Bu sabah 08.45’te Kova burcunda bir yeniay doğdu.
Bu yeniay; bize “özgürlük için mücadele etmeye hazır mısın” sorusunu sorduruyor. Anın haritasında yükseleninde Kova olduğu bu yeniay; Satürnyen bir yeniay.
Zor koşullara nasıl tepkiler veriyoruz? Üzerimizdeki baskı yaşamlarımıza nasıl yansıyor? İnternet, teknoloji, elektrik, ekonomi derken, bu alanlarda yaşadığımız kısıtlamalar bizi nasıl bir insan haline dönüştürdü?
Son dönemlerde hepimiz aslında yaşamın zor koşullarına karşı nasıl da eşitlendik. Pandemi, hava muhaleti, ekonomik kriz ve elimizi attığımız neredeyse her alana gelen gizli kısıtlamalar…!
Yeniay, tüm bu etkileri mecburi özgürlük kısıtlamasıyla gözümüze sokuyor. Aslında dışarıya çıkmak yasak değil, alışveriş yapmak yasak değil, arkadaşlık yapmak, kalabalıklarla etkinliklere katılmak, eğlenmek yasak değil. Ancak içinde bulunduğumuz koşullar sebebiyle yasak olmayan koşullar zaruri engellerle bloke edilmiş durumda. Hastalık ve hiper ekonomik kriz elimizi kolumuzu bağladı.
Birey olarak hiçbir şey yapamayız, birlik olarak aynı amaç altında birleşmeli ve hareket etmeliyiz.
Kova, isyandır, ayaklanma ve başkaldırmadır. İnsan hakları ve özgürce yaşayabilme sanatıdır. Yeniay; kısıtlanan ve zorlaşan yaşam koşullarımıza birlik olarak nasıl tepki vereceğimizi sınıyor.
Ya sınırlamaların içine hapsolacağız, ya da birlik olup bu gidişata dur diyeceğiz… Seçim bizim⚡️