Merkür, 14 Ekim 04:04 itibarıyla 11 derece Akrep Burcu’nda durağanlaştı ve yarın sabah aynı saatlerde geri hareketine başlıyor. Yılda 3 kere 3’er haftalık süreler boyunca geri seyrinde olan Merkür bu dönemlerde bize çok önemli fırsatların kapılarını açıyor.  Dünya yaşamını bir okul gibi düşünecek olursak yılda 3 kere okullar tatil oluyor diyebiliriz:)

Ne oluyor tatil olunca tabi öğrendiklerimizi unutmamamız, hatalarımızı düzeltmemiz, yanlışlarımızı doğruya çevirmemiz için bol bol ödevlerimiz oluyor. İşte olay doğru zamanda, rüzgar (Merkür) arkamızdan eserken yelkenleri pupa yapıp yol alabilmekte.

O zaman tekrar hatırlayalım bu dönemi en güzel nasıl değerlendirebiliriz!

Neydi Merkür yavaşladığında bize de YAVAŞLA diyordu! O zaman bu aslında bir geri çekilme, içe dönme, biraz durma, düşünme zamanı.

Hayat koşturması içinde düşünmediğimiz, değerlendiremediğimiz, ihmal ettiğimiz konuların tekrar bir üzerinden geçebiliriz mesela.

Fikirler değişken olduğu için yepyeni bir işe, harekete başlamak yerine başlamak istediğimiz her ne ise kurgusunu, planlamasını ve ön hazırlığını yapabiliriz.

Temizlik yapmak için idealdir. Ama her konuda temizlik. Mesela dolup taşan e-maillerimizi, gereksiz arkadaşlarla doldurduğumuz sosyal medya listelerini, sonra okumak için kaydedip hiç okumadığımız dosyaları, telefon defterimizde olan ama asla aramadığımız insanların numaralarını, gardırobumuzda durup yıllardır giymediğimiz eşyalarımızı, binlerce gereksiz düşünceyle doldurduğunuz zihnimizi…

Ayrıca duygusal olarak içinizde yük olarak kalan kızgınlıklarımızı, kin duyduklarımızı, bir türlü unutamadıklarımızı temizlemenin, affetmenin ve eskiden anlaşmazlık yaşadığınız kişilerle görüşürüp, sorunlarımızı çözebilmenin tam vaktidir.

Eksik veya yarım kalmış işlerimizi bitirmek veya karar verip ertelediklerimizi yapmak için de bundan güzel zaman bulamayız. Yarım kalan kitaplar da buna dahil.

Yine bu dönemlerde çok yaratıcı, farklı, orijinal fikirlerle beslenmemiz mümkün. Ne istediğimizi anlamak için iç sesimizi dinleme zamanı.

3 Kasım’da 25 derece Terazi burcuna kadar gelecek olan Merkür burada kısa bir nefes aldıktan sonra 4 Kasım’da ileri hareketine başlayacak. Gölgeden çıkması 11 Kasım’a kadar devam edeceği için etkilerinin tam düzelmesi Kasım’ın ortalarını bulacak diyebiliriz. Bir sonraki Merkür fırsatı 30 Ocak 2021’de başlayacak. O yüzden oldukça zorlu geçen 2020 senesinin sonuna yaklaşırken kendi dünyamızdaki en derin, en gizli kalmış alanlarını dip bucak temizlemek ve gerekli düzenlemelerini yapmak için bu 3 haftayı verimli şekilde değerlendirebilmemizi canı gönülden dilerim.