Büyük öğretmen, zamanın efendisi Satürn retrodan çıkıyor. Nisan sonunda girdiği retro sürecinden, 19 Eylül’de çıkarak son kez Güney Ay düğümle kavuşup yoluna devam edecek. O tarihte neyi sonlandırdınız? O tarihte neyi bırakmaya karar verdiniz? Aynı konuların üstünden bir kez ama son kez tekrar geçebilirsiniz.

Söz konusu Satürn olunca, retrosunda da, düz hareketinde de alınacak dersler mutlaka vardır. Satürn’ün retroları, önce içimizde birçok şeyi yapılandırmamıza, çevresel koşullardan ve olaylardan bir çıkarım yapmamıza, sabretmeyi öğrenmemize, sahip olduğumuz herşey için onların ne kadar sağlam olduğunu görmemize ( bu bir ilişki de olabilir) olanak sağlar.

Ve Satürn son kez Güney düğümle kavuşuyor. Bu şu anlama geliyor. Olan oldu, biten bitti. Artık hiçbir şey, eskisi gibi olmayacak. Kabul etmekten ve yeni başlayacak bir sürece “ merhaba” demekten başka şansımız yok. Çünkü zamanın kalitesi de değişiyor. Bir süredir ( retro süreci) bir ileri iki geri giden konular, eski davranış tekrarlarımız, alışkanlıklarımız, kendimizde sağlam zannettiğimiz özelliklerimizin farkına varıp bunları geride bırakmaya gönüllü olmuşsak, bu uğurda bir çaba harcadıysak ne mutlu bize; çünkü şimdi yeni sayfalar yeni yapılar inşa edeceğiz. Yok hala aynı sarmalın içinde dönüyorsak, dönüşümü reddediyorsak, Güney düğümle kavuşan Satürn bunları zaten sonlandıracak. İlerleyen zamanlarda Plüton ile kavuştuğunda, zaten bir çok kemikleşmiş fikir, yapı, geleneksel olan her şey büyük bir revizyona uğrayacak. 

KADERİ ZORLAMA ZAMANA BIRAK, DÜNÜ DÜNDE BIRAK YARINA BAK. İmza: SATÜRN