir yerdesin.

Eğer bu dönem yakabilirsen geçmişi, tutunduklarını, eğer yakabilirsen seni tutanları, yakabilirsen yaşadığın ‘o anı’ büyük bir adım atacaksın. Bu adım yola çıkaracak ve yürüyüş olacak, o yürüyüş bir koşuya dönüşecek ve kendini tanıyamayacaksın. ‘Ben yapamam’ dediğin her şeyi yapabilecek güce sahip olduğunu fark edeceksin. Sen sadece şu an olduğun insan değilsin ve yapamazsın dedikleri her şey ile büyük bir potansiyelsin. Bunu fark etmek, en büyük adımın olacaktır. Bu yeniay 2021’i başlatandır. 2020’ye kadar atman gereken adımları atmadın ‘yapamam ve yapamazsam bir daha ayağa kalkamam.’ korkusu ile. Düşmekten korktun, çünkü biliyordun ki senin ayağa kaldırdığın insanlar, seni kaldırmak için kılını kıpırdatmazdı. Yoksa insan düşmekten korkar mı hiç?

Yeniay ile yeni bir yol arkadaşı çıkabilir karşına. Yeni tanıştığın insanlar sana katkı olabilir, bu yüzden bu dönem tanıştığın insanlara biraz daha derinlemesine bakman iyi olabilir. Herkese ve hatta sevmediğin insanlara bile kulağını açabilirsin, çünkü içeriğinde fark edebileceğin bir çok özel mesaj yağacak her yerden. Dışardan gelen sesler, senden bambaşka  anlamı olan mesajlar ile geçecek. Önce rüya yoluyla geldiler, sonra küresel kaoslarla, sonra içine bir hisle, şimdi ise yeni tanıştığın insanlar yoluyla. Yalnız olmadığını her yerden sana bildirecekler.

Yeniay ile harekete geçebilirsin. Çünkü bu enerji yayılıyor ve bunun ucundan tutabilenler harekete geçecektir, neden onlardan biri sen olmayasın? Neden durduğun yerde sayasın, çünkü neden daha fazlasını istemeyesin?  Sorumluluk mu yüklenirsin? Daha fazla insanla mı muhatap olursun? Ya bu hareket gelecekte mutlu olacağın yere açılan kapıyı açmaksa? Değmez mi biraz yorulmaya, biraz daha fazla insanla uğraşmaya, biraz daha sorumluluk almaya? Seni tutan ne? Hangi düşünce, hangi duygu seni orada tutuyor? Bunları bulabilirsen, önünde bu dönem hiçbir engel kalmayacak.

Yeniay ile içsel bir güç hissedeceksin. Bu güç hem fiziksel, hem ruhsal olarak gelecek. Bazı koşuşturmalara, bazı tanışmalara, bazı tekliflere götürebilir seni. Evet yapabilirim diyeceksin. Evet, artık ertelememi gerektiren bahanelerim yok önümde diyeceksin. Olan oldu ve hiçbir şey için geç değil. Artık bu güçle birlikte kimseye bir ihtiyaç hissetmeden yürüyebilirim diyebileceksin. İhtiyacın yok, gerçekten yok. Bunu fark edeceksin. Seni güçsüz kılan gösterdiğin duygular veya yanmak değil, o anı yaşarken ‘o anı’ elinden alanlar olduğunu fark edeceksin.

Yeniay ile özgüvenin yükselecek. Sakın bunu yitirme olur mu? Aç kendini övülmeye ve kabul et. Ne kadar potansiyeli yüksek bir insan olduğunu fark et ve insanlarla kendini kıyaslamayı bırak lütfen.  Herkes kendi yolunda, kendi planında ve kendi yaşam çizgisinde. Basma onların çizgisine, senin çizgin yeteri kadar güzel, çekilme onların çizgisine. Sen onların yaşam çizgisine çekildikçe kendi yolunu yok saydıkça, onlar yürüyor ve sen seyrediyorsun, görmüyor musun? Kendini gerçekleştirebileceğin bu dönemi, başkalarına harcama.

Yeniay ile sis perdesi kalkabilir önündeki. Ne yapmak istediğini fark edebilirsin. Tek kişilik düşünebilirsin sonunda. Başkalarının değil, kendi hayallerinde kalabilirsin artık. Uzun süredir bir sis perdesi var, bir silüet görüyorsun önünde, ancak bunu anlamlandıramıyorsun, neye benzediğini göremiyorsun. Hangi yöne gideceğini karar veremiyorsun, ancak o silüet artık sana gerçekte ne olduğunu gösterecek ve kararını içtenlikle verebileceksin. ‘Evet bu’ diyebileceğin bir döneme giriyorsun. Kararsızlığın karara dönüştüğü ve geleceğini daha net olarak görebileceğin bir dönemdesin. Peki artık neden bir adım atmayasın?

Yeniay enerjisi ile spora ve diyete başlamak, maddi olarak hedefler koymak, ilişki olarak yeni kararlar almak, dürüst bir iletişim ile sorunları çözmek veya yürümeyen bir durumu sonlandırmak için iyi bir dönem. Enerji yüksek, bu enerjiyi hissetmiyorsan, çevrene ve iletişim olduğun insanlara iyi bak. Seni düşürenlere, senin enerjini aşağı çekenlere iyi bak ve uzaklaş. Hiç değilse bu dönemlik.

Beklenen sensin. Beklediğin sensin. Beklediğin mesaj dilinin ucunda. Sadece kendi gücünden korktuğun için susuyorsun. Bu yol hiç bitmeyecek ve sen hep kafanı kaldırıp birilerini aramaya devam mı edeceksin? Biri yazı yazsın, biri mesaj versin, birisi yol göstersin, bir rehber bana ne yapacağımı söylesin. Birileri bana el uzatsın diye beklemeye devam mı edeceksin? Yoksa yıllardır hissettiğin, içten içe bildiğin o gücünü artık dışarı çıkarmaya izinli mi olacaksın? Kendini göstermeye, kimseden korkmamaya, yargılanmaya gönüllü, insanların ne düşündüğünü umursamadan kendi yaşam çizginde yürümeye niyetli mi olacaksın? Artık kendini görür müsün lütfen?

Beklediğin zaman şu an. Beklediğin tren senin istasyonuna yanaşıyor ve geliş sesini duyuyorsun, bu sesi başkalarına yoruyorsun. Hayır, senin zamanın geliyor, senin trenin. İçin için yandığını hissediyorsun, bu yangını başkalarıyla yaşadığın anılara yoruyorsun. O anılara gidiyorsun. Şimdiye gelir misin lütfen? Çünkü artık yanmana izin verilmeyen o dönemleri geride bırakıyorsun. Artık ne zaman yanman gerektiğini, ne zaman küllerinden doğman gerektiğini biliyorsun. Artık alanına girmelerine ve seni manipüle etmelerine izin vermeyeceksin. Vazgeçmeyeceksin. Kendinden.

Beklediğin yeniden doğuş, karar verme aşamasında. Kendini artık daha net görüyorsun. Yolunu yaşamdan yana kullanmaya, yaşam sevincini keşfetmeye artık daha yakınsın. Kararını kendinden yana verirsen, kendi gücünü fark ederek verirsen, ruhsal ve fiziksel olarak olarak yeniden bir amaç bulabilir, sırtındaki yükleri atabilirsin.

Artık daha dik yürüyorsun.

Küllerinden doğuyorsun.