11 Mayıs’ta Satürn’ün Kova burcunda geri hareketine başlamasının sonra neredeyse bütün gezegenler ‘Öğretmenim ne yapıyorsa doğrudur.’ der gibi sırasıyla retro olacaklar. Yani kısaca bu yaz buram buram geçmiş kokacak!

Satürn’ün hemen ardından 13 Mayıs’ta Venüs, 14 Mayıs’ta Jüpiter, 18 Haziran’da ise Merkür geri gitmeye başlayacak. Haziran, Temmuz aylarında Venüs ile Merkür, Eylül’de ise Jüpiter ve Satürn geri hareketlerini bitirirken, bu sefer Mars sahneye çıkacak ve geri koşmaya başlayacak. Koşacak diyorum çünkü Koç burcunda olacak.  Tabi yaramaz Merkür geri kalır mı? 2020’nin son retrosunu sergilemek üzere Ekim ayında tekrar gökyüzündekini yerini alacak. Bu arada yılın çoğunluğunda geri harekette olan Uranüs, Neptün ve Pluto’yu listeye almıyorum bile!

Okurken bile yoruluyor insan di mi, çaktırmadan geri geri kaçıveresi geliyor…:)

Evlere kapandığımız ve ‘içe döndüğümüzü düşündüğümüz’ bu sıra dışı  dönem bitiyormuş gibi gözükürken, haddini bilmez gökyüzü hala bizden sakin kalmamızı ve biraz daha yavaşlamamızı istiyor! Evde kaldık diye bayağı havaya girmiştik oysaki! Mecburiyetten evde kalmayı içimize dönmekle eşdeğer sanmıştık. Aslında hayat sadece biraz durmayı öğretti bize! Şimdi ise gerçek dönüşün, içsel mağaramızı dip bucak temizlemenin zamanı geldi diyor. Bütün kara kaplı defterleri açmamızı istiyor kısaca. Dört bir koldan da bizi destekliyor.

Geri giden gezegenler silsilesiyle geçmişin muhasebesini yapmak, sessizleşip iç aleme kulak kabartmak, yarım kalan işleri, eksik kalan ilişkileri gözden geçirmek, bitiremediğimizi kesip atmak, söyleyemediğimizi dillendirmek, yüzleşmek, temizlenmek, arınmak ve hafiflemek için bize alan açıyor.

İyice bir düşünmemizi istiyor!  Gönül çölümüze girebildik mi?

Ne kadar susabildik gerçekten?

Ne kadar dinleyebildik?

Ne kadar yüzleşebildik kendimizden kaçırdığımız gözlerimizle?

Mesela özür dilememiz gerekenleri düşündük mü hiç?

‘Başkalarının suçundaki’ bizim kabahatlerimizi bulabildik mi?

Yıllardır özenle üstünü örtüklerimizi açığa çıkarıp, kokuşmuş bu parçaları cesaretle kesip atabildik mi?

Sonra açtığımız o yaraları şefkatle, sevgiyle, sıcacık sarabildik mi?

Bu soruların içimize açtığı yoldan yürümek için bol bol zamanımız olacak bu yaz işte, merak etmeyin! Satürn geri giderken hep aynı günde yaşıyormuş gibi hissedebiliriz çünkü….

Not: Yazıda bahsi geçen gezegenlerin 2020 retro tarihleri aşağıda yazdım. Not almak veya arada bakıp hatırlamak istersiniz belki:)

Satürn Retro     11 mayıs -29 Eylül

Venüs Retro      13 Mayıs – 25 Haziran

Jüpiter Retro     14 Mayıs – 13 Eylül

Merkür Retro    18 Haziran -12 Temmuz  / 14 Ekim – 3 Kasım

Mars Retro         10 Eylül -14 Kasım

**Görsel: Van Gogh Yıldızlı Gece Tablosu