Süreç sancılı, süreç zorlu ancak bu süreç yeni başlamış bir süreç değil. Uzun süredir, hatta yıllardır devam eden bir süreç. Bir insan hastalığında acile gidene kadar kıvranmayı bekler, Dünya 2020 yılında acile kaldırıldı ve biz ancak fark ettik hastalığı. Hastalığımızı. Biz de böyleyiz, devam edecek gücümüz kalmayana kadar sorunları görmemeyi yeğleriz. Yeğledik.

Şimdi olayın farklı bir yönüne bakmanızı istiyorum. İnsanlığı tek bir beden olarak düşünüp, kendiniz olduğunu düşünün. Bir noktada çıkan sorunu geri plana atıp, görmemezlikten geldikçe, o sorun başka yerlere de sıçramaya başlar. Beyninizi kemirir durur. Eğer bunu engelleyemezseniz, yavaşça bütün hayatınızı o soruna odaklarsınız. Ve o sorun artık sosyal yaşamınızı etkiler, depresyona girer evde kalırsınız. İşinizi engeller, işinize odaklanamazsınız. Çevrenizi etkiler, kimseyle görüşmek istemezsiniz. Ders çalışmak istemezsiniz. Öfkelenirsiniz ve bir düşman ararsınız, bahanelere sığınırsınız, gelecek kaygısına kapılırsınız. En başta sorunun üstüne gitmek yerine, içinize atarak büyüttünüz. Ufacık bir olay, sırf uğraşmamak için derinlere attığınız için bütün hayatınızı kapladı ve şimdi tedavi olup tekrar topluma karışmak istiyorsunuz, normal olmak istiyorsunuz. Evden çıkmak istiyorsunuz, kendinizden kaçmak için. Bu sorunu çözmeden, çıkmak yok. O ilk soruna gidip, yüzleşmeden, temizlemeden bir çıkış yok. Her ne kadar bütün insanlığa yayılmış gibi görünse de, herkesin kendi içinde yüzleşeceği bir durum. Herkes kendi önlemini alır, kendi ‘temizliğini’ yaparsa, virüs terk edecektir bedenimizi, insanlığı. Sen pozitif çıkmazsan, virüs pozitif çıkacaktır bu süreçten. Son süreçte Pozitif kötü bir şey olarak algılatılmakta. Pozitiften korku var. Pozitif hiç bu kadar negatif olarak algılanmamıştı. ’19’ sayısından (araştır) hiç bu kadar korkulmamıştı. Sen pozitif kaldıkça, virüsün negatif olmaktan başka çaresi kalmayacaktır. Bu algıya yenilme.

Şimdi gelelim, gökyüzündeki sürece. Öncelikle bu yedi gün bütün güçlü gezegenler bir arada olacak. Bunu bir toplantı ve sürecin en önemli haftası olarak gibi görüyorum. Baş başa yedi gün geçirecekler ve bir karara varacaklar edası var. Savaş ve barışın hangi yöne gideceğini gösterecektir bu süreç. Bu haftayı iyi önlemlerle ve sakin atlatmak elzemdir. Bunun bize yansıması ise önemli. Öncelikle izole bir dönemde ve bedensel olarak hareketsizlikte bunun öfkeye dönüşmesine izin vermemeliyiz. Gerek bedenimizi, gerek beynimizi hareket halinde tutmak önemli olacaktır. Bir döngünün sonu, yeni bir döngünün başlangıcı olacak bu yedi günlük süreçte alacağınız kararlar uzun süreli katkı verebilir. Gelecek kaygısının bu kadar yüksek olduğu bir süreci kendi lehinize çevirmek istiyorsanız, gelecek planlaması yapmalısınız belki de. Çünkü uzun süreli etkili olacaktır bu dönem verilen kararlar. Kariyer olarak gitmek istediğiniz yönü çok net görebileceksiniz, korku ve kaygı duymadan hedef belirlemeli ve sürecin sonunda bu yönde adımlar atmalısınız. Ertelediğiniz her şeyi şu an yapmak istiyorsunuz, ancak süreç izin vermiyor olabilir, bir daha ertelemeyeceğim sözü verebilirsiniz kendinize.

İlişkiler açısından çok önemli bir dönemeç. Maskelerin eşliğinde düşecek maskeler herkesin gerçek yüzünü gösterecektir. Yıllardır tanıdığınız insanları artık tanıyamadığınızı düşünebilirsiniz bu süreçte. Diğer yandan yeni tanıdığınız insanların ve çevrenin size ne kadar destek olduğunu görebilirsiniz.

Satürn Kova burcunda. Kendinizi bulacağınız bir süreci başlatıp, kaygıyı geride bıraktıracaktır. Son üç yılda eğitti, şimdi sınavını yapıyor, karneyi ise önümüzdeki üç yıl boyunca verecektir. Son yıllarda arkadaş çevreniz değişiyor veya azalıyorsa bu durum olağan bir süreçte olduğunuzu gösteriyor. Bu durumda kendinizi sorunlu-yalnız görmeyin, artık frekansı veya enerjisi size uymayan insanlara katlanmıyorsunuz. Artık gerçek yol arkadaşları arıyorsunuz sadece. Bu insanları, kendi çemberinizdeki insanları artık bulmaya başlayacaksınız. Boşalttığınız alanınızda size katkı olacak insanlar gelecektir. Dürüst ve birbirinize katkı olacağınız insanlar. Yalnız olmadığınızı görecek ve hissedeceksiniz. Kariyer değişimleri, çevre değişimleri olabilir. Tıpta ve teknolojide büyük gelişmelere şahit olacağız. Dünya ile birlikte biz de büyük değişimler yaşayacağız. Bir sistemin çöküşü, yeni bir sistem doğuracaktır ve bu insanlığa katkı olacaktır. Ancak bu süreç tam olarak 21 aralıkta başlayacaktır. Şu an bir fragman sadece.

Satürn Kova burcunda yaratımı ve odaklanmayı fazlasıyla güçlendirecektir. Düşüncelerimize çok dikkat etmeli, geleceğimize yanlış ekimlerden kaçınmalıyız. En öfkeli anımızda dahi bela okumaktan kaçınmalı, kendimizi yargılamayı bırakmalı, kötü olayları düşünmekten kaçınmalı, şöyle olacak-böyle olacak-biteceğim-batacağım gibi düşüncelerden uzak durmalı, iyiye ve pozitife odaklanmalıyız. Kendimize çekebileceğimiz daha iyi ve güzel bir gelecek var.

Koç yeniayı Şiron kavuşumunda olacak. Şiron gökyüzündeki şifacıdır. Sorunları ortaya çıkarır ve bunu çözmeniz beklenir. Çözmezseniz ise her Şirona etki eden açıda aynı sorunlar tekrar eder ve bu bir kısır döngü halini alır. Bunu hastalandığınızda artık kendime dikkat edeceğim diye düşündüğünüzü ancak iyileştikten sonra aynı şekilde devam etmeniz gibi düşünün. Daha sonra tekrar ve daha sert şekilde hastalanırsınız. Bu süreçte tedavi ortaya çıkabilir, ancak buraya ulaşması zaman alacağı için önlemleri bırakmamalıyız. Sürecin ne zaman sonlanacağını dair öngörü ve tahmin yapan bizlere değil, bilim ve tıp insanlarının görüşlerine önem vermeliyiz. Hatta kişisel temizlik kısmını ve bazı önlemleri virüs tamamen bitse dahi hayatımızın içinden çıkarmamalıyız. Bu sürecin bize katacağı en iyi şey kişisel temizliği alışkanlık haline getirmemizdir.

Yeniden başlamak için iyi bir dönem. Yeniye kendimizi açmalıyız ve değişimi kabullenmeliyiz. Hayatımıza yeni girecek insanlar, işler, yeni başlayacağınız diyet, yeni kariyer planlamaları, yeni ilişkiler için iyi bir dönem. Süreç olağan dışı bir süreç olduğu için bunları ne kadar hayatınıza alabilirsiniz bilmiyorum, ancak hiç değilse planlama yapmak ve süreç sonrasında hemen harekete geçmeyi hedefleyebilirsiniz. Hedef ve amacınıza odaklanmak için iyi bir dönem. Unutmayın. Bu süreç geçecek, ancak sürecin sonunda önemli olan tek şey, süreci nasıl geçirdiğiniz, bu yolu nasıl yürüdüğünüz olacak. Bu yüzden bitişi değil, süreçte nasıl yürüdüğünüz önemli. Güçlü ve bilinçli adımlar..

Birbirimize sarılmaktan korkmayacağımız, el ele tutuşmaktan korkmayacağımız, bu ‘POZİTİF!’ diye parmakla gösterilmekten korkmayacağımız, bunda acaba virüs var mıdır diye birbirimizden uzaklaşmayacağımız, bunların düşünceleri ‘virüslü’ diye insanları karantinaya alıp dışlamayacağımız, herkese hoşgörü gösterebileceğimiz, bir olabileceğimiz, kendimizi insanlardan izole etmeyeceğimiz, insan içine çıkarken ‘maske’lerimizi takmak zorunda hissetmeyeceğimiz, maskeleri çıkartıp gerçek benliğimizle insan içine karışabileceğimiz, gerçek yüzümüzü göstermekten korkmayacağımız, dürüst olabileceğimiz, sevginin, dostluğun büyüyeceği, insanlara sırtımızı dayarken güvenebileceğimiz, nefret, kin, korku ve kaygıyla yaklaşmayacağımız bir sürecin duası ve umuduyla. Bu sürecin bizden aldıklarına tekrar kavuştuğumuzda değerini bileceğimizin farkındalığıyla.. Kibrimizi dışarıda tutabileceğimiz günlerin ışığıyla.

Bizden umudu kesmeyin, kendinizden umudunuzu kesmeyin, dünyadan ve insanlıktan umudunuzu kesmeyin, çünkü tekrar doğacağız. Tertemiz. Biz bu virüsü yeneriz. Güçlü kalın. Yorduğumuz, kötü davrandığımız, değersiz hissettirdiğimiz bu Dünya’yı hasta yatağından ayağa kaldırmak için ona şarkılar söyleyeceğiz. Sevgiyi yücelteceğiz. İyileştireceğiz. İyileşeceğiz. İyileşiyoruz.

Biz Pozitif kalacağız, Virüs Negatif.